11 Şubat 2022

Türkiye’den Sürdürülebilir Moda Anlayışını Benimsemiş 10 Marka

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Sürdürülebilir moda, genel bir ifadeyle, ekolojik bütünlüğü ve toplumsal adaleti savunan, çevreyi koruyarak yavaş üretim yapılmasını destekleyen; uzun süre giyilebilen, yüksek kaliteli ürünler üretmeyi amaç edinmiş bir harekettir.

One Square Meter

Sıfır atık felsefesiyle, yavaş ve sürdürülebilir moda ilkeleri üzerine kurulmuş, Çanakkale’den tüm dünyaya satış yapan markanın kurucuları Zeynep ve Çağrı Berksü, müşterileriyle direkt iletişim kuruyor ve sipariş üzerine üretim yapıyor.

Markanın koleksiyonu kendine özgü, zamansız çizgileriyle dikkat çekiyor.

sürdürülebilir moda pamuk kumaş

Iamnotbasic

Hem çalışanlara hem de çevreye karşı duyarlı bir şekilde üretim yapan, kaliteli ve ulaşılır ürünler ortaya koyan markanın kurucusu, Orkan Orgun.

Üretimde sürdürülebilir moda anlayışının benimsendiği marka, ‘BirazYerAç’ isimli sosyal sorumluluk projesiyle giyim ürünlerinin geri dönüştürülmesi konusunda da eylemde bulunuyor.

Restore Jeans

Kolay ve hızlı tüketilen modaya karşıt, zamansız giyinme fikriyle yola çıkan Ferman Urhan ve Melike Vergili’nin kurucusu olduğu Restore Jeans, kullanılmış jeanlerin el işçiliği yöntemleriyle yeniden tasarlandığı özgün ürünler ortaya koyuyor.

jeans kot

Sculpture

Yavaş moda ve duyarlı üretim anlayışını benimseyen marka, yerli ve organik kumaşlar kullanıyor. Sculpture, geleneksel teknikleri modern giyime adapte ettiği Future Past projesiyle de dikkat çekiyor.

Hip+Happen

Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak amacıyla yola çıkan Hip+Happen, kullandığı malzemelerden sıfır atık politikasına kadar üretimin her aşamasında sürdürülebilirliği ön plana çıkarıyor.

moda sürdürülebilir moda kıyafetler

A Hidden Bee

2017 yılında Aylin Erel tarafından kurulan A Hidden Bee, yerli kumaşlarla zamansız tasarımlar ortaya koyan bir ‘bilinçli giyim markası’.

Mah-Roc

2016 yılında, sürdürülebilir moda konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kurulan marka, istenmeyen ve atık kumaşlardan yeni çanta tasarımları ortaya çıkartıyor. Marka aynı zamanda dekorasyon ürünü olarak, yastık ve minder de üretiyor.

çanta

OhSevenDays

Yavaş ve sürdürülebilir moda anlayışını benimseyen OhSevenDays, hızlı moda endüstrisinden arta kalan kumaşları değerlendirerek zamansız tasarımlar ortaya koyuyor.

Giyi

2019 yılında Göknil Bigan tarafından kurulan marka, özgün, zamansız ve fonksiyonel ürünleriyle öne çıkıyor. Her yıl, her mevsimde giyilebilecek yalnız bir koleksiyon ortaya koyan Giyi, paketlemeyi de sıfır atık ilkesiyle yapıyor.

moda tişört kadın

Souq Samurai

Ceren Turan ve Gözde Nadire Bıçaklı tarafından kurulan marka, tekstil atığının önüne geçmek için, ürünlerinin %80’ini daha önce kullanılmış, birinci sınıf kalitede atık kumaşlardan üretiyor.

BONUS

Atölye Ren

2017 yılında Gözde Karatekin tarafından kurulan Atölye Ren, minimal ve rahat tasarımlarıyla öne çıkıyor.

Sürdürülebilir moda ve sosyal sorumluluk ilkelerini benimseyen marka, sipariş üzerine üretim yapıyor.

Not: Görseller temsilidir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.