5 Kasım 2019

Savaşın Gerçek Yüzüne Dair Bir Oyun: This War of Mine

Ayşegül Kibar

~5dk

Modern savaşta hiçbir sebep yokken köpek gibi öleceksiniz.

Ernest Hemingway

This War of Mine için kabaca 11 Bit Studios tarafından geliştirilen 2014 çıkışlı, savaş atmosferinde geçen bir hayatta kalma (survival) oyunu diyebiliriz. Fakat bundan çok daha fazlası var. Gelin, diğer hayatta kalma ve savaş temalı oyunlardan nasıl bir farkı olduğunu ve özelliklerini 10 maddede inceleyelim.

Oyundaki en bariz fark neredeyse her türlü imkana sahip olan bir askerin değil; açlığa, sefalete, depresyona, son derece kısıtlı olan sağlık imkanlarına rağmen hayatta kalma mücadelesi veren sivillerin gözünden oynuyor olmanız. 

Muhtemelen diğer oyunlarda alıştığınız hayatta kalmak için rastgele insan öldürme alışkanlığı bu oyunda yönettiğiniz karakterlere üzüntü ve hatta intihar düşüncesinden başka bir kazanç sağlamıyor. Gerçekçilik unsuru da burada ortaya çıkıyor. Bir insanın canını almanın ne denli etkiler yaratacağı ve bunun etik açıdan -savaş şartlarına rağmen- doğruluğu çokça aklınızı kurcalayacak. 

Oyunda güncel olarak 3 hikaye modu bulunuyor. Aynı zamanda ‘The Little Ones’ DLC’si de size çaresizliği iliklerine kadar hissettiren bu oyunun kasvetli havasını arttırarak senaryoya  çocukları ekliyor. Bu sayede olayı bir de çocukların gözünden ikinci elden deneyimlemiş oluyorsunuz. 

this war of mine

Oyunun bir güzelliği de ciddi sistem gereksinimlerine ihtiyacı olmaması. 10 yıllık kasayla oynandı test edildi, bir sorunu yok.

Oyun 2 boyutlu. Bu pek çok oyuncuyu hayal kırıklığına uğratan bir özellik maalesef. Son 15 yılda üç boyutlu FPS* oyunlara alışmamızın bir tezahürü olduğunu düşünüyorum bu hayal kırıklığının ama endişelenmeye hiç gerek yok çünkü tüm zamanların en iyi 2D oyunlarından birini oynuyor olacaksınız.

*FPS : First Person Shooter, Birinci Şahıs Nişancı türünde oyunlar. Bknz: Half-Life, CS:GO. 

Her karakterin bir geçmişi var ve oyun sırasında karakterin resminin üzerinde beliren notlarda bunları okuyabiliyoruz. Oyuna renk katan başka bir detay bu. Karakterlerin tavırları ve olaylara yaklaşımlarını, ev ahalisinin mutluluğunu, vs. etkileyen önemli bir unsur. Ayrıca bu geçmişle paralel olarak karakterlerin iyi olduğu noktalar var. Kimi kedi gibi sessiz oluşuyla iyi bir yağmacı, kimi ise az malzemeyle en iyi sonucu çıkaran bir atölye ustası. Görev dağılımı yapıldığında bu unsurlar önem arz ediyor. 

this war of mine

Karakterlerle ilgili bir diğer özellik de kendi karakterinizi yaratabiliyor olmanız. Yapmanız gereken tek şey bir fotoğraf yüklemek ve karakterinizin özelliğini belirten eski uğraşını seçmek. Aynı zamanda kendi hikayenizi seçebiliyorsunuz, daha doğrusu savaşın ne kadar süreceğini, kışın gelişini ve çetinliğini vesaire seçerek istediğiniz zorluk veya kolaylık seviyesine sahip olabiliyorsunuz. Bunu seçmediğiniz takdirde zaten rastgele geliyor ve her şeye normalden daha fazla hazırlıklı olmanız gerekiyor. 

Oyunun Bosna Savaşı’ndan etkilenerek yapıldığı söyleniyor. Kesin bir bilgi olmamakla birlikte herhangi bir Müslüman unsura rastlamıyoruz. 

Grafikleri gerçekten eşsiz. Çeşitli renklerden yoksun oluşu ve karakalem tarzı grafikleriyle ortamı olduğundan daha gergin kılıyor.

this war of mine

Oyunda bağış amaçlı satın alabileceğiniz This War of Mine – War Child Charity DLC’leri mevcut. The Little Ones edindiğiniz takdirde 1$, War Child Charity DLC’leri edindiğiniz takdirde de ödediğiniz para kadarı dünya çapındaki savaş mağduru çocuklara yardım etmek üzere faaliyet gösteren War Child isimli yardım kuruluşuna gidiyor. Kaliteli bir oyuna, farkındalığa ve yardım etme şansına sahip oluyorsunuz kısacası. 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Ayşegül Kibar

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.