19 Mayıs 2020

Dünyanın En Pahalı Hayvanları

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Her ne kadar hayvanları kendi doğalarından kopartmanın, yaşam alanlarını kısıtlamanın ve satın almanın kabul edilmemesi gerektiğini düşünsek de; kediler, kuşlar, köpekler ve atların yanı sıra vahşi hayvanların da satıldığını biliyoruz.

İşte, dünyanın en pahalı hayvanları:

Green Monkey

16 milyon Dolar değerindeki Green Monkey, isminde her ne kadar ‘maymun’ olsa da, dünyanın en pahalı atı.

Bir Amerikan safkan yarış atı olan Green Monkey, güzelliği ve hızıyla ünlüdür. At yarışlarında çok defa başarı kazanan Green Monkey, 2 yaşında bir tay olarak, 2006 yılında bir açık artırmada satılmıştır.

green monkey

Sir Lancelote Encore (Labrador)

Sir Lancelote Encore, Labrador cinsi bir köpek. Onu bu kadar ünlü ve pahalı yapan ise, başarılı bir klonlama sonucunda hayata gelmiş olması.

Nino ve Edgar Otto çifti, 2008’de çok sevdikleri köpekleri ölünce, klonlama prosedürünü seçerek Sir Lancelote Encore’yi yeniden hayatlarına dahil ettiler.

sir-lancelot-encore

Missy Missy

2009’da bir açık artırmada 1.2 milyon Dolara satın alınan Missy Missy, bir Holstein ineği. Ancak fiyatından da anlaşılacağı üzere sıradan bir inek değil.

ABD’de düzenlenen Western Fall National Show North America (Kuzey Amerika Batı Güz Ulusal Gösterisi) organizasyonunda Büyük Şampiyon unvanını alan Missy, hızlı oluşuyla ünlü.

missy the cow

Tibet Mastifi

Dünyanın en pahalı köpeklerinden biri olan Tibet Mastifinin, 500.000 Doları aşan fiyatının sebebi, saf bir Tibet Mastifi bulmanın çok zor olması. Tibet Mastifi, aynı zamanda dünyanın en büyük köpek ırklarından biri.

tibet-mastifi

Beyaz Aslan Yavruları

140.000 Dolara yaklaşan fiyatlarıyla beyaz aslan yavrular, dünyanın en pahalı hayvanları arasında yer alıyor. Çok nadir bir aslan ırkından gelmeleri ve yalnızca Güney Afrika savanalarında görülmeleri ise, bu hayvanları bu kadar pahalı kılan iki unsur. 

beyaz-aslan-yavrulari

Arap Atı

100 bin Dolara kadar çıkan fiyatlarıyla Arap Atları dünyanın en pahalı hayvanları arasında yer alıyor. Sadakatleri, zekaları, dayanıklı oluşları ve cesaretleriyle ünlü olan Arap Atlarının kökeni ilk çağlara kadar uzanıyor.

arap atı
Resim: William Barraud

Geyik Böceği

Geyik Böceği, 80 bin doların üzerindeki fiyatıyla dünyanın en pahalı, fakat en küçük canlılarından biridir. En nadir türlerden biri olan bu böcekler, Lucanidae familyasındandır. 

Bazı türler 12 cm’ye kadar büyüyebilse de, çoğu 5 cm civarındadır.

stag-beetle

Şempanzeler

Dünyanın en akıllı hayvanlarından biri olan Şempanzeler, insanlarla en yakın ilişki kuran türler arasındalar.

Akıllı, zeki ve eğlenceli oldukları kadar da pahalılar. Fiyatlarının yaklaşık 60.000 Dolar olmasının sebebi; çeşitliliklerinin azalması ve nesillerinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olması.

şempanze

Savannah Kedisi 

Güzellikleriyle herkesi büyüleyen Savannah Kedileri, evcil kedilerle Afrika Servalilerinin melezidir. Uzun boyludurlar ve ince bir yapıya sahiptirler. Oldukça cana yakın bir tür olan Savannah Kedilerinin fiyatı, 20.000 Dolara kadar çıkabiliyor.

savannah-kedisi

Palmiye Kakadusu

Dünyanın en güzel canlılarından biri olan Palmiye Kakadusu, Avustralya’nın kuzeydoğusunda, Yeni Gine ve Aru Adalarında görülen bir kuş türüdür. Kakaduların en iri yapılısı ve tüm papağanların en iri gagalısı olan Palmiye Kakadularının fiyatı, 10.000-16.000 Dolar arasında değişir.

palmiye-kakadusu
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.