12 Mart 2021

10 Maddede Korku ve Gerilim Romanlarının Kralı Stephen King Hakkında Daha Önce Duymadıklarınız

Zeynep Mengüç

~4dk

Carrie

Stephen King eserleri arasında en bilinenlerden biri olan Carrie, King’in yayımlanan ilk romanıdır.

Bu romanın yayımlanmasında en büyük pay ise, eşi Tabitha’nındır. Çünkü King, roman taslağını çöpe atmıştır. Ancak eşi, bu taslağı çöp kutusunda alıp okumuş ve King’i devam etmesi konusunda cesaretlendirmiştir.

stephen king ve ailesi

Kara Kule

Stephen King’in eserlerinde yer alan karakterlerin her biri, bir şekilde birbirleriyle bağlantılıdır. Ayrıca eğer birden fazla kitabını okuduysanız, siz de kitaplar arasındaki bağlantıyı görmüşsünüzdür.

Usta yazarın Kara Kule serisi, King kitaplarının altında yatan evreni ve aralarındaki bağlantıyı gözler önüne sermektedir.

350 Milyon

King’in kitapları, bugüne kadar 350 milyondan fazla satmıştır.

Ünlü yazarın 2020 yılında yayımlanmış 63 romanı, 120 civarında kısa hikayesi, 20 novellası ve 5 kurgu dışı eseri bulunmaktadır. Ayrıca King, 7 kitabını Richard Bachman ismiyle yayımlamıştır.

Rock Müzik Tutkusu

Stephen King, kitaplarını hard rock dinleyerek yazdığını belirtmiştir. Hatta en sevdiği iki grup AC/DC ve The Ramones’tir.

stephen king

Radyo Kanalları 

Şaşırtıcı bir başka bilgi ise, yazarın eşi Tabitha ile birlikte Maine’de üç farklı radyo kanalına sahip olmasıdır. İçlerinden biri olan Zone Radio’da ağırlıklı olarak rock müzik çalınmaktadır.

Guinness Rekoru 

Usta yazar King’in, hayatta olup da kitaplarının en çok uyarlaması yapılan yazarlar kategorisinde Guinness Dünya Rekoru’nu kırmıştır. 

Yazarın bir diğer rekoru ve başarısı da, New York Times’ın çok satanlar listesine tek seferde dört kitabıyla girmesidir. Bu rekoru 1995’de Thinner, The Talisman, Skeleton Crew ve The Bachman Books kitapları ile elde etmiştir.

13 Sayısı Korkusu ya da Triskaidekafobi

Stephen King, korkusunu şu cümlelerle ifade ediyor:

’13 sayısı söz konusu olduğunda, omurgamda aşağı yukarı hareket eden o ürperti asla geçmez. Yazarken 13. ya da 13’ün katı olan bir sayfaya geldiğimde asla durmam, ‘güvenli’ bir rakama kadar yazmaya devam ederim. 13 yerine 12 adım atmış olmak için evimin merdivenindeki son iki basamağı tek adımda çıkarım. Okurken 94., 193., 382. ya da rakamları toplamı 13 yapan hiçbir sayfada durmam.’

Kitaplarından Uyarlanan Filmlerdeki İnce Detay

Stephen King, romanlarından uyarlanan birçok filmin en az bir sahnesinde ekranda görünmüştür. Maximum Overdrive’da ATM’den para çeken adam, Hayvan Mezarlığı’nda bir vaiz, Sleepwalkers’ta ise, bir mezarcı olarak seyirci karşısına çıkmıştır. 

stephen king kitapları

‘O’ (IT)

Stephen King denildiğinde akla gelen ilk yapıtlarından biri olan “It” yani “O” romanında yer alan palyaçonun esin kaynağı McDonalds’ın maskotu olan Ronald McDonald’dır.

Günde 2000 Kelime

King, kitaplarını tamamlamak için günde en az 2000 kelime yazmaya dikkat ettiğini açıklamıştır.

BONUS

Yardımseverliği

Stephen King’in kütüphanelere, okullara ve yerel itfaiye birimlerine her yıl yaklaşık 4 milyon Dolar bağışta bulunduğu bilinmektedir. Aynı zamanda okuma yazma programlarına ve diğer hayır kurumlarına da yılda ek 3 milyon dolar bağışta bulunmaktadır.

Ayrıca usta yazarın kış aylarında Maine’deki yoksul ailelerin ısınma faturalarını ve maddi yardıma ihtiyaç duyan öğrencilerin üniversite harçlarını ödediği de bilinen bilgiler arasındadır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Zeynep Mengüç

Zeynep Mengüç

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.