22 Eylül 2021

Kainatı Konu Alan En İyi 10 Uzay Belgeseli

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Cosmos (Kozmos), 1980

Cosmos; Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter’in yazdığı ve Sagan’ın sunduğu 13 bölümlük bir belgesel serisidir.

Hayatın kökenini ve evrenin yapısını tüm izleyicilerin anlayacağı sadelikte aktaran belgesel, ABD’deki televizyon yapımları içinde en fazla izlenen iki belgeselden biri olma özelliği taşıyor.

IMDB Puanı: 9.3 / 10

Cosmos: A Spacetime Odyssey (Kosmos: Bir Uzay Yolculuğu), 2014

Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter tarafından yazılan Cosmos’un devamı niteliği taşıyan ve yine 13 bölümden oluşan Cosmos: A Spacetime Odyssey, Sagan’ın öğrencisi, astrofizikçi Neil deGrasse Tyson tarafından sunuluyor.

IMDB Puanı: 9.3 / 10

How the Universe Works (Evrenin İşleyişi), 2010 – …

2010 yılında Dicovery Channel’da yayınlanmaya başlayan seri; evren nasıl oluştu ve nasıl çalışıyor gibi sorulara cevap arıyor.

IMDB Puanı: 8.9 / 10

Wonders of the Solar System (Güneş Sisteminin Harikaları), 2010

BBC ile Discovery Science’nin imzasını taşıyan yapım, fizikçi Brian Cox tarafından sunuluyor. Toplam beş bölümden oluşan Wonders of the Solar System’in her bir bölümünde Güneş Sisteminin mucizelerine odaklanılıyor.

IMDB Puanı: 8.8 / 10

Wonders of the Universe (Evrenin Harikaları), 2011

Fizikçi Brian Cox tarafından sunulan 2011 yapımı belgesel toplam dört bölümden oluşuyor. Her bir bölümü evrenin ‘harika’ olarak görülen bir yönüne odaklanan belgesel, Wonders of the Solar System isimli yapımın devamı niteliğinde.

IMDB Puanı: 8.8 / 10

Through the Wormhole with Morgan Freeman (Morgan Freeman ile Evrenin Sırları), 2010 – 2017

Aktör Morgan Freeman’ın sunduğu belgesel, toplam 63 bölümden oluşuyor. Belgesel, zaman yolculuğu mümkün müdür, insanları kim yarattı ve tanrı var mıdır gibi birçok soruyu yanıtlamaya çalışıyor. 

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Into The Universe with Stephen Hawking (Stephen Hawking ile Evrene Yolculuk), 2010

Metin yazarlığını Stephen Hawking’in yaptığı üç bölümlük bir belgesel serisi olan Stephen Hawking ile Evrene Yolculuk, uzayın sırlarını ve evrenin varoluşunu yalın ve anlaşılır bir dille aktarıyor.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Journey to the Edge of the Universe (Evrenin Ucuna Yolculuk), 2008

Hubble Teleskobundan derlenmiş görüntüler ile bilgisayar görüntülemelerinin kullanıldığı bir National Geographic belgeseli olan Evrenin Ucuna Yolculuk, gezegenlerden kara deliklere kadar evrene dair birçok konuyu açıklamaya çalışıyor.

IMDB Puanı: 8.5 / 10

Stephen Hawking’s Grand Design (Stephen Hawking’in Büyük Tasarımı), 2012

Belgeselde, Stephen Hawking evren neden var ve hayatın anlamı nedir gibi soruları kendi yaptığı araştırmalar, gözlemler ve teorik buluşlar ışığında açıklamaya çalışıyor ve yeni tartışmaların önünü açıyor.

IMDB Puanı: 8.4 / 10

Hyperspace (Uzay), 2001

BBC’nin hazırladığı ve aktör Sam Neill’in sunduğu Uzay, evrende yalnız olup olmadığımızdan kara deliklere ve yıldız tozuna kadar birçok konuyu ele alıyor. Toplam altı bölümden oluşan belgesel, astronomi alanında geliştirilmekte olan teknolojilere de değiniyor.

IMDB Puanı: 8.4 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.