21 Ekim 2021

Nobel Ödüllü Yazar Hermann Hesse’den İnsana Dair 10 Alıntı

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri olan ve eserlerinde insanın yalnızlığını, anlam arayışını konu alan Hermann Hesse’den insana dair 10 alıntı:

Ağaçları dinlemeyi öğrenen, ağaç olmayı arzulamaz artık. Kendisi dışında başka bir şey olmayı arzulamaz. Yurt budur. Mutluluk budur.

Ağaçlar

Herkesin ruhu kendinindir. Kimse ruhunu başka bir ruhla karıştıramaz. İki kişi buluşabilir, birbiriyle konuşabilir, birlikte olabilir; ama ruhları çiçekler gibidir, her biri kendi bulunduğu yere kök salmıştır, hiçbiri öbürüne varamaz; varmak isterse kökünden kopması gerekir. Bunu da yapamaz. Çiçekler kokularını ve tohumlarını çevreye saçarlar; çünkü birbirlerine ulaşmak isterler; ama bir tohumun konması gereken yere varması için çiçek bir şey yapamaz, bu rüzgarın işidir, o nasıl isterse, nereden isterse öylece gelir, eser, gider.

Knulp

Herkes kendisinde olan şeyi verir. Savaşçı güç verir, tüccar mal, öğretmen ders, köylü pirinç, balıkçı da balık.

Siddartha

Bütün insanlarda, doğarken yanlarında getirdikleri, düpedüz zorlayıcı nitelikte bir gereksinim yaşar; buna göre herkes kendi ben’ini bir bütünlük içinde tasarlar. Hiçbir ben gerçek bir bütünlük taşımaz, her ben çok yönlü bir dünyadır, değişik olanaklardan bir karmaşadır. Bu karmaşaya bütünlük taşıyan bir nesne gözüyle bakması, sanki yalın ve sağlam bir biçime sahip, açık seçik hatlarla belirlenmiş bir nesneymiş gibi ben’den söz açması, her insanın içine düşmekten kurtulamadığı bir yanılgı, bir zorunluluktur.

Bozkırkurdu

Yaşamımızda iyi diye nitelediğimiz ve betimlemelerinde güçlük çekmediğimiz davranışlarımızın hemen hepsi ‘kolay’ eylemler içine girer ve bizim tarafımızdan yine kolayca unutulur. Ama söz açmakta zahmet çektiğimiz öbür eylemler asla çıkmaz belleğimizden, bunlar sanki her şeyden çok bizimdir ve yaşamımızı oluşturan günlerin üzerine boylu boyunca düşer gölgeleri.

Gençlik Güzel Şey

… Çünkü şunu unutma ki; insanın ruhuna bir tek zarar geleceğine bedenine bin zarar gelsin daha iyi.

Çarklar Arasında

Bir yardımın, bir iyiliğin karşılığını güven ve sevgiyle değil, para ve malla ödemekten hoşlanıyorlardı daha çok. Herkes başkalarını aldatıyor, başkalarından da kendisini aldatmasını bekliyordu. İnsanın güçsüz, bencil ve ödlek bir yaratık sayıldığını bilmek, ayrıca bütün bu kötü özellikleri ve içgüdüleri pek büyük ölçüde başkalarıyla paylaştığını görmek, ama yine de insanın us ve sevgi olduğuna, insanda içgüdülere karşı koyup onların ıslah edilmesini özleyen bir gücün varlığına inanmak ve ruhu bu inançla beslemek gerekiyordu.

Boncuk Oyunu

Yaşamın üstesinden erdemle, adaletle, sağduyuyla gelmeye yönelik her ciddi denemenin sonucu umutsuzluktur. Umutsuzluğun bu tarafında çocuklar, öteki tarafında da aydınlanmışlar vardır.

Doğu Yolculuğu

Tanıdığım en güzel insanlar yenilgiyi, acıyı, mücadeleyi, kaybı yaşamış olan ve diplerden çıkış yolunu kendileri bulmuş insanlardır. Güzel insanlar öylece ortaya çıkmazlar; onlar oluşurlar.

Rosshalde

Tek başına duran ağaçlara daha da hayranım. Yalnız insanlar gibidir onlar. Şu ya da bu zaaftan ötürü sıvışıp giden münzeviler gibi değil, yalnızlaşmış büyük insanlar gibi, Beethoven ve Nietzsche gibidirler. Tepelerinde uğuldar dünya, kökleri sonsuzluğa uzanır ama sonsuzlukta kaybolup gitmez, var güçleriyle tek bir şey için, onlara özgü, onlarda içkin yasayı yerine getirmek, büyüyüp serpilmek, varlıklarını ortaya koymak için çabalarlar. Hiçbir şey daha kutsal, hiçbir şey daha mükemmel değildir güzel, güçlü bir ağaçtan.

Ağaçlar

BONUS

İnsan yanlış yollara sapabilir, kendini bir bezginliğe kaptırabilirdi; hata işleyebilir, yasaları çiğneyebilir, ama yine de bunlardan kurtarabilirdi kendini, doğru yolu yeniden ele geçirebilir, hatta sonunda bir üstat olup çıkabilirdi.

Boncuk Oyunu
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.