13 Ekim 2022

Alain de Botton’un Çok Okunan Eserlerinden Aşka ve İlişkilere Dair 10 Alıntı

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Her aşık oluş, (Oscar Wilde’a kulak verecek olursak) umudun kendini bilmişliğe karşı zaferidir. Kendimizde gördüklerimizi, onda görmeyi umarak aşık oluruz -yani korkaklıklarımızı, zayıflıklarımızı, tembelliğimizi, sahtekarlıklarımızı, verdiğimiz ödülleri ve aşırı aptallıklarımızı. Sanırız ki sevdiğimiz kişinin çevresine aşk kordonunu sarınca, içindeki tüm hatalardan arınacak ve tabii sevilesi olacak. Kendimizde bulamadığımız mükemmelliği buluruz ötekinde ve aşk yoluyla onunla birleşerek, (öyle olmayacağını bile bile) insanoğluna olan şüpheli inancımızı korumaya çalışırız.

Aşk Üzerine

Aşk, sevgilinin bizim zayıflıklarımızı ve dengesizliklerimizi düzeltmeyi vadeden özelliklerine duyulan hayranlık demektir. Bir tamamlanma arayışıdır.

Aşk Dersleri

Aşkın öyle bir gücü vardır ki normal şartlar altında aklı başında davranan insanların akıllarını başından alır ve onları birer paranoyağa dönüştürür. Paranoya, aşka verilen çok doğal bir tepkiymiş gibi görülebilir; karşımızdakine değer verdiğimiz için gün geçtikçe onu yitirmekten daha da çok korkmaya başlarız. Ancak felaket senaryolarına sürüklenmeyi alışkanlık haline getirmiş kimseler için aşk, taze yaraların üstüne dökülen tuz gibidir.

Romantik Hareket

Sevgilimizin bizi neden terk ettiğini tam olarak asla bilemeyebiliriz. Bir kişiyi ne kadar iyi tanırsak tanıyalım, o kişi hiçbir zaman bize karşı tamamen dürüst olamaz. Ağzından çıkanlar belki de gerçekte düşündüklerinin sadece küçük bir kısmıdır. Yüreğinin derinliklerindeki güdülerin belki kendisi bile farkında değildir. Önümüzde bizi terk ettiği gerçeği vardır ve biz bu gerçeğe bir anlam yükleriz. Ancak bu gerçeğe yüklediğimiz anlam büyük ölçüde bizden kaynaklanmaktadır. Bir başka insanın zihninin nasıl işlediğini her zaman anlayamayacağımızı kabullenmek, yeterince kullanmadığımız güçlü bir yetenektir.

Gönül Yarası

Varoluşumuzu izleyen bir başkası olmadığı sürece ger­çekte varolmadığımız doğrudur belki de, söylediklerimizi anlayacak biri olmadan doğru dürüst konuşamayız, yani meselenin özüne inecek olursak, sevilmiyorsak, tam anlamıyla yaşıyor olamayız.

Aşk Üzerine

Aşkta mutluluk aradığımıza inanırız, ama peşinde olduğumuz asıl şey aşinadır. Yetişkinlik ilişkilerimizde, çocukluktan gayet iyi bildiğimiz – ve şefkat ile ihtimamdan ibaret olmayan – duyguları yeniden yaratmanın yollarını ararız. Çoğumuzun işin başında tadacağımız o aşk, beraberinde daha yıkıcı başka dinamiklerle gelecektir.

Aşk Dersleri

Dünyamızın sınırlarının, başkalarının bizi anlama sınırları tarafından belirlendiğini söyleyebiliriz. Elimizde olmadan başkalarının algılarının parametreleri içinde var oluruz, başkalarının bizim komikliğimizi anlama sınırları içinde komiklik yaparız; onların zekası bizim zekamızı, cömertliği cömertliğimizi belirler.

Romantik Hareket

Aşkın sonu başında saklıdır aslında, yıkımın ipuçları aşk doğduğu sırada önceden kendini göstermiş gibidir.

Aşk Üzerine

Çünkü aşık olmak, sürekli borca girmek anlamına gelir. Borca girer ama birine bir şey borçlu olmak duygusunun yarattığı belirsizliği hoş görürsünüz, çünkü karşınızdakinin alacaklı olmasından doğan gücü, suistimal etmeyeceğine güvenirsiniz.

Romantik Hareket

Bize hakikaten en uygun partner, mucizevi bir şekilde bütün zevklerimizin ortak olduğu kişi değil, zevklerimizin arasındaki farklılıkları akıl yoluyla ve içtenlikle müzakere etmeyi beceren kişidir.

Aşk Dersleri
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.