3 Nisan 2019

Sadri Alışık: Yeşilçam’ın En Sevilen Abisi

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Türk sinemasının en sevilen isimlerinden biri olan Sadri Alışık ya da tam ismiyle Mehmet Sadrettin Alışık, 1925 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 

1940’lı yıllardan itibaren sinema dünyasında yer alan usta oyuncu, 1995 yılında aramızdan ayrıldı.

Türk sinemasının birbirinden farklı dönemlerini gören ve içinde yer alan Alışık’ın oyunculuk macerası, henüz çocukluk yıllarında okul piyeslerinde yer almasıyla başladı.

Çocukluk yıllarında, Naşit Özcan Tiyatrosu’nda izlediği oyunlarla tiyatroya ilgi duymaya başlayan Alışık, okul piyeslerinin ardından Cağaloğlu Halkevi’nde oyunculuğu sürdürdü.

Ailesi başlarda oyuncu olmasına karşı olsa da hayalinden vazgeçmeyen ve hedefine doğru ilerleyen Alışık, kısa bir süre içinde anne ve babasının da desteğini almayı başardı.

(Cağaloğlu Halkevi’nin ismi bugün, Sadri Alışık Tiyatrosu Küçük Sahne olmuştur.)

1939 yılında, Eminönü Halkevi’nde amatör oyunculuk yapan Sadri Alışık, 1943 yılında, Raşit Rıza Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuk kariyerine adım attı.

Ardından Oda Tiyatrosu’ndan Kent Oyuncuları’na ve Oraloğlu’na kadar pek çok topluluğun oyununda yer aldı.

Beykoz Ortaokulu’ndan ve İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olan Sadri Alışık, öğrenimine Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümünde devam etti. Ancak lisans öğrenimini tamamlamadı.

(Beykoz Ortaokulu’nun bugün ismi Ziya Ünsel İlköğretim Okulu’dur.)

Alışık’ın sinemaya adım atışıysa, Faruk Kenç’in çektiği Günahsızlar isimli filmle oldu.

Hayatı boyunca 200’den fazla sinema ve televizyon filminde oynayan Alışık, Ayhan Işık ve Belgin Doruk’la birlikte rol aldığı Küçük Hanımefendi serisiyle seyirciye kendisini sevdirmeyi başardı.

sadri alışık

Canlandırdığı Turist Ömer ve Ofsayt Osman karakterleriyle hafızalara kazınan Sadri Alışık’ın en önemli filmleri arasında;

 • Yalnızlar Rıhtımı,
 • Hayat Bazen Tatlıdır,
 • Helal Olsun Ali Abi,
 • Avare,
 • Sokakların Kanunu,
 • Şaka ile Karışık,
 • Serseri Aşık,
 • Gariban,
 • Ah Güzel İstanbul,
 • Ringo Kazım,
 • Serseriler Kralı,
 • Agora Meyhanesi,
 • Menekşe Gözler ve
 • Ah Müjgan Ah sayılabilir.

Avare filmiyle birlikte sesinin güzelliği keşfedilen Alışık, dönemin pek çok sinema sanatçısı gibi 45’lik plaklar doldurdu.

Ayrıca izleyicilerin ve gazino patronlarının ısrarıyla, aynı dönemde şov dünyasına da adım attı. Sahne şovlarında hem canlandırdığı karakterleri harmanlayarak onlara yeniden can veriyor hem de şarkı söylüyordu.

Oyunculuk, şovmenlik ve şarkıcılığın yanı sıra Sadri Alışık’ın, pek çoğu İstanbul’a dair olan şiirlerini derlediği bir şiir kitabı da bulunuyor.

Tüm bunlarla birlikte Sadri Alışık, çok sayıda yağlıboya ve karakalem tabloya da imza atmıştı.

Ödülleri

 • 1966, Sanremo Bodrig Hera Güldürü Filmleri Şenliği, Ah Güzel İstanbul (Yön. Atıf Yılmaz), Gümüş Ağaç Plakası Özel Ödülü
 • 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali, Afacan, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
 • 1994 Antalya Portakal Film Festivali, Yengeç Sepeti, En İyi Erkek Oyuncu

Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri

Sadri Alışık anısına, eşi Çolpan İlhan tarafından Sadri Alışık Kültür Merkezi kurulmuştur. Kültür merkezi, her yıl Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri vermektedir.

BONUS I

Çolpan İlhan

2014 yılında kaybettiğimiz, değerli tiyatro ve sinema sanatçısı; ressam, moda tasarımcısı ve tiyatro eğitmeni olarak Türk sanat dünyasının en önemli isimleri arasında yer almaktadır.

Oyunculuk kariyerine halkevlerinde başlayan İlhan, abisi Attila İlhan’ın yanında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümünde lisans öğrenimine başlamıştır. Öğrencilik yıllarında arkadaşlarıyla birlikte Akademi Tiyatrosu’nu kurmuş ve pek çok oyun hazırlamıştır. Bu süreçte, tiyatroya olan tutkusunu keşfeden İlhan, İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun olmuştur.

Arkadaşlarıyla hazırladıkları Antigone oyunundan sonra Orhan Hançerlioğlu tarafından Şakir Sırmalı’ya tavsiye edilen İlhan, sinemaya adımını Sırmalı’nın Kamelyalı Kadın filmiyle atmıştır.

Yaşamı boyunca 200’e yakın sinema ve televizyon filminde yer alan usta oyuncu, çok sayıda televizyon dizisinde de rol almıştır.

1997’de, oğlu Kerem Alışık’la birlikte Sadri Alışık Tiyatrosu’nu açmış ve Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nin ilkinin düzenlenmesini sağlamıştır.

BONUS II

Kerem Alışık

1960 yılında, Sadri Alışık ile Çolpan İlhan’ın çocuğu olarak dünyaya gelen Kerem Alışık, ebeveynleri gibi oyunculuk kariyerine yönelmiştir.

Ah Nalan Ah, Dansöz, Hababam Sınıfı Askerde ve Arif V 2016 sinema filmlerinin aynı sıra Kerem Alışık, Kara Sevda ve Bir Zamanlar Çukurova gibi TV dizilerinde de yer almıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.