14 Mayıs 2020

Tarihten Bugüne Hayal Kırıklığı Yaratan Olaylar

Berat Arslan

~6dk

Waterloo Savaşı

1 yıl süren Elba Adası esaretinden kaçıp, geri döndüğünde tekrar halkın desteğini arkasına alabilmeyi başaran Napolyon Bonapart, 18. Louis’yi devirip tekrar tahta çıktı. Böylece 100 Gün olarak bilinen dönem başladı.

Bonapart’ın sürgünden kaçıp tekrar tahta geçtiğini öğrenen Birleşik Krallık, Prusya, Birleşik Hollanda ve 3 küçük Alman devletçiğinden oluşan 6 ittifak, Bonapart’a karşı silahlanma kararı aldı. 

18 Haziran 1815’de Wateloo kasabasında karşılaşan güçler, 200 bine yakın askerden oluşan ordusuyla birlikte Bonapart’ı mağlup etti. Savaş sonrasında tekrar esir alınan Bonapart, ölene kadar kalacağı Saint-Helen’e sürgüne gönderildi.

Napolyon’un tahtta kalabilmek için kazanması gereken bu savaş, tarihe adını altın fiyaskolardan biri olarak yazdırdı.

battle of waterloo

Tocama Narrows Köprüsü

ABD’nin Tacoma eyaletinde, 1940 yılında açılan Tacoma Narrows Köprüsü, açıldığında dünyanın en büyük 3. asma köprüsü unvanını almıştı. İlk yapıldığı dönemde oldukça başarılı ve iyi olduğu yönünde övgüler alan köprü daha 5 ay geçmeden büyük fireler vermeye başladı. Köprü ufacık, saatte 6-7 km hızla esen rüzgara bile dayanamıyor, adeta ipe asılmış çamaşır gibi sallanıyordu. Derhal kullanıma kapatılan köprü, inşasından 4 ay sonra rüzgarlara dayanamayıp çöktü. Bu yıkılış milyonlarca doların, işçiliğin ve malzemenin çöpe atılmasına sebep oldu.

tacoma narrows bridge

Brezilya Milli Takımı, 2014 Dünya Kupası

64 yıl sonra, 2014 yılında tekrar Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Brezilya’nın ev sahibi olarak tek hedefi kupayı kazanmaktı. Grup sürecini 7 puanla 1. sırada bitiren Brezilya, son 16 turunda Şili’yi, Çeyrek Finalde ise Kolombiya’yı eleyip yarı finalde Almanya ile eşleşmişti. Almanya ne kadar zorlu bir rakip olsa da, Brezilya’nın turu geçmesine kesin gözüyle bakılıyordu. 8 Temmuz’da oynanan Brezilya-Almanya yarı final maçı bittiğinde Brezilya, tarihinin en ağır yenilgilerinden birini alıp 7-1’lik bir skorla Almanya tarafından saf dışı bırakıldı.

Talimata Uymamanın Bedeli

1941 yılında, İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD yönetimi, Japonların önce Singapur’a saldırmasını bekliyordu. Bu yüzden Oahu’da üslenmiş iki Amerikan operatörünün 2 Aralık’ta bir Japon saldırı gücünün yaklaştığını bildiren talimatı yanlış istihbarat sanıldı. Japonların 6 uçak gemisi ve 432 uçak gemisi ile Pearl Harbour’a yaptıkları baskın sonucu 2 binden fazla kişi ölürken, Oahu’daki Amerikan uçakları, sekiz savaş gemisi, üç destroyer, üç keşif gemisi imha edildi. Amerikan Donanması’nın ciddi zarar gördüğü bu saldırı, bir utanç olarak hafızalarda yer etti.

pearl harbor

Windows Vista

Büyük bir başarı sağlamış olan Windows XP’nin ardılı olarak, 2007 yılında piyasaya sürülen Windows Vista, yavaş çalıştığı, kasma yaptığı ve uyumluluk sorunları barındırdığı gerekçesiyle kullanıcılar tarafından sürekli eleştiri yağmuruna tutuldu. Piyasaya sürüldükten 2 yıl sonra ardılı olarak Windows 7 piyasaya çıkınca Vista bir hayal kırıklığı olarak tarihe karıştı. 

Spider-Man 3

2007 yılında, Sam Raimi tarafından çekilen Örümcek Adam serisinin 3. filmi, Spider-Man 3, yanlış görüntü aktarımı, beğenilmeyen ses efektleri gibi sebepler dolayısıyla günah keçisi ilan edildi. Filmin hasılatı diğer iki filmin gerisinde kaldı ve bir hayal kırıklığı haline geldi.

spiderman 3

Green Lantern

Başrolünde Ryan Reynolds’un oynadığı Yeşil Fener, 2011 yılında piyasaya çıktı. Kötü görüntü efektleri, kötü animasyonları ve yarattığı evren sebebiyle beğenilmeyen film, zamanla unutulan bir süper kahraman filmi haline geldi.

ryan reynolds green lantern

Chelsea’nin Torres Transferi

31 Ocak 2011’de, Liverpool’dan Chelsea’ye 60 Milyon Euro karşılığında transfer olan ve o zamanların 1 numaları forveti kabul edilen Torres, 3,5 yıllık Chelsea kariyerinde 172 maça çıkıp 35 gol atabildi. Büyük beklentilerle transfer edilen Torres, Chelsea için büyük bir hata oldu.

torres chelsea

Barça’nın Zlatan Transferi

Barça, 2009’un Temmuz ayında tüm dünyayı şaşırtacak bir transfer yapıp Zlatan İbrahimovic’i almak için 50 Milyon Euro + Eto’yu + Valter Samuel’i verdi. Daha başından tutmayacağı belli olan bu transfer, futbol dünyasında unutulmayacak bir transfer hatası olarak hafızalara kazındı.

zlatan

2010 Eurovision Finali

Pek çok ülkede ilgiyle izlenen şarkı yarışmasının 2010 finalinde, iki favori şarkı vardı: Manga/We Could Be The Same ve Lena/Satellite. Yarışmayı takip edenlerin çoğu, kazananın Manga grubu olacağını sanarken, galip Lena olarak açıklanınca çoğu izleyici büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

manga eurovision

Not: Maddeler arasında belirli bir sıralama yapılmamıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Berat Arslan

Berat Arslan

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.