5 Mayıs 2022

10 Maddede Edvard Munch’un Ünlü Tablosu The Scream (Çığlık)

Arif Alkan

~3dk
the scream çığlık
Sanatçı : Edvard Munch
Yıl : 1893
Tür : Yağlıboya
Boyutlar : 84 x 66 cm (33 x 26 inc)
Konum : Ulusal Galeri, Oslo

The Scream (Çığlık), dışavurumcu ressam Edvard Munch’un en ünlü tablolarından biridir. Ressamın esere verdiği orijinal Almanca isim, Doğanın Çığlığı’dır (Der Schrei der Natur). Norveççe isim ise, Skrik yani Çığlık’tır.


Munch tabloyu son haline getirmeden önce, 1893’ten 1910’a kadar, farklı teknikler kullanarak ve farklı boylarda 4 adet Çığlık tablosu yapmıştır.

Munch’un günlüğünde anlattığına göre; ressamın iki arkadaşıyla yürümekte olduğu bir gün gün kan kırmızısı bir renkte batmaktadır.

Munch kendini oldukça yorgun hissetmiş ve tırabzanlara yaslanmıştır. İki arkadaşı ise yürümeye devam etmiştir. Munch, tam bu sırada doğanın çığlığını hissettiğini ifade etmiştir.

Munch, bu resmi yaptığı sırada hastadır ve yorgunluğunun sebebinin bu hastalık olduğunu düşünmüştür.

Tablo aynı zamanda intihar düşüncesinin dışavurumunu da içermektedir. Munch tabloyu yaptığı sıralarda başarısızlık, hastalıklar ve karşılıksız bir aşk ile de savaşıyordur. Özellikle tablodaki figürün köprü önünde olması, intihar ile ilişkilendirilmiştir.

Ayrıca tablodaki figür için, Amerikalı sanat tarihçisi Robert Rosenblum, Munch’un Peru’dan gelmiş olan ve Paris’teki Musée de l’Homme’de bulunan mumyanın yüzünden ilham almış olabileceğini belirtmiştir.

Çığlık, birçok defa sanat hırsızlığına maruz kalmıştır. 1994 yılında, hırsızlar tarafından ‘zayıf güvenlik önlemleriniz için teşekkürler’ yazılı bir notla çalınmıştır. 3 ay sonra hırsızlar yakalanmış ve tablo daha güvenli bir yere alınmıştır.

Daha sonra ise, 2004 yılında hem Çığlık hem de Madonna Munch Müzesi’nden çalınmış, 2006 yılında tablo hırsızlardan birinin itirafı üzerine bulunmuştur.

Munch’un yaptığı dört tablodan 1896 tarihli olanı, siyah beyaz taş baskı (litograf) biçimindedir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arif Alkan

Arif Alkan

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.