1 Mart 2022

10 Maddede Asım Aslan’ın ‘Sömürülen Atatürk ve Atatürkçülük’ Kitabına Göre Atatürkçülük Türleri

Leyla Belma Gazi

~6dk

Ne tür bir ideolojik yaklaşıma veya siyasi görüşe sahip olunursa olunsun herkesin mutlaka okuması gerektiğine inandığım “Sömürülen Atatürk ve Atatürkçülük” kitabında Asım Aslan, Türkiye’de en ucuz ve en kolay şeyin Atatürkçü olmak olduğunu söyler. On yıllardır Atatürk’ün eylem ve sözlerini işine geldiği gibi, kendi amaç yahut fikirlerine dayanak ve destek oluşturmak için kullanan gerçek ve sahte Atatürkçüleri birbirinden ayırmaya çalışır ve Atatürkçüleri gruplandırır.

Aşağıdaki fikirlerin tamamı, Aslan’ın kitabında yazdığı gibi derlenmiştir. Yazıldığı dönemin koşul ve özellikleri göz önünde bulundurularak yazılmış bu fikirlerin doğrusunun, yanlışının, eksiğinin ve fazlasının takdiri okuyucusuna kalmıştır.

Tören Atatürkçüleri

Bunlar, sadece ulusal ve resmi bayramlarda, törenlerde Atatürkçü olan kişilerdir.

Reklam Atatürkçüleri

Atatürkçülüğü gerçekten benimsemedikleri halde, her fırsatta Atatürkçülükten söz ederek Atatürkçülüğün reklamını yapanlara denir.

Gardırop Atatürkçüsü

Sadece kravat, papyon takmayı, Batılılar gibi giyinmeyi Atatürkçülük sayan kişilere gardırop Atatürkçüsü denir. Gardırop Atatürkçüleri, Batılıların giysilerine, yaşantılarına özenirler, ama Batıdaki gibi gerçek çok partili, çoğulcu, özgürlükçü demokrasiye, söz, düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne, bilime, tekniğe, çağdaş kurumlara karşıdırlar.

Söylev Atatürkçüleri

Bunlar, Atatürk ve Atatürk inkılapları üzerine nutuk çekmeyi Atatürkçülük sayan kişilerdir.

Moda Atatürkçüleri

Atatürkçülük, yurdumuzda bazı dönemlerde moda olur. Sadece Atatürkçülük modasına uymak için Atatürkçü olanlara moda Atatürkçüsü denir.

10 Kasım Atatürkçüleri

Sadece Atatürk’ün ölüm günü olan 10 Kasım günü Atatürkçü olanlara, 10 Kasım gününü bir yas günü ilan edip o gün siyahlara bürünenlere, ağıtlar düzenlere, yalancıktan ağlayanlara, timsah gözyaşları dökenlere 10 Kasım Atatürkçüsü denir.

Gerçek Atatürkçüler, halkın halk tarafından halk yararına yönetildiği, toplumun her kesimine düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün tanındığı gerçek bir demokrasiden yanadırlar. Halkın yönetime en geniş ve en etkin bir biçimde katılmasını isterler. Halk içindeki ayrıcalıklı kişi, zümre ve sınıflara karşıdırlar.

Sahte Atatürkçüler, yalnızca sermaye sınıfına, para babalarına ve onların temsilcilerine düşünce ve örgütlenme özgürlüğü tanıyan göstermelik bir demokrasiden, daha doğrusu demokrasi maskeli faşist bir rejimden yanadırlar. Halk içinde ayrıcalıklı kişi, zümre ve sınıfların bulunmasını savunurlar.

Gerçek Atatürkçüler, hoşgörüden, barıştan, akılcı ve bilimsel düşünceden yanadırlar.

Sahte Atatürkçüler bağnazdırlar, fanatiktirler, önyargılıdırlar, barışa, akılcı ve bilimsel düşünceye karşıdırlar, düşmandırlar.

Gerçek Atatürkçüler, Atatürkçülüğü bir bilim olarak ele alır ve Atatürkçülüğün bilimsel bir biçimde incelenmesinden yanadırlar. Atatürkçülüğün tabulaştırılmasına, dogmalaştırılmasına ve dondurulmasına karşıdırlar.

Sahte Atatürkçüler, Atatürkçülüğün tabulaştırılmasını, belli kalıplar içinde dondurulmasını isterler. Atatürkçülüğü içeriğinden soyutlayarak yozlaştırmaya çalışırlar.

Gerçek Atatürkçüler, Atatürk ilkelerinin uygulanması ve Atatürk devrimlerinden ödün verilmemesi için çalışırlar. Gerçek Atatürkçüler, Atatürkçü olduklarını sözleriyle değil, işleriyle, eserleriyle, davranışlarıyla, eylemleriyle gösterirler, kanıtlarlar.

Sahte Atatürkçüler, sevmedikleri ve Atatürkçülüğe inanmadıkları halde, gerçek amaçlarına ulaşmak için Atatürk’ü seviyor ve Atatürkçülüğe inanıyor gibi görünürler. Atatürk ve Atatürkçülük, sahte Atatürkçüler için, amaca ulaşmada sadece bir maskedir, bir kalkandır, bir paravandır, bir araçtır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Leyla Belma Gazi

Leyla Belma Gazi

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.