15 Aralık 2019

10 Maddede ‘Ormanın Kralı’: ASLANLAR

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Listemizde, aslanlar hakkında pek çok kaynaktan ulaşılabilecek genel özelliklere değinmeden, bu görkemli canlılara dair ilginizi çekebilecek bilgileri derledik.

Ormanın Kralı

Biz onları ‘ormanın kralı’ olarak isimlendiriyor olsak da, aslanlar ormanlarda değil, savanalarda ve otlaklarda yaşıyorlar. 

Ceylan, antilop ve zebra gibi memeli hayvanları avlayabilecekleri açık ormanlık alanlarda ve kalın otlaklarda yaşayan aslanlar, besin zincirinin en üstünde yer alıyorlar.

pride aslanlar

Kaplanlardan sonra dünyanın en büyük ikinci kedilerinin yaşam alanı, bugün –istisnalar dışında- Sahra altı Afrika’sı ve Asya’dır. 

Geçmişe kıyasla yaşam alanları giderek daralan ve sayıları büyük bir hızla azalan aslan türlerinin pek çoğu, günümüzde koruma ve gözetim altında. 

aslanlar

‘Pride’

Aslanlar; jaguarlar, kaplanlar ve leoparlar gibi diğer büyük kedilerden farklıdırlar. Kurtlara benzeyen bir şekilde, ‘pride’ ismini verdiğimiz sürüler halinde yaşarlar.

Gruplar halinde yaşadıkları için büyük kedilerin en sosyali kabul edilirler.

Bir pride, genellikle birkaç ilişkili dişiden, bir erkekten ve bağımlı yavrulardan oluşur. Birden fazla yetişkin erkek aslan bulunuyorsa, biri dışındakiler genellikle ilişkisizdir. İlişkili birden fazla erkek aslan bulunuyorsa, bu tür bir pride, koalisyon olarak isimlendirilir.

Tipik bir pride, 15 üyeye sahiptir. Fakat yapılan gözlem ve araştırmalarda, 30-40 aslanın bulunduğu büyük gruplara da rastlanmıştır.

Erkekler bölgelerini savunur ve yavruları korurlar; dişiler ise, avlanırlar. Dişi aslanlar avlansa da, yeme önceliği erkek aslanındır.

aslan ve yavru aslan

Büyüyen Yavrular

1-2 yaşına gelen erkek yavrular, gruptan uzaklaştırılırlar. Dişi yavrular ise, ömürleri boyunca anneyle birlikte yaşayabilirler. 

Pride’a yabancı bir erkek aslan kesinlikle kabul edilmezken bir pride’a katılmak isteyen genç aslan pride’ın erkek aslanıyla savaşmak zorundadır. Eğer genç aslan, savaşı kazanır ve pride’a katılmayı başarırsa, bağımlı olan erkek yavruları genellikle öldürür.

yavru aslanlar

Göçebeler

Bir pride içinde yaşamayan aslanlara, göçebe ismi verilir. Göçebeler, genellikle genç erkek aslanlardır. Çift olarak ya da küçük gruplarla hareket ederler.

Göçebeler arasında genç dişi aslanlara da rastlanmaktadır.

ağaçta dinlenen aslan

Yeleler

Yetişkin erkekler, dişilerden farklı olarak yelelere sahiptir ve türlerinde, dişilerinden farklı görünen tek büyük kedilerdir.

Yelelerin büyüklüğü ve rengi, aslanların sağlığı ve yaşı hakkında bilgi verir. Bunun yanı sıra boynu saldırılara karşı korur.

Bir aslanın yelesi ne kadar koyu renkliyse, aslan o kadar yaşlıdır.

Dişiler çiftleşmek için genellikle koyu yeleli aslanları tercih ederler.

erkek aslan

Avlanma

Aslanlar, ışığa karşı insanlardan 6 kat daha duyarlıdır. Bu da, onlara gece avlanmak için büyük bir avantaj sağlar.

Genellikle avlanmak için havanın daha serin olduğu gece saatlerini, alacakaranlığı ve şafak vaktini tercih ederler.

erkek aslan

Kükreme

Büyük kediler arasında aslanların yanı sıra kaplanlar, leoparlar ve jaguarlar kükrerler. Ancak en büyük gürültülü kükreme, aslanınkidir.

Yetişkin bir erkek aslanın kükremesi 8 kilometre uzaklığa kadar duyulabilir. 

Birbirini yalama, kafa sürtme, mırıltılar ve tıslamalar gibi, kükreme de aslanlar arasında bir iletişim yoludur.

aslanlar

Yaşam Süreleri

Bir aslan doğal yaşam ortamında, ortalama 10-18 yıl arasında yaşar. Ancak avlanma becerilerini kullanmadığı, tehlikesiz ve doğal olmayan koşullar altında (ya da bir başka deyişle, esaret altında) yaşam süreleri 25 yıla kadar uzayabilir.

Genç erkek aslanlar, genellikle pride’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra ölürler.

ağaçta dinlenen aslan

Melezler

Bir dişi aslan ile erkek kaplanın çiftleşmesinden doğan yavrular, ‘tigon’; bir erkek aslan ile dişi kaplanın çiftleşmesinden doğan yavrular ise, ‘liger’ olarak isimlendiriliyor.

Bir dişi aslan ile erkek leoparın melezi, ‘leopon’ olarak isimlendiriliyor. Leoponların kafası genellikle aslana ve vücudu leopara benziyor. Leoponlar genellikle vahşi doğada karşımıza çıkmıyor, esaret altında üretiliyorlar.

Bir dişi aslan ile erkek jaguarın melezi ise, ‘jaglion’ ismini alıyor.

kayada uyuyan erkek aslan

BONUS

Püsküllü Kuyruklar

Aslanlar, kedigiller içinde püsküllü kuyruğa sahip olan tek türdür. Püsküller genellikle 5-7 aylıkken ortaya çıkarlar.

aslan kral silüet
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.