27 Eylül 2020

Ayakkabı Dünyasında Devrim Yaratan 10 Ayakkabı Modeli

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Judy Garland’ın Kırmızı Ayakkabıları, Oz Büyücüsü

Moda dünyasını etkisi altına almış ilk ayakkabı modeli, bugün Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi’nde bulunan ve Oz Büyücüsü filminde kullanılmış olan kırmızı pabuçlar.

Dorothy’nin giydiği bu yakut ayakkabılar, film için yalnızca birkaç çift üretilmiştir. 

oz büyücüsü kırmızı ayakkabı

Lily James’in Cam Ayakkabıları, Külkedisi

2015 yılında çekilen Külkedisi filminde, Lily James’in giydiği Swarovski taşlarla süslenmiş cam ayakkabılar için 8 kişilik bir ekip çalışmıştı. Tasarlanan 6 farklı versiyon arasından, ‘mükemmel’ olan, 221 kristalle süslenmiş ayakkabılar filmde kullanılmıştı.

Külkedisi’nin cam ayakkabıları, yeni ayakkabı tasarımlarına ilham olmasının yanı sıra maliyetiyle de uzun süre gündemi meşgul etmişti.

külkedisi cam ayakkabı modeli

Michael Jackson’un Yerçekimine Karşı Duran Ayakkabıları

Michael Jackson’un, 1988 yılında Smooth Criminal şarkısının klibinde dans ederken kullandığı ayakkabılar, yerçekimi yasalarına meydan okumasıyla tüm izleyenleri büyüledi.

Jackson’un, 1996 yılında patentini aldığı anti-yerçekimi ayakkabılar, yerden yaklaşık 45 derecelik bir açıyla eğilebiliyordu. 

michael jackson shoes

Julia Roberts’ın Rugan Çizmeleri, Pretty Woman

1990 yılında izleyici karşısına çıkan Pretty Woman, gişe rekorları kırarak Julia Roberts’ın ismini tüm dünyaya duyurmasının yanı sıra gardıroplara yüksek çizmelerin girmesini de sağlamıştı.

Dönemin modasını belirleyen uzun çizmeleri, bugün hala görmek mümkün.

pretty woman

Converse All Stars

Converse All Stars ayakkabı modelinin ortaya çıkışı 1930’lara dayanıyor. Kauçuk ve kanvasın kombinasyonundan, tenis ayakkabısı olarak üretilen All Stars’ın hikayesi, basketbolcu Chuck Taylor’un ayaklarının ağrımasına sebep olduğu şikayetiyle Converse’e gitmesiyle şekil değiştiriyor.

Taylor’un önerileri Converse tarafından olumlu karşılanıyor ve marka, ayakkabılara Taylor’un imzasını da ekliyor. Bu noktadan sonra Chuck Taylor’s ya da Chucks olarak da anılan Converse All Star, bugün hala popülaritesini koruyan ayakkabı modelleri arasında yer alıyor.

converse all star

Pigalle

Fransız tasarımcı Christian Louboutin’in tasarladığı Pigalle, ince topuklar ve kırmızı tabanla karakterize olmuş klasik bir stiletto aslında. Pek çok ünlü ismin kullanmasıyla ikonikleşen Pigalle, ikonik bir ayakkabı olarak değil, kadınların yaşamları boyunca kullanabileceği temel bir parça olarak tasarlandı.

Belki de bu yüzden, orijinal modelinin yanı sıra diğer sayısız versiyonu, kırmızı halının dışına çıkarak günlük hayatta kullanılmaya başlanan bir ayakkabı modeli olarak varlığını sürdürüyor.

christian louboutin pigalle

Michael J. Fox’un Nike Spor Ayakkabıları, Back to the Future II

Geleceğe Dönüş (Back to the Future) serisinin hayranları, Marty McFly’in gelecekte giydiği, McFly’in uçan kaykayını kullanan ve kendini ayarlayan Nike ayakkabılarını hatırlayacaktır. 

MAG ismini taşıyan bu tasarım, çok sayıda ayakkabı tasarımı için ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

nike back to the future

Sarah Jessica Parker’in Manolo Blahnik Ayakkabıları, Sex and the City

Sex and the City serisindeki Carrie Bradshaw rolüyle hafızalarımızda yer eden Sarah Jessica Parker, hem seride hem de serinin filmlerinde giydiği pek çok ayakkabı modeli ve kıyafet ile kadın izleyicileri ekran başında tutmayı başarmıştı.

Bradshaw’ın hayatının aşkı olan Mr. Big ile evlendiği gün giydiği mavi Manolo Blahnik ayakkabılar ise, diziyle beraber hatırlanan belki de ilk ayakkabı modeli olmaya devam ediyor.

manolo blahnik mavi

Nike Air Jordan I

Nike tarafından üretilen bir basketbol, spor ve günlük giyim ayakkabısı olan Air Jordon I, gelmiş geçmiş en başarılı basketbol oyuncularından biri olan Michael Jordan için özel olarak tasarlandı. 1984 yılının başlarında Jordan için tasarlanan ayakkabı, 1984’ün sonlarında piyasaya da sürüldü.

Orijinal Air Jordan I, mavi ve siyah renklerin kombinasyonuna sahipse de, bugün piyasada çok çeşitli renk kombinasyonlarını görmek mümkün.

nike air jordan I

Lady Gaga’nın Armadillo Ayakkabıları

Lady Gaga, Bad Romance şarkısının klibinde, Alexander McQueen tasarımı Armodillo ayakkabıları kullanmıştı.

Armadillo ayakkabı modeli, McQueen’in ölümünden önce tasarladığı son ikonik eser olmasının yanı sıra, ayakkabı tasarımında tüm geleneksel kalıpları yıkmasıyla, moda dünyasında iz bırakan tasarımlardan biri.

Yalnızca 21 adet üretilen Armadillo ayakkabıların bir kısmı bugün çeşitli müzelerde sergileniyor.

armadillo ayakkabı modeli
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.