20 Ekim 2017

Basketbol Tutkunları için 10 Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

The Other Dream Team

Litvanya Milli Basketbol Takımı’nın 1992 yılında geçirdiği sancılı süreci ve tüm dünyaya Ruslardan ayrı bir millet ve ülke olduklarını anlattığı belgesel niteliğindeki filmdir. 2012 yapımı filmin yönetmeni ve senaristlerinden biri Marius A. Markevicius’dur.

IMDB Puanı: 8.4 / 10

Rebound: The Legend of Earl “The Goat” Manigault

Yapım yılı 1996 olan ve yönetmenliğini Eriq La Salle’nin üstlendiği filmin önemli rollerinde Don Cheadle, James Earl Jones ve Michael Beach  yer alıyor. Film Earl Manigault’in bağımlılıktan kurtularak hayatını Harlem’de yaşayan çocuklara adayışını konu alıyor.

IMDB Puanı: 7.8 / 10

Hoosiers

1986 yılında vizyona giren filmin yönetmeni David Anspaugh. Filmin başrollerinde Gene Hackman, Barbara Hershey ve Dennis Hopper yer alıyor. Film, küçük bir kasabadaki lise basketbol takımının şampiyona yolundaki hikayesini konu alıyor.

IMDB Puanı: 7.6 / 10

Coach Carter

Yönetmenliğini Thomas Carter’ın üstlendiği, yapım yılı 2005 olan filmin başrollerinde Samuel L. Jackson, Rick Gonzalez ve Robert Richard yer alıyor.

IMDB Puanı: 7.2 / 10

The Pistol: The Birth of a Legend

Yapım yılı 1991 olan filmde, Pistol lakaplı Pete Maravich’in biyografisi anlatılıyor. Yönetmenliğini Frank C. Schroeder’in üstlendiği filmde önemli rolleri Millie Perkins, Nick Benedict ve Adam Guier paylaşıyor.

IMDB Puanı: 7.0 / 10

He Got Game

1998 yapımı filmin yönetmeni ve senaristi Spike Lee. Başrolleri ise Denzel Washington, Milla Jovovich ve Ray Allen paylaşıyor.

IMDB Puanı: 6.9 / 10

White Men Can’t Jump

Yapım yılı 1992 olan filmin yönetmeni ve senaristi Ron Shelton. Wesley Snipes, Woody Harrelson ve Rosie Perez’in başrolleri paylaştığı film Türkçeye Beyazlar Zıplayamaz ve Beyazlar Beceremez gibi isimlerle çevrilmiştir.

IMDB Puanı: 6.7 / 10

Space Jam

1996 yapımı filmin yönetmeni Joe Pytka. Başrolünde Michael Jordan’ın ve Looney Tunes karakterlerinin yer aldığı yarı animasyon film, 1993 yılında basketboldan emekli olarak beyzbola geçen Michael Jordan’ın Nerdlucks isimli çete tarafından esir alınan Looney Tunes karakterlerinin kurtarılmasına yardım etmesi anlatılıyor.

IMDB Puanı: 6.3 / 10

Blue Chips

Yapım yılı 1994 olan filmin senaristi Ron Shelton ve yönetmeni William Friedkin. Önemli rollerini Nick Nolte, Mary MacDonnell ve Alfre Woodard ve J.T. Walsh’ın paylaştığı filmde ayrıca Shaquille O’Neal da oyuncular arasında yer alıyor.

IMDB Puanı: 6.1 / 10

Sunset Park

Yönetmenliğini Steve Gomer’in yaptığı 1996 yapımı Sunset Park’ın önemli rollerinde Terrece Howard, Antwon Tanner, Rhea Perlman, Fredro Starr ve Carol Kane yer alıyor.

IMDB Puanı: 5.2 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.