28 Kasım 2020

Astronomi ve Uzay Bilimleri Tarihinden Daha Önce Duymadığınız İlkler

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Samanyolu Dışında Bir Galaksi: Andromeda

Andromeda Galaksisi, 1923 yılında Amerikalı astronom Edwin Powell Hubble tarafından keşfedilmiştir.

Büyük Patlama (Big Bang) teorisinin en büyük ispatçılarından biri olan Hubble’ın ismi, ünlü Hubble Uzay Teleskobu‘na verilmiştir.

uzay galaksi

Uzaya Gönderilen İlk Uydu

1957 yılında, Sovyetler Birliği tarafından uzaya gönderilen Sputnik 1, insan yapımı ve Dünya dışında işlev gören ilk alettir. 

Yalnızca radyo dalgaları yayınlayan Sputnik 1, Kazakistan’dan R-7 roketi ile gönderilmiş ve yaklaşık 1 yıl yörüngede kalmıştır.

Ayın Görünmeyen Yüzünün İlk Fotoğrafı

1959 yılında, Sovyetler Birliği tarafından gönderilen Luna 3, Ayın yörüngesinde dolaşmış ve arka yüzeyinin fotoğraflarını çekmiştir.

ay galaksi uzay ilk uzay

Uzaya Giden İlk Erkek & Kadın

Uzaya giden ilk erkek, 12 Nisan 1961 tarihinde Sovyetler Birliği tarafından fırlatılan Vostok 1 ile Dünya’nın yörüngesinde dolaşan Yuri Gagarin’dir. Gagarin’in yolculuğu 1 saat 45 dakika sürmüştür.

Uzaya giden ilk kadın, 6 Haziran 1963 tarihinde Sovyetler Birliği tarafından fırlatılan Vostok 6 ile uzaya çıkan Valentina Tereshkova’dır.

İlk İnsanlı Uzay Aracı

1962 yılında, ABD tarafından uzaya gönderilen Mercury 6, yörüngede dolaşabilen ilk insanlı uzay aracıdır. 

uzay aracı

Uzaydaki İlk İnsanlar & İlkleri

  • 18 Mart 1965 tarihinde Alexei Leonov, Vostok 2’den 5,5 metre uzaklaşmış ve uzay boşluğundayken uzay aracından çıkan ilk insan olmuştur. 12 dakika dışarıda kalan Leonov, ilk uzay yürüyüşünü de gerçekleştirmiştir.
  • 23 Nisan 1967’de, Soyuz 1’de bulunan Albay Vladimir Mihailoviç Komarov, uzayda hayatını kaybeden ilk insandır.
  • 20 Temmuz 1969’da Apollo 11 ile Ay’a gönderilen Neil Armstrong, Edwin Eugene ‘Buzz’ Aldrin ve Michael Collins Ay’a giden ilk insanlar olmuştur. Armstrong, aynı zamanda Ay’a adım atan ilk insandır.
  • 1985 yılında, STS-51-G ile uzaya çıkan, Suudi Arabistan Kralı Kral Selman’ın oğlu Sultan bin Selman, uzaya çıkan ilk Müslüman’dır.
  • 1987 yılında, Soyuz TM-3 uzay aracı ile uzaya çıkan ve 7 gün 23 saat 5 dakika uzayda kalan Muhammed Faris Mir ise, uzaya çıkan ilk Suriyeli’dir.

İlk Turistler

28 Nisan 2001 tarihinde, Soyuz TM-32 ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolculuk yapan Amerikalı iş insanı Dennis Tito, ilk uzay turistidir.

18 Eylül 2006 tarihinde, Soyuz TMA-8 ile uzay seyahatine çıkan İran asıllı ABD vatandaşı Anuşe Ansari ise, ilk kadın uzay turistidir.

astronot uzay

Diğer Gezegenlerle İlgili İlkler

1967 yılında Sovyetler Birliği tarafından fırlatılan Venera 4 uzay aracı, Venüs gezegenine ulaşmış ve Dünya dışında bir gezegenin atmosferini inceleyerek gezegenler arası yayın yapan ilk araç olmuştur.

1971 yılında ABD tarafından fırlatılan Mariner 9 uzay aracı, Mars gezegenine ulaşmış ve başka bir gezegenin yörüngesine giren ilk araç olmuştur.

İlk Uluslararası Buluşma

1975 yılında ABD ve Sovyetler Birliği’nin, yani iki rakip hükümetin araçları olan Apollo 18 ve Soyuz 19 birbirine kenetlenmiş ve Venüs’ün ilk fotoğrafını çekmişlerdir.

uzay galaksi ilk uzay

Osiris’in Atmosferi

Hubble Uzay Teleskobu 2001 yılında, Güneş Sistemi dışında bulunan Osiris isimli gezegenin hidrojenden oluşmuş bir atmosfere sahip olduğunu keşfederek, Güneş Sistemi dışında ilk kez bir atmosferi keşfetmiş oldu.

Not: Görseller temsilidir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.