28 Ekim 2020

10 Adımda Farkındalık Kazanmak

Filiz Dinler

~6dk

Kendimize, çevremize ve yaşadığımız dünyaya karşı farkındalık kazanmak, hayatımıza birçok sürprizi getirebilir. Farkında olmak, farkındalıkla yaşamak kendi yaşam yolculuğumuzun kontrolünü elimize almamız ve hayatımızı yönlendirebilmemiz için çok önemli ve aynı zamanda keyifli bir serüvendir.

Ben de bu yüzden, kendi içsel yolculuğunuza adım atmanıza ve farkındalık kazanmanıza yardımcı olabilecek 10 basit adımı sıraladım:

Nefes

İlk adım her zaman nefestir. Dünyaya gözümüzü açtığımız andan itibaren yaptığımız gibi, derin derin nefes almak ve kısa süreler de olsa, nefes alışımıza odaklanmak, sakinleşmemize ve çözümsüz gördüğümüz olumsuz durumla farklı bir açıdan bakabilmemize yardımcı olacaktır.

Doğru nefes alma teknikleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Meditasyon

Farkındalık kazanmak veya farkındalığımızı artırmak için meditasyon en etkili ve uygulaması kolay yollardan biridir.

Dikkatinizi dağıtacak görüntü ve seslerden uzak, sakin bir yerde nefes alış verişinize odaklanarak hayatın karmaşasından ve koşturmacasından bir an için uzaklaşmak, zihninizi berraklaştıracaktır.

Evde Meditasyon Nasıl Yapılır? yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

meditasyon farkındalık kazanmak

Kendini Gözlemleme

Stres altındayken, tartışma anında ya da bir olay size olumsuz duygular yaşattığında, içinde bulunduğunuz duygu durumundan uzaklaştırıp kendinizi gözlemlediğinizde, kendinizi daha iyi tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kendinizle ilgili farkındalığınızı artıracak bu önemli davranış, olaylar ve durumların sizi neden etkilediğini ve verdiğiniz tepkileri anlamanızı sağlayacaktır.

Kitap Okumak

Okuduğumuz her kitapla birlikte, beynimizde yeni bir aktivite başlar ve okuduklarımız, insanı ve dolayısıyla kendimizi daha iyi anlamamız ve içinde bulunduğumuz durumları daha iyi bir şekilde anlamlandırmamız konularında bize yardımcı olur.

Elbette her kitap bu işlevi görmez. Kendinize ve ihtiyaçlarınıza uygun, ilginizi çeken, size ve gelişiminize destek olabilecek kitapları okuduğunuzda; kim olduğunuzu, değiştirmek istediğiniz özelliklerinizi ve kendinizi oluşturma sürecinizi keşfedeceğiniz bir yolculuğa kapınızı aralamış olursunuz.

Bilgiler zihninizden süzüldükçe netleşir ve düğümler çözülmeye başlar.

kitap okumak farkındalık kazanmak

Topraklama

Topraklama, deyim yerindeyse negatif enerjiyi boşaltma, farkındalık kazanmak için çok önemlidir. Bunun için doğada zaman geçirebilir, yürüyüş yapabilir, duş alabilir ya da tuzlu su ile ayak banyosu yapabilirsiniz. Böylelikle vücudunuzdan negatif enerjiyi atabilir ve stres seviyenizi düşürebilirsiniz.

Vizyon & Enerji

Meditasyon yaparken veya birkaç dakika olsun nefesinize odaklandığınızda; hayattan neler istediğinizi, nasıl bir insan olmak istediğinizi ve yaşamınızda neleri değiştirmek istediğinizi düşünün. 

Vizyonunuz belirginleştikçe ve ve çevrenize yaydığınız enerjinin frekansı değiştiğinde, yaşamınızın da istediğiniz yönde ilerlemeye başladığını deneyimleyeceksiniz.

odaklanma çiçek

Çekim Yasası

Çekim yasası, farkındalık konusunun en önemli temel taşlarından biridir. Olmasını istediğiniz konuya odaklanarak; bu konu hakkında olumlu düşünerek, imgeleme yaparak ve olumlu cümleler kurarak, bir anda istediğiniz durumun içinde bulabilirsiniz kendinizi.

Su

En az nefes kadar önemli bir şey daha var ki, varlığıyla bizi onurlandıran, su. 

Ne kadar bol su içerseniz, o kadar hem bedeninizin hem de zihninizin berraklaştığını, pozitif duygularınızın arttığını deneyimleyebilirsiniz. Su, yaşamın en önemli parçası olduğu gibi, hafızası olan çok değerli bir nimettir.

su çilek

Şükür

Nefes dedik, su dedik, peki ya şükür. Şükretmek en önemli farkındalık adımlarından biridir. Kısaca şunu bilmelisiniz ki, sabah uyandığınız andan itibaren attığınız her adım için şükrederek güne başlarsanız, güne 100-0 önde başlarsınız, belki de 1000-0. 

Peki, neden? Çünkü şükretmek, şükrettiğiniz her şeyin hayatınıza kat be kat akmasına izin vermeniz demektir.

Son Adım

Her bir adımı deneyimlediniz. Peki, son adım ne? Size hiçbir faydası olmamış belki de hiç olmayacak, ama yardıma çok ihtiyacı olan bir insana yardım etmek. Karşılıksız iyilik yapmak, o sonsuz mutluluğunu tatmak, hayatınızda yaşayacağınız en büyük farkındalık adımı olacaktır.

yardım etmek eller

Farkındalıkla kalın…

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Filiz Dinler

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.