14 Mart 2020

10 Maddede Şebnem Ferah

Yiğit İrge

~7dk

Yaşadığı acılara rağmen dimdik duran, her şarkısına farklı bir hikaye sığdıran ve dinleyicilerini sesiyle, söyleyişiyle mest eden kadın: Şebnem Ferah.

Çocukluğu ve Gençliği

Türk Rock müziğin kadın vokallerinden, aynı zamanda besteci ve söz yazarı Şebnem Ferah, ailesi Üsküp’te Yalova’ya göç ettikten sonra, ailenin en küçük üyesi olarak 12 Nisan 1972’de doğdu.

Müzisyen bir ailede dünyaya gelen Ferah, enstrümanlarla ve şarkılarla erken yaşlarında tanıştı.

Henüz ilkokuldayken mandolin ve solfej eğitimleri aldı. 

Liseyi Bursa Özel Namık Sözleri Lisesi’nde yatılı olarak okudu. Lise yıllarında küçük gruplarda ve okulun orkestrasıyla şarkılar söyledi. 

“Pegasus” adlı grupla bir süre çalışsa da, asıl hayali kendi kız grubunu kurmaktı. 

80’li yılların başında, içinde Özlem Tekin’in de yer aldığı “Volvox” grubunu kurdu. 

1988 yılında ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü kazandı. Bu yüzden grup arkadaşlarıyla uzun süre ayrı kaldı.

Volvox, 1994 yılında dağıldı. 

İlk Albüm

Şebnem Ferah kendi şarkılarını yazıp bestelemekteyken Onno Tunç ve Sezen Aksu ile yolları kesişti.

1996 yılında da ilk albümü olan “Kadın” piyasaya çıktı. Kısa bir süre sonra, sırasıyla “Vazgeçtim Dünyadan”, “Yağmurlar”, “Bu Aşk Fazla Sana” ve “Fırtına” şarkıları büyük ses getirdi. 

4 Nisan 1997 tarihinde, Ege Üniversitesi’nde ilk konserini verdi.

Bu albümde yer alan”Deli Kızım Uyan” şarkısını, uzun süre komada kalan ablası için yazmıştı.

1996 yılında, yurtiçi turneleri ve programları devam ederken ablasının ölüm haberini aldı. Bu acı kaybın ardından müzik dünyasından uzun süre uzak kaldı.

şebnem ferah

1999 yılında “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” albümünü çıkardı. Albümde yer alan “Bugün” adlı çalışmasını ablasına ithaf etti.

İskender Paydaş ve Pentagram ekibiyle çalışan Ferah, “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” şarkısına klip çekti.

17 Ağustos 1999 depreminde babasını kaybettikten sonra müziğe kısa bir ara verdi. 

2001 yılında “Perdeler” albümüyle müzik dünyasına geri döndü. Ozan Tügen, Ceren Tügen, Aykan İlkan, Buket Doran, Metin Türkcan ile grubunu kurdu.

Aynı albümde “Perdeler” isimli şarkısını Apocalyptica’nın yorumuyla tekrar seslendirdi.

“Perdeler” albümü sırasında Şebnem Ferah, Universal Müzik ile çalışıyordu. Universal Müzik Genel Direktörü Süha Yavuz ile aşk yaşayan Ferah, sevgilisinin onu Ebru Gündeş ile aldattığını televizyonlardan öğrendi. Müzik hayatına yeniden ara verdi.

Ferah, yaşadıklarına karşı iki yıl boyunca hiçbir açıklama yapmamış olsa da, cevabını 2003 yılında sevenleriyle buluşturduğu “Kelimeler Yetse” albümüyle verdi.

“Ben Şarkımı Söylerken”, içindeki öfkeyi dile getirirken “Çocukken Sahip Olduğu Kırmızı Rugan Ayakkabılar” ve “Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler” uğradığı ihanetin ve yaşamı boyunca karşılaştığı zorlukların ona neler hissettirdiğini anlatıyordu.

“Senin Adın Ne” şarkısını ise, Ebru Gündeş’e yazdığı biliniyor.

Hazırlık çalışmalarından sonra 2005 yılında “Can Kırıkları” dinleyiciyle buluştu. Önce “Can Kırıkları”na ve sonrasında “Çakıl Taşları”na klip çekildi. Can Kırıkları, en beğenilen albümleri arasında yerini aldı.

Albümler ve düetler bir yana, film seslendirme çalışmaları da yapan Ferah, Can Kırıkları’ndan sonra, müziğe dört yıl ara verdi. 

2009 yılında “Benim Adım Orman” albümünü çıkarttı. “Yalnız” ve “Eski” şarkıları albümün en sevilen şarkıları arasında yer aldı.

2013 yılında, en sert albümü “Od” raflarda yerini alırken “Birileri Var” şarkısına bir yıl sonra klip çekti. 

Kadına karşı şiddette, “Ya Hep Ya Hiç” ile dikkat çekti.

Beş yıl sonra, “Parmak İzi” albümü sevenleriyle buluştu. 

“Başka Bir Yol Var” özgün tarzıyla dikkat çekti. “Koridor” sakinliği, kabullenişliğiyle albümün gönüllerde taht kuran şarkılarından biri oldu. 

“Sözde Namus” kadının sesi; “Kıramazsın”, “Yağmurlar” şarkısının yirmi yıl yaşlanmış hali; “Son Tango” ise, “Deli Kızım Uyan” şarkısının benzeri olarak görüldü.

2018 yılında, gençlerin oylarıyla ödül aldığında; bir sonraki albüm ne zaman, sorusuna: ”Ben albüm yapmak için şarkı yazanlardan değilim. Yavaş yavaş yazarım. Birikince de albüm yaparım. O yüzden net bir cevap vermem mümkün değil.” demişti.

Umarız ki bu sefer beş yıl sürmez.

BONUS

  • Şebnem Ferah her zaman senfonik konser yapmak istediğini dile getirmişti. 10 Mart 2007 tarihinde Bostancı Kültür Merkezi’nde canlı senfonik konser verdi. DVD ve CD’si ilk konser albümü olarak satışa sunuldu. Bir milyona yakın sattı. Böylece bir ilke imza atmış oldu.
  • Sesinin, soprano tonuna sahip olduğu biliniyordu, fakat 11 Ocak 2020 konserinde C#2’ye çıkarak en tiz kadın sesinden en pes kadın sesine dönüştüğünü gösterdi.
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Yiğit İrge

Yiğit İrge

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.