28 Mayıs 2020

Gaziantep Mutfağı: Mutlaka Tatmanız Gerekenler

Nurten Kalan

Ali Nazik Kebabı 

Ali Nazik Kebabı, Gaziantep mutfağı denildiğinde akla ilk gelen ve en sevilen yemeklerden biridir. Görüntü olarak tantuniyi andırsa da, yoğurtlu patlıcanın üzerine konulan etinin eşsiz ve nefis bir tadı vardır. Tadı damakta kalan bir Ali Nazik yemek için, ustasını bulmak ve yoğurtlu patlıcanına bandıra bandıra yemek için, Gaziantep’te bulunmak gerekir. 

Bir rivayete göre 16. yüzyılda Yavuz Sultan Selim, Antep’e büyük ve ihtişamlı bir törenle girer. Antep mutfağının yemekleriyle büyük bir ziyafet masasına kurulur. Sofrada Ali Nazik Kebabı da bulunmaktadır. Yavuz Sultan Selim, ‘Kim bu eli nazik?’ diye sorar ve bu leziz yemek, ismini böyle alır. 

ali nazik kebabı gaziantep mutfağı

Ayva Kebabı 

Bazılarınızın ‘Ayvadan kebap mı olur?’ dediğini duyar gibiyim. Fakat, kesinlikle yanılıyorsunuz. Ayvanın ekşiliği, iyi pişirilmiş etle birleştiğinde tadına doyamayacaksınız. Eğer Antep’e yolunuz düşerse yemeden gitmeyin, pişman olursunuz. 

Antep Fıstıklı Şekerli Börek 

Şekerle yoğurulan pide hamurunun üzerine eklenen fıstık ve Antep peynirinin muhteşem buluşması bu lezzeti ortaya çıkarıyor. Doyurucu bir tatlı alternatifi olarak tüketebilirsiniz. Antep gezinizde bu lezzeti mutlaka denemelisiniz. 

şekerli börek

Pirpirim Aşı 

Pirpirim Nedir? Pirpirim, bu bölgede semizotunun adıdır. Semizotu, börülce, et ve mercimek ile yapılan bu yemek oldukça doyurucudur ve yörede sıklıkla tercih edilir. Tüm yörelerde değişik isimleri ve tarifleri olsa da, Antep’inki başka bir lezizdir.

Batma Kaymak 

Geleneksel Gaziantep kahvaltısının zenginliklerindendir. Yeni doğum yapan ineklerin sütünden yapılan süt kaymağı ile bal ve boz iç Antep fıstığı ile bir araya gelmiş hali. 

batma kaymak

Antep Fıstığı

Yemek olmasa da, adından da anlaşıldığı gibi Antep’in bir diğer güzelliğidir. Fiyatı diğer yemişlere kıyasla biraz daha pahalı olsa da, fıstığın faydaları saymakla bitmez. 

antep fıstığı

İçli Köfte 

İçli Köfte hangi şehrin desek Türkiye’de bir iç savaş çıkabilir. Güzel ülkemizin birçok şehrinde yapılsa da, Antep’in içli köftesi bir ayrı olur. Yoğurulup şekil verilen köftelik bulgurun içine kıymanın eklenmesiyle yapılan bu yemeğe bir de meşhur Antep fıstığı eklenirse tadına doyum olmaz.

içli köfte

Baklava

Listemizin en tatlı ve lezizi baklava olabilir. Gaziantep’in dünyaca ünlü ve tescilli baklavası, Gaziantep mutfağının sembolüdür. 

Baklava hakkında bilgi aradığınızda, karşınıza sadece Türkler değil, Orta Doğu, Doğu Akdeniz ve Balkanlar’ın neredeyse bütün toplumları çıkar. Yunanlar, Bulgarlar, Ermeniler, İsrailliler, Araplar, baklavayı kendi geleneksel tatlıları olarak takdim ederler.

Aynı coğrafyada yaşamanın getirdiği ortaklığa rağmen, bugün hala ‘baklava aslen kimin’ tartışması sürmektedir.

baklava

Yuvalama Çorbası 

İçinde nohut, pirinç, kuşbaşı et ve köftelerin bulunduğu, yoğurtlu nefis bir çorbadır. Geçmişte Antep’te Ramazan Bayramı’na bir hafta kala her akşam bir komşunun evinde toplanarak içilirmiş. Doyuruculuğu ile çorba mı, yoksa yemek mi diye hala tartışılır.

Menengiç Kahvesi 

Menengiç kahvesi, sıradan bir kahve türü değildir. Yabani fıstık ağaçlarının meyvelerinden yapılan menengiç kahvesi, kendine has lezzetiyle şehrin marka içeceği konumunda. Faydaları ise saymakla bitmiyor.

menengiç

Nurten Kalan

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.