3 Mayıs 2022

10 Maddede Erken Dönem Hristiyan Azizi ve Şehidi Aziz Sebastian

Arif Alkan

~2dk

İlk Hristiyan aziz ve şehitlerinden biri olan Aziz Sebastian, Roma İmparatorluğu’nda muhafızlar olarak adlandırılan ve imparatorun hem Roma’da hem de savaş alanında güvenliğini sağlayan birliklerden birinin komutanıdır.


Hristiyan kimliğini gizleyerek, çevresindeki diğer askerleri Roma’nın çok tanrılı Pagan dininden Hristiyanlığa döndürmek gibi kişisel bir misyon edinmiştir.

Fakat bu eylemleri bir süre sonra keşfedilmiş ve Hristiyanlara yaptığı zulümlerle ünlenen imparator Diocletianus’a ulaşmıştır.

İmparator, Sebastian’ı bir direğe bağlatmış ve askerlerine ok fırlatmalarını emretmiştir.

Askerlerin attığı oklarla tüm vücudu delik deşik olan Sebastian, sonrasında bir kazığa oturtularak ölüme terk edilmiştir. Ancak mucizevi bir şekilde ölmemiştir.

Sebastian, daha sonra Azize olarak anılacak olan, İrene isimli Romalı bir kadın tarafından kurtarılmıştır.

Oklardan kurtulan ve iyileşen Sebastian, dik başlılığını sürdürerek imparatoru eleştirmeye devam etmiştir. Sonra askerler tarafından yakalanmış ve sopalarla dövülerek öldürülmüştür. Sebastian’ın ölü bedeni, insanlığa sığmayacak şekilde, lağım çukuruna atılmıştır.

Birçok Rönesans sanatçısını etkileyen Aziz Sebastian, pek çok ressam tarafından tablolara konu edilmiştir.

Bu tablolardan en önemlisi, İtalyan Yüksek Rönesans sanatçısı Rafael’in 1501-1502 yılları arasında yaptığı yağlıboya tablodur.

aziz sebastian rafael
Sanatçı : Rafael
Yıl : 1501 – 1502
Tip : Ağaç üzeri yağlıboya tablo
Ebatlar : 43 x 34 cm
Şehir : Bergamo
Müze : Accademia Carrara

Rafael’in resmettiği Aziz Sebastian yağlıboya tablosu, bugün İtalya’nın Bergamo kentinde bulunan Accademia Carrara müzesinde korunmaktadır.

Kapak Görseli

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arif Alkan

Arif Alkan

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.