16 Nisan 2022

Dünyanın Dört Bir Yanından En Yüksek Alkollü İçkiler

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Spirytus Rektyfikowany

Dünyanın en yüksek alkollü içkileri denildiğinde ilk sırayı, %96’lık alkol oranıyla Polonya yapımı Spirytus alıyor.

Genellikle kokteyl ve likör yapımında kullanılan Spirytus, kişiyi çok -ama çok- sarhoş etmesine rağmen, uyandığında dinç ve enerjik hissettirmesiyle ünlüymüş.

spirytus-vodka

Everclear

En yüksek alkollü içkiler listesinin ikinci sırasında, %95’lik alkol oranıyla Everclear yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen Everclear, yüksek alkol oranına göre en düşük kalorili içkilerden biridir.

everclear

Golden Grain

ABD yapımı bir diğer yüksek alkollü içki Golden Grain, %95 alkol oranına sahiptir. Everclear ile aynı üreticiler tarafından neredeyse aynı yapıda üretilen Golden Grain’in ABD’nin birçok eyaletinde satışı yasal değildir.

golden grain

Bruichladdich X4 Quadrupled Whiskey

İskoçya yapımı Bruichladdich X4 Quadrupled Whiskey, %92’lik alkol oranıyla listemizin dördüncü sırasında yer alıyor.

On yedinci yüzyıldan kalma, dörtlü damıtma yöntemiyle üretilen Bruichladdich X4, bugüne kadar yapılmış en yüksek alkollü malt viski olarak biliniyor.

Bruichladdich-X4

Rivers Royale Grenadian Rum

%90’lık alkol oranıyla listemizin beşinci sırasında yer alan Rivers Royale, 1785 yılından beri Grenada’da üretiliyor. Geleneksel olarak lezzeti en üst düzeye çıkarmak için yavaş damıtma yöntemi kullanılan Rivers Royale, su gibi berrak rengiyle diğer romlardan ayrılıyor.

rivers royale

Hapsburg Gold Label Premium Reserve Absinthe XC

Farklı kaynaklarda üretim yeri olarak İtalya, Birleşik Krallık ve Çek Cumhuriyeti görünen Hapsburg Gold Label’in alkol oranı %89,9.

Şişesinin üzerinde ‘Kural Yok’ yazsa da, üreticiler çok hızlı sarhoş edebildiği ve halüsinasyon görmeye sebep olabileceği için bu içkiyi sek olarak tüketmemek konusunda tüketiciyi uyarıyorlar.

Hapsburg-Gold-Absinthe

Pincer Shanghai Strength

%88,8 alkol oranına sahip olan İskoçya yapımı Pincer’in, Çin tıbbında karaciğeri desteklemek amacıyla kullanılan yabani mürver çiçeği ve deve dikeni içerdiği için sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Yine de üreticiler sıklıkla ve fazla miktarda tüketilmesinin zararlı olabileceği konusunda tüketicileri uyarmaktadır.

Pincer Shanghai Strength

Balkan 176 Vodka

Bulgaristan yapımı Balkan 176’nın alkol oranı %88. Yirmiden fazla ülkede satılan votkanın en fazla Güney Amerika ülkelerinde popüler olduğu görülüyor. Şişenin üzerinde 10’dan fazla uyarı etiketi bulunmasına rağmen, Balkan 176’yı kısa süre içinde tüketen ve alkol zehirlenmesi sebebiyle ölen birçok insan olduğu da biliniyor.

Balkan 176 Vodka

Sunset Very Strong Rum

Saint Vincent’te üretilen ve %84,5 alkol oranıyla listemizin dokuzuncu sırasında yer alan Sunset Rum, dünyanın en güçlü romlarından biridir.

Sunset Very Strong Rum

Stroh 160 Rum & Devil’s Springs Vodka 160 & John Crow Batty Rom

En yüksek alkollü içkiler listemizin onuncu sırasını %80’lik alkol oranlarıyla Avusturya yapımı Stroh 160 Rom, ABD yapımı Devil’s Springs Vodka 160 ve Jamaika yapımı John Crow Batty Rom paylaşıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.