14 Aralık 2017

Yeni Başlangıçlar ve Gerçek Değişimler için Yeni Yıl Önerileri

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Yeni yıl kısa bir süre sonra başlayacak. Hayallerimizi ve hedeflerimizi gerçekleştirebileceğimiz kusursuz bir fırsat olan yeni yıl için biz bazı öneriler hazırladık.

Hayatınızda ne tür değişiklikler yapmak istediğinize dair bir liste oluşturarak yeni yıla hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Sizi olumsuz etkileyen alışkanlıklarınızı, olay ve durumlar karşısında verdiğiniz otomatik tepkileri ve hoşnut olmadığınız özelliklerinizi de bu listeye ekleyebilirsiniz. Listeyi tek seferde tamamlamak zorunda değilsiniz, günler içinde fark ettiğiniz ya da dikkatinizi çeken çok sayıda maddeyi bu listeye ekleyebilirsiniz.

Unutmayın, farkında olmak pek çok durumu değiştirmede en önemli aşamadır.

Listenizi tamamladıktan sonra her bir maddeyle ilgili neler yapabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

kahve fincanı ve defter

Yeni yıla başlarken genellikle sigarayı bırakmak, daha fazla egzersiz yapmak, kilo vermek ve daha iyi bir insan olmak gibi kararlar alınır. Ancak genellikle daha Ocak ayı sonlanmadan pek çoğu unutulmuş olur.

Aldığınız kararları ya da hedeflerinizi gerçekleştirmek için bunların gerçekçi, ölçülebilir, ulaşılabilir ve belirli bir zaman aralığında gerçekleştirilebilir olduğuna dikkat etmelisiniz.

Kararlarınızı uygulayabilmek için kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi açık bir şekilde belirleyerek bir program yapmayı deneyebilirsiniz.

Kimi zaman kendimize karşı başkalarından daha acımasız birer yargıç olabiliyoruz. Ancak kimi zamansa üzülebileceğimiz gerçekleri göz ardı edebiliyoruz.

Hayatımızda ve kendimizde köklü değişiklikler yapabilmek için öncelikle her konuda ve hayatımızdaki herkesle ilgili kendimize karşı dürüst olmalıyız.

Bu konuda ilk olarak; fiziksel, zihinsel ya da psikolojik sağlığınızı bozan ve size zarar veren durumları, olayları, alışkanlıkları ve kişileri belirleyebilirsiniz. Böylece sizin için gerçekten önemli ve değerli olan şeyleri daha kolay keşfedebilirsiniz.

Kendinizi geliştirmek ve istediğiniz hayata sahip olmak için korkularınızdan ya da sizi endişelendiren durumlardan kaçmak yerine onlarla yüzleşmelisiniz.

Uçsuz bucaksız denizlerin ve çiçek tarlalarının çoğu zaman bir sisin ardında gizlendiğini unutmamalısınız. Bazen bir adım, daha önce görmediğiniz güzelliklerin yolunu açabilir.

Cesaretinizi toplayıp korkularınızla yüzleştiğinizde potansiyelinizi, sınırlarınızı ve neler yapabileceğinizi daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Yeni yıla başlarken elinizde gelecek hedeflerinizi içeren bir liste ve bir hareket planının yanı sıra ilerlemenizi ve başarılarınızı kaydedeceğiniz bir günlüğünüz ya da ajandanız da olsun.

Böylece zaman içerisinde neleri başardığınızı, hangi alanlarda değiştiğinizi ve kendinizi geliştirdiğinizi net bir şekilde görebilirsiniz. Bu ajanda / günlük, bir süre sonra bir motivasyon aracına bile dönüşebilir.

yen yıl planı

Yeni yıl hedeflerinizi ve isteklerinizi listeledikten sonra mutlaka tekrar göz gezdirin. Bazı maddelerin birbirini desteklediğini ya da birbiriyle bağlantılı olduğunu fark edeceksiniz.

Örneğin, yeni bir hobi edinmek ile yeni insanlar tanımak gibi iki maddeniz varsa, yeni bir kursa başlama kararıyla her ikisini de gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni yılda ya da başka bir zamanda, aynı anda birçok hedefe odaklanmanın mümkün olmadığını kabul etmeliyiz.

Hayallerinizi, hedeflerinizi ve değiştirmek istediğiniz konuları içeren bir liste hazırlarken bunların gerçekçi ve ulaşılabilir olmalarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca her bir maddenin yaklaşık ne kadar zamanınızı alacağını da hesaplamalısınız.

Listenizi hazırladıktan sonra yılı belirli dönemlere bölerek esnek bir program hazırlayabilir ya da bir maddede ilerleme gösterdikten sonra bir diğer maddeye yönelmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde hedeflerinize zaman içinde ama sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Hedeflerinize ulaşmak, bir alanda kendinizi geliştirmek ya da bir alışkanlık kazanmak için dünyadaki en etkili yöntemlerden biri olan Kaizen Tekniğini de deneyebilirsiniz.

Bu yıl, eğer henüz başarmadıysanız, kendinizi motive etmenin yollarını keşfedin. Dışarıdan gelen bir ateşleyici bir süre için sizi motive edebilecek olsa da yolun sonuna kadar gidecek gücü veremez.

Kendinizi motive edecek çeşitli yöntemler keşfetmenize ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bazı web sitelere buradan ulaşabilirsiniz.

Sadece bir yeni yıl kararı değil, her anın kararı: Sağlığınızı koruyun ve geliştirin!

Yaşam kalitenizi yükseltmek, sınırları olmayan hayaller kurabilmek ve her an daha iyisini yapabilecek güce sahip olmak için sağlıklı olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bugünden başlayan değişim

Yeni alışkanlıklar kazanmak, yeni şeyler öğrenmek ya da yaşam şeklini değiştirmek bir anda gerçekleştirilemiyor. Aldığınız kararların yaşamınıza daha hızlı yerleşmesi için hemen bugün değişimi başlatabilirsiniz.

Bu şekilde, yeni yıla istediğiniz hayata daha yakın bir yerde ve olmak istediğiniz insana daha yakın biri olarak girebilirsiniz. Ertelemek, vazgeçmenin ve ilerleyememenin en temel sebeplerinden biridir.

Evet, yeni bir yıl başlıyor. Ama unutmayın ki; her gün, her an yenidir.

Mutlu seneler!

yeni yıl süsleri

 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.