16 Şubat 2023

10 Maddede Kısaca Elon Musk

Meral Yılmaz

~4dk

Erken Yaşamı

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrikalı bir baba ve Kanadalı bir annenin çocuğu olarak Güney Afrika’da dünyaya geldi.

Erken yaşta bilgisayar ve girişimcilik alanlarında büyük bir yetenek sergiledi. 12 yaşında bir video oyunu yaptı ve bir bilgisayar dergisine sattı. 1988’de, Kanada pasaportu aldıktan sonra, Güney Afrika’yı Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut olan, daha büyük ekonomik fırsatları aradığını söyleyerek terk etti.

elon musk

Babasıyla İlişkisi

Musk, Zambiya’da bir zümrüt madeninin kısmi sahibi olan Errol Musk’un oğlu olarak dünyaya geldi. Musk, birçok röportajında babasının problemleri olduğunu, onun bir şeytan olduğunu ve 3 kişiyi öldürdüğünü söyledi. Ayrıca babası Errol Musk’un, kızından 2 çocuğunun dünyaya geldiği de biliniyor.

“Ne kadar kötü olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her suçu işledi. Aklınıza gelebilecek neredeyse her türlü kötü şeyi yaptı.”

Eğitim Hayatı

1992 yılında Kingston, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’nde iki yıl geçirdikten sonra Pennsylvania Üniversitesi’nde İşletme ve Fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. Pennsylvania Üniversitesi’nde ana dalını seçip ekonomi alanında lisans diploması aldı. Ayrıca aynı üniversitede fizik alanında da yan dal diploması bulunuyordu.

PayPal, SpaceX, Tesla ve daha fazlası…

Yine aynı dönemlerde Musk’un girişimcilik deneyimleri (Zip2, PayPal) başarıyla sonuçlandı. Birçok otoriteye göre Musk’un dönemin koşullarını ve internetin yükselişini iyi gözlemleyerek riskler alması şirketlerinin hızla büyümesiyle sonuçlandı.

tesla motors

SpaceX’in Yükselişi

Musk, SpaceX’in neredeyse iflas etmesine neden olan bir dizi başarısız fırlatma denemelerinden sonra, 2008’de Falcon 1’i yörüngeye fırlatmayı başardı. Bu olay birçok yönden SpaceX ve Musk için bir dönüm noktası oldu.

SolarCity

Musk , kuzenleri Lyndon ve Peter Rive’nin 2006’da kurdukları SolarCity için gereken finansal desteği sağladı. 2013 yılı itibariyle SolarCity, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ikinci güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı konumuna geldi.

Twitter

Sosyal medyada sık sık paylaşım yapan Musk, Nisan 2022’de Twitter’da %9,2 hisseye sahip olduğunu açıkladı. Twitter, Musk’a yönetim kurulunda bir koltuk teklif ederek yanıt verdi ve Musk, teklifi kısa bir süre içinde kabul etti.

Hayırseverlik

Musk’ın başkanı olduğu Musk Foundation; bilim, eğitim, çocuk sağlığı ve temiz enerji üzerine hayır işlerine yoğunlaşmıştır.

İlişkileri

Musk, ilk eşi Justine Musk ile üniversitede tanıştı. 2000 yılında başlayan ilişkileri 2008 yılında sona erdi. Boşanmalarının ardından çift, 5 oğlunun velayetini paylaştı.

2010 yılında Musk, Talulah Riley ile evlendi. Boşanmalarının ardından çift ilişkilerine 2. bir şans verse de 2016 yılında yeniden boşandıklarını duyurdular.

Serveti

The Forbes’a göre Elon Musk, 2023 yılı itibariyle 187 milyar doların sahibi ve dünyanın en zengin ikinci insanı.

Yaşayan Demir Adam: Elon Musk yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Meral Yılmaz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.