29 Nisan 2022

Tüm Zamanların En İyi 10 Mini Dizisi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Band of Brothers (Kardeşler Takımı), 2001

Tarihçi Stephen Ambrose’nin aynı isimli romanından uyarlanan Band of Brothers, 10 bölümlük tarihi bir dizi. Yapımcılığını Ambrose ile birlikte Steven Spielberg, Tokm Hanks ve Erik Jendresen’in üstlendiği dizi, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 101. Hava İndirme Tümenine bağlı Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıklarını konu alıyor.

IMDB Puanı: 9.4 / 10


Chernobyl (Çernobil), 2019

Korkunç Bir Film ve Felekten Bir Gece film serilerinde senarist olarak karşımıza çıkan Craig Mazin tarafından yazılan Chernobyl, beş bölümlük bir tarihi drama dizisi.

Johan Renck’in yönettiği dizi, Nisan 1986’da Sovyetler Birliği’nde meydana gelen Çernobil faciasını ve sonrasında yaşananları konu alıyor.

Birçok ödülün sahibi olan dizinin senaryosu, Svetlana Aleksiyeviç’in Çernobil’den Sesler isimli kitabında yer alan Pripyat halkının anılarına dayanıyor.

IMDB Puanı: 9.4 / 10

Konusunu Tarihten Alan En İyi 10 Tarih Dizisi listemiz de ilginizi çekebilir.

Şahsiyet (Persona), 2018

Hakan Günday’ın yazdığı ve Onur Saylak’ın yönettiği Şahsiyet, 12 bölümlük bir suç gerilim gizem dizisi. Başrollerini Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu ve Hüseyin Avni Danyal’ın paylaştığı dizi, 2018 Uluslararası Emmy Ödülleri’nde Bilginer’e En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandırdı.

IMDB Puanı: 9.1 / 10

Pride and Prejudice (Gurur ve Önyargı), 1995

Jane Austen’in 1813 yılında yayımlanan aynı isimli romanında uyarlanan Pride and Prejudice, 55’er dakikalık 6 bölümden oluşuyor.

IMDB Puanı: 8.9 / 10

When They See Us, 2019

Biyografi, suç ve dram türündeki When They See Us, 1989 yılında Central Park’ta (ABD) yaşanan tecavüz ve darp saldırısı ile suçlanan beş gencin haksız yere hapis cezası almalarını ve sonrasında yaşadıklarını konu alıyor.

Dizinin yönetmeni ise I Will Follow, Middle of Nowhere ve Selma gibi başarılı filmlerle tanıdığımız Ava DuVernay.

IMDB Puanı: 8.9 / 10

I, Claudius (Ben Claudius), 1976

Robert Graves’in 1934 yılında yayımlanan aynı isimli romanından uyarlanan I, Cladius, 13 bölümden oluşan bir tarihi biyografi dizisi.

IMDB Puanı: 8.9 / 10

Over the Garden Wall (Bahçe Duvarının Ötesinde), 2014

Patrick McHale’nin yaratıcısı olduğu 10 bölümlük mini çizgi dizi, iki kardeşin Bilinmeyen adında bir yerden kurtulup eve dönme maceralarını konu alıyor.

IMDB Puanı: 8.8 / 10

Lonesome Dove (Yalnız Güvercin), 1989

Larry McMurtry’nin aynı isimli romanından uyarlanan Lonesome Dove, iki Teksaslının sürülerini Montana’ya götürmek için çıktıkları yolda başlarından geçenleri anlatıyor. 1989 yapımı dizinin başrollerinde Robert Duvall, Tommy Lee Jones ve Danny Glover yer alıyor.

IMDB Puanı: 8.7 / 10

North & South (Kuzey & Güney), 2004

Dört bölümden oluşan North & South, Elizabeth Gaskell’in romanından uyarlanan bir dönem dizisi.

Dizide, İngiltere’nin güneyindeki sessiz bir kasabadan ülkenin kuzeyindeki sanayi şehrine taşınmak zorunda kalan Margaret’in değişen yaşamını konu alıyor.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst, 2015

Belgesel türündeki The Jinx, New York’ta katil olmakla suçlanan Robert Durst ve Durst’un etrafında gerçekleşen üç ölümü konu alan altı bölümlük bir dizi.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Not: Listemiz dizilerin IMDB puanları baz alınarak hazırlanmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.