15 Haziran 2022

Basit Ama Seçkin Bir Kahvaltı: Kruvasan

Emrys

~3dk

Kruvasan Nedir?

Kruvasan, mayalı hamurdan yapılan, kat kat, çıtır ve hilal şeklinde bir yiyecektir. Hamurunun ana malzemeleri; un, maya, tuz, şeker, süt, su, yumurta ve kaliteli tereyağıdır.

kruvasan

Tarihçesi

Uzun yıllardır Fransız mutfağının bir parçası olduğu için ülkenin ulusal yiyeceği kabul edilse de ülkeye gelişiyle ilgili iki farklı rivayet vardır.

İlki, Avusturyalı bir subay olan August Zang’ın 1830’lu yıllarda Paris’te bir pastane açmasıdır. İkincisi ise, Avusturya asıllı son Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’nin Viyana’dan bildiği kruvasanı saray mutfağına sokmasıdır.

Birçok tarihçiye göre kruvasanın kökeni, 13. yüzyıldan itibaren Avusturya’da mayalı hamurdan yapılan kipferl isimli bir başka yiyeceğe dayanıyor. Kuruvasan ise, Osmanlı İmparatorluğu’nun II. Viyana Kuşatması sırasında, yani 1683 yılında ortaya çıkıyor.

Rivayete göre; kuşatma sırasında şehri ele geçirmek için tünel kazmaya başlayan Osmanlı askerlerini geceleri ekmek yapan fırıncılar duyuyor ve şehri uyarıyorlar. Kuşatma kalktıktan sonra ise, bu olayın anısına Osmanlı sancağından esinlenerek hilal şeklinde çörekler yapıyorlar.

kruvasan

Şekli

Hem düz hem de hilal şeklinde görebileceğiniz kruvasanın hilal şeklinde yapılanına Fransa’da Viyana usulü yani, Viennoiserie deniyor.

Yeme Kültürü

Kruvasan Fransa’da genellikle sabahın erken saatlerinde taze ve sıcak bir şekilde, kahvaltı olarak kahveyle birlikte tüketilir.

İyi bir kruvasan gevrek, çıtır çıtır ve kat kat olmalıdır. Ayrıca mis gibi tereyağı kokmalıdır.

Yumuşak ve tatlı bir çörek kıvamında olansa, iyi kabul edilmemektedir.

kruvasan

Genellikle tabakta, çatal ve bıçak ile servis edilse de katlarını dağıtmamak için elle yemek ideal olandır.

Orijinal kruvasan sade olandır. Ancak yıllar içinde çikolata veya meyve dolgulu olarak da üretilmiş, sandviç biçiminde de servis edilir olmuştur. Bu durumu içkileri sek olarak değil, kokteyl olarak tüketmeye benzetebiliriz.

Kruvasan ile ilgili son notlar…

  • Türkiye’de kruvasanın yaygınlaşmama sebebi, tereyağından dolayı maliyetinin yüksek olması olabilir. Yine de son yıllarda açılan bazı kahvaltı mekanlarında kruvasan görmek mümkün olmaktadır.
  • Tereyağlı bir hamur işi olduğu için haftada en fazla 2 ya da 3 defa tüketmek sağlık için ideal olandır.
kruvasan
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

E-bültenimize kaydolun.