21 Kasım 2020

Dünya Havacılık Tarihinden Daha Önce Duymadığınız İlkler

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Sıcak Hava Balonuyla İlk Uçuş

Sıcak hava balonuyla ilk uçuş, Jean-François Pilâtre de Rozier ve François Laurent d’Arlandes tarafından, 1783 yılında Paris’te gerçekleştirilmiştir.

1754 ile 1785 yılları arasında yaşayan Jean-François Pilâtre de Rozier aynı zamanda hidrojenle şişirilmiş bir balonla Manş Denizi’ni geçmeyi başaran ilk havacıdır.

Jean_François_Pilâtre_de_Rozier

Uçakla Uçan İlk ABD Başkanı

Wright Kardeşler’in 1910 yılında yaptığı uçakla Missouri’de dört dakika havada kalan Theodore ‘Teddy’ Roosevelt, bir uçakla uçan ilk ABD Başkanı olma unvanına sahiptir.

Amerikalı Orville ve Wilbur Wright Kardeşler; bisiklet ustası, uçak üreticisi ve pilot eğitmeni olmalarının yanı sıra dünya tarihinde ilk defa motorlu uçak uçuran kişilerdir.

Wright_Brothers'_test_flight
Wright Kardeşler, Test Uçuşu

Havada Kalma Rekoru

1911 yılının sonbaharında Orville Wright, hava aracıyla Kuzey Carolina’da 9 dakika 45 saniye havada kalarak daha önceki rekorları kırmıştır. Wright’ın bu rekoru, 10 yıl boyunca kırılamamıştır.

3rd_Flight_Marker_at_Wright_Brothers_Memorial
Wright Kardeşler Anıtı, 3. Uçuş İşareti

İlk Hava Saldırısı

Tarihteki ilk hava saldırısı, 1911 yılında Trablusgarp Savaşı sırasında gerçekleşmiştir.

Saldırı, İtalya Krallığı tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na yapılmıştır.

Metalden Üretilen İlk Uçak

Tamamı metalden üretilen ilk uçak, 1912 yılında mühendis, havacı ve pilot Charles Ponche ile pilot Maurice Prinard tarafından uçurulmuştur.

tubavion's plan
Tubavion Uçağının Planı

Faaliyetini Sürdüren En Eski Havayolu Şirketi

7 Ekim 1919 tarihinde, Rotterdam’da kurulan Koninklijke Luchtvaart Maatschappij (KLM), Türkçesiyle Hollanda Kraliyet Havayolları, faaliyetini sürdüren en eski havayolu şirketidir.

KLM

LZ 127 Graf Zeppelin

İnşa edildiğinde dünyanın en uzun ve en büyük hava gemisi olan LZ 127 Graf Zeppelin, 1928 ile 1937 yılları arasında, yolcu uçuş hizmeti sunan ilk transatlantik ticari hava aracıydı.

Zeppelin’i icat eden Alman mucit ve uçak üreticisi Ferdinand Adolf August Heinrich Graf von Zeppelin’in ismini alan LZ 127 Graf Zeppelin, Dr. Hugo Eckener tarafından tasarlanmış ve işletilmiştir.

36 kişilik bir ekip tarafından uçurulan ve 24 yolcu kapasitesine sahip olan hava gemisi, yaklaşık 1,7 milyon kilometre ve toplam 590 uçuş yapmıştır.

Bundesarchiv_Bild_102-00960A,_Berlin,_Graf_Zeppelin_LZ_127

R101

1929 yılında, Britanya İmparatorluğu tarafından hükümet programının bir parçası olarak üretilen ve inşa edildiğinde dünyanın en büyük uçan aracı olan R101, 5 Ekim 1930 tarihinde, ilk denizaşırı yolculuğu sırasında Fransa’da düşmüştür. 

Hava gemisinde bulunan 54 kişiden 48’i kazada hayatını kaybetmiştir. Ölen yolcular arasında programı başlatan Hava Bakanı Lord Thomson ve üst düzey hükümet yetkilileri de vardır.

r101 dünya havacılık tarihi

Düşürülen İlk Sivil Uçak

United Airlines havayolu şirketine ait bir Boeing 247, 1933 yılında ticari havacılık tarihinde kanıtlanmış ilk hava sabotaj eylemine maruz kalmıştır. Olayın sonucunda uçak, düşürülen ilk sivil uçak olmuştur.

Spruce Goose / Hughes H-4 Hercules

Havacı ve iş insanı Howard Hughes’in kurduğu Hughes Aircraft şirketi tarafından imal edilmiş bir ağır nakliye uçağı olan Hughes H-4 Hercules ya da en bilinen ismiyle Spruce Goose, 2 Kasım 1947 tarihinde yalnızca bir defa uçmuştur. 

O güne kadar yapılmış en büyük deniz uçağı ve tarihin en geniş kanatlı ve yüksek boylu uçağı olan Spruce Goose, bugün Evergreen Havacılık Müzesi’nde muhafaza edilmektedir.

Uçağın hikayesi, Göklerin Hakimi (Aviator) filmine de konu olmuştur.

Hughes_H-4_Hercules_Spruce_Goose
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.