29 Ağustos 2020

En İyi Türk Dizileri

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

*En İyi Türk Dizileri listemiz, Ağustos 2020 IMDB puanları göz önüne alınarak hazırlanmıştır.

Şahsiyet, 2018 

Yapımcılığını Ay Yapım’ın üstlendiği ve Onur Saylak’ın yönettiği Şahsiyet’in senaryo yazarı Hakan Günday‘dır.

Gerilim ve suç türündeki dizinin başrollerinde Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu ve Hüseyin Avni Dalyan yer almaktadır.

IMDB’nin kullanıcı oylarıyla belirlenen, İzlenmesi Gereken Diziler listesinde ilk 40’a giren Şahsiyet, Haluk Bilginer’e En İyi Erkek Oyuncu Emmy Ödülü kazandırdı.

IMDB Puanı: 9.1 / 10

Leyla ile Mecnun, 2011 – 2014

Senaryosunu Burak Aksak‘ın yazdığı ve yönetmenliğini Onur Ünlü, Eyüp Boz ve Murat Onbul’un üstlendiği absürt komedi türündeki dizi 3 sezon devam etti.

Dizinin önemli rollerinde ise; Ali Atay, Ezgi Asaroğlu, Melis Birkan, Müge Boz, Zeynep Çamçı, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan, Cengiz Bozkurt, Osman Sonant, Köksal Engür ve Ege Tanman yer alıyordu. 

IMDB Puanı: 9.1 / 10

https://youtu.be/9Mfvy5V5-Q0

Halka, 2019

İlk 13 bölümünü Volkan Kocatürk’ün, devamını Başak Soysal ve Süleyman Mert Özdemir’in yönettiği Halka’nın senaryosunu; Aziz Tuna, Selim Bener, Ali Demirel ve Meryem Diri birlikte yazmıştır.

Aksiyon ve dram türündeki televizyon dizisi, 19. bölümünde final yapmıştır. 

Dizinin başrol oyuncuları; Nazan Kesal, Serkan Çayoğlu, Hande Erçel, Kaan Yıldırım, Hazal Subaşı ve Ahmet Mümtaz Taylan’dır.

IMDB Puanı: 8.7 / 10

Kardeş Payı, 2014 – 2015

Selçuk Aydemir’in yönettiği Kardeş Payı, 2. sezonunda düşük reytinglerden dolayı 35. bölümündeyken final yapmıştır.

Başrollerini Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Seda Bakan’ın paylaştığı dizi, Türkiye’de 60 dakika formatında yayınlanan ilk yerli yapımdır.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Ezel, 2009 – 2011

Toplan iki sezon süren, aksiyon – dram türündeki dizinin senaristi Kerem Deren ve Pınar Bulut’tur. Yönetmeni ise, Uluç Bayraktar’tır.

Başrollerini Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Yiğit Özşener, Barış Falay, Tuncel Kurtiz ve Haluk Bilginer’in paylaştığı dizinin jenerik müziğini Toygar Işıklı bestelemiştir.

Monte Kristo Kontu isimli romandan uyarlanan dizi, 30’a yakın ülkede gösterilmiştir.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

İkinci Bahar, 1998 – 2001

Senaryosunu Sulhi Dölek’in yazdığı; Uğur Yücel, Orhan Oğuz ve Türkan Derya’nın yönettiği İkinci Bahar, yayınlandığı dönemde neredeyse tüm Türkiye’yi ekran başına kilitlemeyi başarmış dizilerden biridir. 

Dizinin önemli rollerinde Türkan Şoray, Şener Şen, Tarık Papuççuoğlu, Güven Hokna, Nedim Saban, Özkan Uğur, Nurgül Yeşilçay ve Ozan Güven yer almaktadır.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Şaşıfelek Çıkmazı, 1996 – 2001

Şaşıfelek Çıkmazı, 1996 – 1998 arasında ve devam bölümleriyle 2001 yılında yayınlanmıştır.

Mahinur Ergun’un yazdığı ve Çağan Irmak’la birlikte yönettiği dizi, yayınlandığı yıllarda çok ilgi görmemiş olsa da tekrar yayınlarında geniş bir izleyici kitlesine ulaşmıştır.

Dizinin önemli rollerinde Derya Alabora, Zuhal Gencer, Fikret Kuşkan, Füsun Demirel, Dilaver Uyanık, Suzan Aksoy, Mahperi Mertoğlu, Aysun Metiner ve Hakan Tanfer yer almıştır.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

https://youtu.be/i2CU_VPvtks

Masum, 2017

BluTV’de yayınlanan dizinin senaryosunu Berkun Oya yazmış ve diziyi, Seren Yüce yönetmiştir.

Polisiye, suç ve dram türündeki dizinin başrollerini ise; Haluk Bilginer, Nur Sürer, Ali Atay, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Tülin Özen ve Bartu Küçükçağlayan paylaşmıştır.

IMDB Puanı: 8.5 / 10

Suskunlar, 2012

Senaryosunu Pınar Bulut ve Anıl Eke’nin yazdığı, yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı ve Hatice Memiş’in üstlendiği Suskanlar, 1 Mart ile 2 Aralık 2012 tarihleri arasında yayınlanmıştır.

Önemli rollerini Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Güven Murat Akpınar, Aslı Enver, Berk Hakman ve Pelin Akil’in paylaştığı dizinin müziklerini Aytekin Ataş yapmıştır.

IMDB Puanı: 8.4 / 10

Çalıkuşu, 1986

Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu isimli romanından uyarlanan ve 7 bölümden oluşan Çalıkuşu’nun senaristi ve yönetmeni, Osman F. Seden’dir. 

Türkiye’nin yanı sıra Türk cumhuriyetlerinde ve Rusya’da yoğun ilgi gören dizinin başrollerini; Aydan Şener, Kenan Kalav, Sadri Alışık, Mine Çayıroğlu ve Eşref Kolçak paylaşmıştır.

Dizinin çekimleri 130’dan fazla mekanda gerçekleşmiştir.

IMDB Puanı: 8.3 / 10

https://youtu.be/GZEYKIncgmc
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.