6 Eylül 2021

En İyi 10 David Fincher Filmi

Sosyaliize

~8dk

Bu yazımda 90’ların film dehası olarak bilinen ve uç fikirlerin, fark yaratan kurguların yönetmeni olan David Fincher‘in en iyi 10 filmini sıralayacağım.

Se7en (1995) / Yedi

IMDB puanı 8.6 olan filmin başrol oyuncuları Morgan Freeman ve Brad Pitt.

Se7en, uzun metraj bir polisiye-suç ve gerilim filmi. Filmde, İncil’de geçen 7 büyük günahı (kibir, şehvet, açgözlülük, oburluk, öfke, tembellik ve kıskançlık) işleyenleri öldüren bir seri katilin izini sürmekte olan genç dedektif David’in başından geçenler anlatılıyor.

The Social Network (2010) / Sosyal Ağ

IMDB kullanıcılarının 7.7 puan vermiş olduğu filmin başrollerinde Jesse Eisenberg, Andrew Garfield ve Justin Timberlake’i görüyoruz.

Yaşanmış bir hikayeden esinlenilen filmde, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının, milyonların ilgi odağı olan “sosyal ağı” kurarken ve kurduktan sonra yaşadıklarını konu alıyor.

Filmdeki hikayeye göre; Zuckerberg kız arkadaşından ayrıldıktan sonra Harvard Üniversitesi’nin veri tabanına sızar ve üniversitedeki kızlara beceri ve güzelliklerine göre oy verilebildiği bir uygulama geliştirir. Başlangıçta “Facemash” olarak anılan bu site, beklenenin üzerinde dikkat çekmesinin yanı sıra Zuckerberg’in sonradan mahkemelik olmasına da yol açacaktır.

The Game (1997) / Oyun

IMDB puanı 7.8 olan filmin başrol oyuncuları Sean Penn ve Michael Douglas.

Filmde, hayatında her şeyi dikkatle kontrol altında tutmaya özen gösteren Nicholas Van Orton’unn, kardeşi Conrad tarafından ucunda büyük bir ödülün olduğu bir oyunu oynamaya ikna etmesiyle kontrolü kaybedişi anlatılıyor. 

Fight Club (1999) / Dövüş Kulübü

Brad Pitt ve Edward Norton’un başrollerini paylaştığı filmin IMDB puanı 8.8.

Birinci kuralı “Asla Dövüş Kulübü Hakkında Konuşmamak” olan Dövüş Kulübü’nün ikinci kuralı da “Asla ve Asla Dövüş Kulübü Hakkında Konuşmamak”.

Bir sigorta şirketinde çalışan ve monoton bir hayatı olan Jack, bir türlü uyuyamamaktan (insomnia) şikayetçidir. Gittiği terapilerse ona çare olmamaktadır. Bu süreçte karşısına çıkan Marla, Jack’in Tyler Durden ile tanışmasını sağlar. Tyler ile tanıştıktan sonra Jack’in hayata bakış açısı tamamen değişecektir.

Zodiac (2007) / Zodyak

Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal ve Mark Ruffalo’nun başrollerinde yer aldığı film, IMDB kullanıcılarından 7.7 puan almış.

San Francisco’da bir seri katil, müstear isimlerle farklı gazetelerde işlediği cinayetleri paylaşır. Mesajlarının halka duyurulmadığı takdirde daha çok insanın öleceğini bildirir. Robert Graysmith, gazetesine gönderilen mesajlardan “Zodiac” isminde olduğunu öğrendiği seri katilin peşine düşer. Muhabir ve müfettişler katili aramaktan pes etseler de, Robert’ta Zodyak’ı bulmak bir takıntıya dönüşür.

The Curious Case Of Benjamin Button (2008) / Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi

Fincher’ın tartışmasız en başarılı filmlerinden biri olan Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, 13 dalda Akademi ödüllerine aday gösterilip En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görülmüştür. 

IMDB puanı 7.8’dir. Başrolünde Brad Pitt’i Cate Blanchett ile birlikte izlediğimiz film, Scott F. Fitzgerald’ın kitabından sinemaya uyarlanmış. Filmde yaşlı olarak doğup gittikçe gençleşen ve bir bebek olarak dünyaya veda eden Benjamin Button’ın hayatı anlatılıyor.

Gone Girl (2014) / Kayıp Kız

IMDB puanı 8.1 olan film, yayınlandığı sene Altın Küre Ödülleri’nde 4 dalda aday gösterildi.

Başrollerinde Ben Affleck, Rosamund Pike ve Neil Patrick Harris’in yer aldığı filmde, Nick ve Amy’nin mutlu bir evlilikleri vardır. Fakat bir gün Amy ortadan kaybolunca herkes bundan Nick’i sorumlu tutar. Ardından Amy’nin ailesi, kızlarının bulunmasında Nick’in de yardımcı olması ricasıyla onu karmakarışık bir oyunun bir parçası haline getirir. Öyle ki, kahramanlarımız Amy’nin hayatta olup olmadığından bile habersizlerdir.

The Girl with The Dragon Tattoo (2011) / Ejderha Dövmeli Kız

Daniel Craig ve Rooney Mara’nın öne çıktığı filmin IMDB puanı 7.8.

Stieg Larsson’ın kitabından yola çıkılarak sinemaya uyarlanan filmde, Mikael Blomkvist hapse girmek üzere olan başarılı bir gazetecidir. Lisbeth Salander ise gizemli, asosyal ve hırçın bir hacker’dır ve 40 yıl önce kaybolan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Harriet Vanger’in dahil olduğu bir dizi cinayet olayıyla ilgilenmektedir. Blomkvist’in hapse gireceğini öğrenince ona yardımcı olmaya karar verir. Fakat klasik kurguların aksine, bu sefer maktul, katilin ta kendisidir. Yani Vanger tüm bu cinayetlerden sorumlu olan şahıstır. Ejderha Dövmeli Kız (Lisbeth) ise, Mikael’i Vanger’ın hilelerinden koruyacak olan isimdir.

Panic Room (2002) / Panik Odası

IMDB puanı 6.8 olan filmin başrol oyuncuları, Jodie Foster ve Kristen Stewart.

Eşinden yeni ayrılan Meg Altman, ondan aldığı nafaka parasıyla ucuz bir ev satın almaya karar verir. Eve taşındıktan kısa bir süre sonra, evde gizli bir oda fark eder. Bu oda üst düzey güvenlik önlemleriyle donatılmış bir çeşit tekno-mabettir. Zira odada bulunan kameralarla evin her bir köşesi izlenebilmektedir. Ardından Meg ve kızı, bir tehlike anında bu odaya sığınabileceklerini fark ederler.

Alien3 (1992) / Uzaylı

Alienfilminin IMDB puanı 6.5 ve başrollerinde Sigourney Weaver, Charles S. Dutton ve Charles Dance yer alıyor. 

Uzaylıların birer canavarmış gibi anlatıldığı bu filmin zemininde aslında teknolojiye dair ciddi eleştiriler yer almaktadır. Serinin ikinci filmi olan Aliens’da kahramanlarımız uzay marinelerine sığınarak uzaylıların elinden zorla kurtulmuşlardı. Bu seferse olaylar, tüm halkı eski katil ve tecavüzcülerden oluşan bir gezegen-hapishane olan 161 adasında geçiyor. Fakat bu yeni konuklar, adada kalan diğer kişilerden biraz farklıdır.

Bir macera-bilim kurgu filmi olan Alien3de hiç kuşkusuz gerilime doyacaksınız.

Kapak Görseli

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Sosyaliize

Sosyaliize

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.