20 Mayıs 2021

Brezilya’nın Dünyaya Kazandırdığı En Başarılı Yazarlardan Biri: Paulo Coelho

Özlem Gürpınarlı Güneş

~4dk

Paulo Coelho, belki de ilk defa Simyacı eseriyle tanındı. Sonrasında hem ülkemizde hem de dünyanın dört bir yanında ismini duyurmaya ve yeni başarılı eserlere imza atmayı sürdürdü.

Daha çok maneviyatın ve inancın ön planda olduğu hikayelerle öne çıkan ve öykülerini bir yolculuğa bağlayan Brezilyalı yazar Paulo Coelho kimdir?

Popüler şarkıların yazarı

Tam adı Paulo Coelho de Souza olan Brezilyalı yazar, edebiyat dünyasına adım atmadan önce, ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı.

Paulo Coelho

Yolculuğun ardından gelen ilk roman

1986 yılında bir hac yolculuğuna çıkan Paulo Coelho, Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya’nın Santiago de Compostela kentinde biten yolculuğunu tamamladı. İlk kitabı ‘Hac’ı da bu tecrübesinden yola çıkarak 1987’de yazdı.

Paulo Coelho

Simyacı

Coelho, 1988 yılında Simyacı’yı yazarken tüm dünyada bu kadar ünleneceğini tahmin etmiş miydi bilinmez, ama Simyacı 42 ülkede yayımlandı ve 53 ayrı dile çevrildi. Bu kitap sayesinde Coelho, Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na girdi.

Paulo Coelho

Veronika Ölmek İstiyor

Birçok başarılı esere imza atan ve çok sayıda ödül alan yazar, bir dönem ailesi tarafından izlenmeye başlandı. Şöyle ki; ailesi, Coelho’nun akli dengesinin bozulduğunu zannetti ve onu üç kere akıl hastanesine götürdü. Buradaki tecrübeler Coelho’ya ‘Veronika Ölmek İstiyor’u yazdırdı.

Kitapları beyazperdeye uyarlandı

Paulo Coelho’nun birçok kitabı ya dizileşti ya da filmleşti. Brida ve Portobello Cadısı televizyona uyarlanırken; Veronika Ölmek İstiyor 2009 yılında sinemaya uyarlandı. Filmin başrolünde, Sarah Michelle Gellar vardı.

Ayrıca yazarın On Bir Dakika isimli romanının film hakları, 2004 yılında satın alındı. IMDB’ye göre, Simyacı isimli kitabı da çekim aşamasında.

Coelho ve Türkiye

Paulo Coelho, 2011 yılında bir kitap yayımladı. Bir tren yolculuğunda tanıştığı, ismi Hilal olan bir kızı başkahraman yapan Coelho, bu kızın öyküsünü ‘Elif’ isimli kitabına taşıdı.

Portekizce’den sonra ilk olarak Türkçeye çevrilen kitap, 24. kez baskıya girdi.

Paulo Coelho’nun En İyi Hikayesi

Paulo Coelho’nun bugünkü Paulo Coelho olmasını anlatan, 2014 tarihli ‘Paulo Coelho’nun En İyi Hikayesi’ filmi, yazarın 3 dönemine (60’lar, 80’ler ve 2013) odaklanıyor. Coelho’nun hayatına ve ifadelerine dayanan bu filmde, yazarın şimdiki halini Julia Andrade ve gençliğini Ravel Andrade oynuyor.

Hippi

Paulo Coelho, otobiyografik bir roman kaleme aldı ve adını ‘Hippi’ koydu. 

Kitap, yazarın Bolivya, Peru, Şili ve Arjantin’e seyahat ettiği ve hem yazarı hem de 70’li yılların genç kuşaklarını etkisi altına alan bir dönemi anlatıyor.

Rudolf Schenker, Paulo Coelho & Satjiv Chahil, İtalya, Nisan 2012
Rudolf Schenker, Paulo Coelho & Satjiv Chahil, İtalya, Nisan 2012

Gabriel Garcia Marquez’in peşinde

Brezilyalı yazar, Simyacı sayesinde en çok okunan çağdaş yazarlardan biri olurken, Gabriel Garcia Marquez’den sonra en çok okunan Latin Amerikalı isim oldu.

Ayrıca birçok saygın ödüle sahip olan yazar, çeşitli basın kuruluşlarına ait yayınlarda da yazılar yazmaya devam ediyor.

Paulo Coelho

Hayır işlerinde ve ödüllerde Coelho imzası

Yazar, adını verdiği Paulo Coelho Enstitüsü’nde ülkesindeki yoksul çocuklara ve yaşlılara çeşitli yardımlarda bulunuyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Özlem Gürpınarlı Güneş

Özlem Gürpınarlı Güneş

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.