17 Mayıs 2022

Dünyanın Dört Bir Yanına Uzanmanızı Sağlayacak İlham Verici 10 Gezi Kitabı

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Hem dünya hem de Türk edebiyatında yer alan sayısız ilham verici gezi kitabı arasından 10’unu sizin için seçtik.

Seyahatname, Evliya Çelebi

Türk kültür tarihi ve gezi edebiyatının önde gelen eserlerinden biri olan Seyahatname, her bir cildinde farklı bir yerin anlatıldığı, toplam 10 ciltten oluşuyor.

Evliya Çelebi’nin 17. yüzyılda kaleme aldığı Seyahatname, 2013 yılında UNESCO Dünya Belleği Listesi’ne dahil edilmiştir.

seyahatname evliya çelebi

Marco Polo’nun Maceraları, Marco Polo

Venedikli gezgin Marco Polo, Doğu’ya yaptığı 25 yıl süren seyahatin sonunda Cenevizlilere tutsak düşmüş ve 4 yıllık esir hayatında hücre arkadaşı Rusticano’ya gezi notlarına dayanarak bu kitabı yazdırmıştır.

Kristof Kolomb’a rehber olan kitapta, Orta Asya’da yaşayan Türk devletleri ve Hindistan’a dair ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

marco polo

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan

Mina Urgan’ın Bir Dinozorun Anıları’nın ardından kaleme aldığı Bir Dinozorun Gezileri, Urgan’ın çıktığı dünya turunda yaşadıklarını anlatıyor. Urgan’ın mizahi ve kendine özgü üslubuyla anlattığı anılar Ege kıyılarından başlayıp Avrupa ve Amerika kıtalarına kadar uzanıyor.

bir dinozorun gezileri

Yolda, Jack Kerouac

Beat kuşağının öncülerinden biri olan Jack Kerouac’ın 1947 yılından itibaren çıktığı uzun seyahatleri ve bu seyahatler boyunca yaşadıklarını anlatan otobiyografik eser, bir dönemi tüm çıplaklığıyla anlatmasının yanı sıra okuyucuya yeni maceralara çıkmak için ilham veriyor.

yolda jack kerouac

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı

Tarih profesörü İlber Ortaylı’nın Rusya’dan Mezopotamya’ya, Avrupa’dan Asya’ya yaptığı seyahatleri engin tarih bilgisiyle harmanlayarak kaleme aldığı seyahatnamesi, birçok ülkeye ve topluma bakış açınızı değiştirecek nitelikte.

ilber ortaylı seyahatnamesi

Yabana Doğru, Jon Krakauer

Sahip olduğu her şeyi geride bırakıp otostop çekerek ve çalışarak Alaska’ya giden ve burada tek başına yaşam mücadelesi veren Christopher McCandless’in gerçek yaşam öyküsünü anlatan kitap, 2007 yılında Sean Penn tarafından sinemaya da uyarlandı.

Yabana Doğru, bir gezi kitabı olmasının yanı sıra hayatı sorgulamaya da yol açıyor.

yabana doğru

Şaşırmak İçin Gezmeniz Gereken 55 Yer, Başar Kurtbayram

Başar Kurtbayram’ın işini, hayatını geride bırakıp gidilmemesi tavsiye edilen yerlere yaptığı seyahatleri ve bu seyahatler boyunca deneyimlediklerini anlattığı kitabında; 115 ülkeyi, bu ülkelerde yaşayan toplumların geleneklerini ve şaşırtıcı yanlarını keşfedeceksiniz.

başar kurtbayram gezi kitabı

Tek Başına Dünya Gezisi, Benian Çulhaoğlu

Tek Başına Dünya Gezisi, Çulhaoğlu’nun 4 kıtada 40 ülkeye yaptığı seyahati ve bu seyahatle birlikte bir kendini tanıma, bulma yolculuğunu anlatıyor.

tek başına dünya gezisi

Abbas Yolcu, Attila İlhan

Abbas Yolcu, Attila İlhan’ın ilk kez Varlık dergisinde bölümler halinde yayımlanan Anadolu ve Fransa’da yaptığı gezileri anlatıyor.

Abbas Yolcu, Attila İlhan

İtalya’da Alacakaranlık, D. H. Lawrence

Gezi edebiyatının başyapıtlarından biri kabul edilen İtalya’da Alacakaranlık, Lawrence’in 1912 yılında Almanya’dan Alplere oradan da İtalya’ya yaptığı seyahati anlatıyor. Kitapta şehirlerin ve kırların yanı sıra Lawrence’in tanıştığı insanları da tanıma şansı yakalıyorsunuz.

lawrence italyada alacakaranlık

BONUS

Seyahat Sanatı, Alain de Botton

Seyahati, ruhu dinlendiren ve iyileştiren bir etkinlik olarak gören Alain de Botton, Seyahat Sanatı’nda farklı yazarların hayali rehberliğinde farklı şehirleri geziyor.

Seyahat Sanatı, Alain de Botton
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.