25 Ocak 2021

10 Maddede Sevgiyi Etkileyen Bilinçdışı Süreçler

Yasemin Tellioğlu

~7dk

Bir insanı sevmemiz ya da sevmememiz, tesadüften ziyade bilinçdışı bir süreçle ilgilidir. Bir kişi hakkındaki düşüncelerimizi etkileyen ve değiştiren dokuz fenomenden bahsedeceğim.

çift sevgiyi etkileyen süreçler

Çağrışım Yasası

Size keyif veren bir tetikleyiciyi bir başkasıyla eşleştirdiğinizde, karşınızdaki insan sizi bu hislerle hatırlar. Mesela, bir seyahat planlıyorsunuz. O an etrafınızda kim varsa, bu güzel duyguları onunla düşünür ve o insanı daha çok seversiniz. Benzer şekilde, karnınız ağrıyor ise, o sırada etrafınızda bulunanları daha az seviyorsunuz. Tabi ki hoşlanmak denildiğinde, insanı bir tetikleyici ile bağdaştırmaktan daha fazlası gerekir, ancak çağrışım yasasının üzerinizde yoğun duygular yaratacağı kesindir.

Tekrarlanan Etkileşim

Pek çok araştırmaya göre, bir insanla ne kadar yakın olursanız, o kişi sizi o kadar sever. İlk tepki negatif olmadığı sürece, bir insanla tekrarlanan etkileşim daha büyük bir sevgi yaratır. İnsanlar bazen gizemli görünmek, soğuk davranmak, müsait olmamak gibi yanılgılara düşer, ancak böyle yaparak ilişkilerini zedelerler. Oysa daha çok görünerek bir insanın içinde ‘büyürsünüz’.

arkadaşlar sofra

Karşılıklı Etkileşim

Bizi seven insanları sevmeye meyilliyizdir. Bir insanın bizim hakkımızda iyi şeyler düşündüğünü öğrendiğimizde, biz de onu sevmek için içgüdüsel bir karşılık veririz. Eğer karşınızdaki kişiyle iyi bir ilişkiniz yoksa, aniden en yakın arkadaşı olmaya çalışmayın. Araştırmalar, aşamalı sevginin hemen yakın arkadaş olmaktan daha etkili olduğunu göstermektedir. Bu yüzden karşınızdaki kişiyi sıkıp hemen yakın olmaya çalışmayın. Sadece ona karşı bir sempati duyduğunuzu bilmesini sağlayın.

Benzerlikler

Zıtlıkların birbirini çektiği doğru değildir. İnsanlar, kendilerine daha çok benzeyen ve ortak ilgi alanları olan kişileri daha çok sever. Bir insanı farklı olduğu için ilginç bulabiliriz, fakat karşılıklı sevgi için benzerlikler gereklidir. Aynı şekilde hayatın gidişatını değiştiren durumlara karşı birlikte mücadele eden kişiler arasında güçlü bir bağ oluşur. Aynı deneyimi yaşamış bir insana karşı oluşan yoğun duygular ‘o beni anlıyor’ bakış açısıdır. Sonuçta herkes anlaşılmak ister ve ortak deneyimler sonucunda diğer kişi, bizi bilir ve anlar.

çift aşk sevgiyi etkileyen bilinçdışı süreçler

Ona Nasıl Hissettirdiğiniz

Bir kişinin sizin hakkınızda olumlu düşünmesi için, tüm gününüzü harcayabilirsiniz. Fakat esas önemli olan, sizinleyken onu nasıl hissettirdiğinizdir. Samimi, sıcakkanlı bir insanın etrafında olmakla her şeyde kusur bulan bir insanla olmak arasında çok büyük farklar vardır. Yani, insanların sizi sevmeleri için en önemli unsur, onlara kendilerini iyi hissettirmenizdir.

Anlayış

Anlayış, iki insanın arasında psikolojik bir köprü kurar. İki insan ortak bir dil konuştuğu zaman aralarındaki diyalog daha pozitif geçecektir. Aynı zamanda, bir insan bizim yaptığımız jestleri yaptığında veya bizim kullandığımız sözleri kullandığında onu sevmeye daha meyilli oluruz. Anlayış geliştirmek ve korumak için iki önemli ipucu vardır. Davranış uyumu ve konuşma uyumu. Davranış uyumunda örneğin; karşınızdaki elini cebine sokuyorsa, siz de kendi elinizi cebinize sokabilirsiniz. Konuşma uyumunda, karşınızdakiyle aynı tonda ve hızda konuşabilirsiniz.

arkadaşlar sahil

Yardım Etmek

Bir insan için iyi bir şey yaptıktan sonra, onu daha çok sevme eğiliminde oluruz. Eğer karşınızdaki insanın size küçük bir iyilik yapmasını sağlarsanız, size karşı daha iyi duygular besleyecektir.

O da Yalnızca Bir İnsan

Beğendiğiniz bir insanın sakarlık yaptığını görmek, onu daha çok sevmenize neden olacaktır. Kusursuz, özgüveni yüksek biri olmak, ender olarak daha çok sevilmenize neden olur. Aksine daha çok sevilmek için, utanç verici bir şey yapın ve kendinize gülün. İnsanın kendisiyle dalga geçmesi, sevilmesi için olağanüstü bir yoldur. İnsanlar kendinden emin kişileri sever ancak kendine güvenen insanların ne kadar mükemmel olduklarını dünyaya duyurmalarına gerek yoktur. Bu yüzden böbürlenen insanlar aslında kendilerini zavallı hisseden insanlardır ve biz içgüdüsel olarak bu tip insanları çekici bulmalıyız. Özgüveni yüksek insan, kendi hatalarına gülebilen kişidir.

çift aşk

Pozitif Tutum 

Hiç kimse mutsuz, genelde öfkeli ve karamsar bir insanla zaman geçirmek istemez. Hepimiz pozitif, mutlu ve neşeli insanlar ararız. Başkalarında bu arzu edilen ruhu görmek onları daha çok sevmemize sebep olur. Hayata karşı pozitif bir bakış açısı, sizi insanları kendine çeken biri haline dönüştürür.

Kaynakça ve ileri okuma: Lieberman, D. (2000), Herkese Her İstediğinizi Yaptırın, Butik Yayıncılık, İstanbul

5 Sevgi Dili: Senin Sevgi Dilin Hangisi? yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Yasemin Tellioğlu

Yasemin Tellioğlu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.