13 Temmuz 2020

Gülmenin Faydaları: Neşenizi Her Daim Korumanız için 10 Sebep

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

‘En mutsuz anlarınızda bile, hatta tam olarak bu anlarda gülümseyin.’

Yukarıdaki cümleyi ya da benzerlerini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Çünkü gülmek, olumlu oluşun bir yansıması olduğu kadar, olumsuzlukla başa çıkma yöntemlerinden de biridir. Gülmek de ağlamak gibi ruh halimizi iyileştirmenin bir yoludur. 

Peki, gülmenin faydaları arasında başka neler var?

Gülmek, ağrıları hafifletir ve acıyla başa çıkmaya yardımcı olur.

Gülmek, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan endorfin hormonunun salgılanmasını sağlayarak doğal bir ağrı kesici görevi görür.

Not: Eğer ağrınız ciddi bir seviyedeyse ya da ağrınız bir sağlık problemiyle bağlantılıysa, mutlaka doktora gitmelisiniz.

gülmek gülmenin faydaları erkek

Olumsuz olaylarla ve depresyonla baş etmeyi kolaylaştırır.

Gülmek, gerginliği, kaygıyı ve stresi azaltır. Bu duygularla başa çıkmayı kolaylaştırır ve daha iyi bir ruh hali içine girmemize yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar, kahkaha terapisinin iyilik halini artırdığını ve sosyal etkileşimi geliştirdiğini ortaya koymaktadır.

Bağışıklık sistemini geliştirir.

Araştırmalar, gülmenin ve özellikle de kahkaha atmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve antikor üreten T hücrelerinin sayısını artırdığını gösteriyor. Ayrıca kahkaha atmak, stresle ilişkili en az dört hormon seviyesini de azaltıyor.

Yani, güldükten sonra daha az stresli ve endişeli olmamızın yanı sıra, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskimiz de düşüyor.

kız çocuk gülmek gülmenin faydaları

Yaşam süresini uzatır.

Gülmenin faydaları arasında belki de en dikkat çekici olan, yaşam süresini uzatması. Yıllar boyunca yapılan araştırmalar, iyimser insanların kötümser olanlara kıyasla daha uzun yaşadığını ortaya koyuyor. 20 yıl süreli bir araştırmaya göreyse; hayata pozitif bakan insanlar diğerlerine kıyasla ortalama 8 yıl daha uzun yaşıyorlar.

Bunun en önemli sebebi ise, gülmenin stresi azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olarak anksiyete, depresyon, diyabet, kanser ve yüksek tansiyon gibi birçok sağlık probleminin etkisini azaltması ve yakalanma riskini düşürmesi.

İlişkileri güçlendirir.

Yapılan araştırmalar, birlikte gülebilen çiftlerin daha sağlıklı ve iyiye giden bir ilişkiye sahip olduklarını gösteriyor. Çünkü birlikte gülebilmek, ortak mizah anlayışına sahip olmayı ve hayata benzer pencerelerden bakabilme becerisini geliştirmeyi de beraberinde getiriyor. 

Aynı zamanda araştırmalar, gülen veya kahkaha atan insanların daha çekici bulunduğunu gösteriyor.

boys laughing

Gülmek, nefesinizi geliştirir.

Kahkaha atmak, kirli havayı vücudunuzdan dışarıya itmenize ve daha fazla temiz havanın akciğerinize girmesine yardımcı olur. Böylece akciğer kapasitenizi ve K-kan dolaşımınıza dahil olan oksijen miktarını artırır. 

Gülmek bir egzersizdir!

Sağlam bir kahkahanın karın kaslarınızı ve diyaframınızı çalıştırdığını biliyor muydunuz? 

Günde en az 2-3 defa kahkaha attığınızda, yani gülmekten karnınız ağrıdığında aslında bir nevi egzersiz de yapmış oluyorsunuz.

woman laughing

Kalbi korur.

Düzenli olarak çok gülen insanlar, ortalama bir insandan daha düşük kan basıncına sahiptir. Kahkaha attığınızda önce kan basıncınız artar, fakat daha sonra normalin altındaki seviyelere iner.

Araştırmalar, sık gülen ve kahkaha atan insanlarda kalp hastalığı riskinin düştüğünü göstermiştir.

Konsantrasyonu, üretkenliği ve yaratıcılığı artırır.

Gülmek, daha sağlıklı düşünmenize ve ayrıntılara odaklanmanıza yardımcı olur. Motivasyonunuzu yükselterek, ruh halinizi iyileştirerek ve endişe seviyenizi düşürerek daha yaratıcı düşünebilmenizi sağlar. 

Kafanız karışık ya da çok dolu olduğunda, bir komedi filmi izlemenin zihninizi berraklaştırmada ve yeni fikirler üretmede ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz.

laughing girls friends

Sosyal hayatı iyileştirir.

Gülmek, bulaşıcıdır! Siz ne kadar güler, kahkaha atarsanız; etrafınızdaki insanlar da o kadar gülecektir. Etrafınızdaki insanların ruh halini yükselterek stresten uzaklaşmalarına yardımcı olmak için küçük bir espri bile yeterli olacaktır. 

Samimi ilişkilerin, daha fazla mutluluğun ve neşenin kapısını aralamak için yalnızca gülmenin yeterli olduğunu her zaman hatırlayın.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.