22 Aralık 2017

Yaşayan Demir Adam: Elon Musk

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Otomotiv, alternatif enerjisi, enerji depolama, uydu sistemleri, yüksek hızlı kara taşımacılığı, uzay ve havacılık, gezegenler arası seyahat…

Daha bugünden dünyayı pek çok açıdan değiştirebileceğini gösteren Elon Musk’ın biyografisini her yerde bulabilirsiniz. Biz, çalışmaları ve hedefleriyle tüm dünyayı şaşırtan ‘Yaşayan Demir Adam’ın dünyaya kattıklarından ve katacaklarından bahsetmek istiyoruz.

Elon Musk’ın çalışmalarının başlangıç noktası olarak ‘insanlığı gelecekte en fazla etkileyecek sorunlar nelerdir’ sorusuna verdiği yanıtlar kabul edilebilir:

  • İnternet,
  • Sürdürülebilir enerji,
  • Uzayın keşfi,
  • Dünya dışında yaşam alanları,
  • Yapay zeka ve
  • İnsan geninin tekrar programlanması.

elon musk

Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora öğrenimini bırakarak 1995 yılında, kardeşi Kimbal Musk ile çevrimiçi içerik yayımlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamıştır.

1999 yılında Zip2’yi Compaq’ın AltaVista birimi satın almıştır.

1999 yılında, çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan x.com’u kuran Musk, 2000 yılında yarı yarıya birleşme anlaşmasıyla Confinity’yi bünyesine katmıştır. Şirketin ismi bir süre x.com olarak kalmış, 2001 yılında ise, PayPal Inc. olmuştur.

PayPal’ı 2002 yılında eBay’a satmıştır.

tesla roadster prototype
Tesla Roadster

Tesla Motors

Tesla Motors’un kurucu ortaklarından biri olan Musk, aynı zamanda şirketin ürün tasarımı biriminin yöneticisi ve CEO’sudur.

İlk olarak, dünyanın ilk elektrikli spor arabası olan Tesla Roadster’i üreten Tesla Motors, 2012 yılında Model S’i piyasaya sunmuş ve aynı yıl, üçüncü ürünü olacak Model X’in duyurusunu yapmıştır.

Model S; 2013, 2014 ve 2015 yıllarında üst üste Consumer Reports tarafından dünyanın en iyi arabası seçilmiştir.

Şirket, bugün, Model S ve Model X’e ek olarak Model 3’ün de satışını yapmaktadır.

Tesla, kendi araçlarına ek olarak Mercedes ve Toyota için elektrikli motorlar ile güç aktarım araçları üretmektedir. Bu iki şirket, aynı zamanda Tesla Motors’un uzun vadeli yatırımcıları arasında yer almaktadır.

tesla model x
Model X

Amerika Birleşik Devletleri’nde Ford’dan sonra halka arzını başlatan ikinci otomobil şirketi Tesla Motors’dur.

Musk, Tesla Motors ile kitlesel pazara, uygun fiyatlı, elektrikli araçlar sunmanın yanı sıra güç üretim ve aktarım araçları üreterek diğer otomobil üreticilerinin de uygun fiyatlı elektrikli araçlar üretebilmesine yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Güç üretim ve aktarım araçlarıyla ilgili çalışmalarından dolayı Musk, pek çok medya organı tarafından Henry Ford’la kıyaslanmıştır.

tesla model s
Model S

SolarCity

Elon Musk, başlangıç konseptini verdiğini, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı olan SolarCity’nin en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanıdır. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su ise kuzeni Lydon Rive’dir.

Küresel ısınma ile aktif bir şekilde savaşan Tesla Motors ve SolarCity, 2012 yılında, iş birliği yaptığını duyurmuştur.

SpaceX

Elon Musk, 2002 yılında üçüncü şirketi olan Space Exploration Technologies’i (SpaceX) kurmuştur. Musk, şirketin CEO’su, CTO’su ve baş tasarımcısıdır.

Roket teknolojini geliştirme amacıyla kurulan SpaceX, fırlatma araçları üretmektedir. İlk olarak Falcon 1 ve Falcon 9 isimli roketleri üreten şirketin ilk uzay aracının ismi Dragon’dur.

Falcon 1, özel bir şirket tarafından finanse edilerek Dünya yörüngesine uydu yerleştiren ilk sıvı yakıtlı fırlatma aracıdır. SpaceX, Dragon ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderen ilk ticari şirket olmuştur.

Bugün, dünyanın yörüngesine bir uzay aracı gönderen ve dünyaya geri döndürmeyi başaran ABD, Rusya ve Çin’in yanına SpaceX de eklenmiştir.

Tamamen yeniden kullanılabilir yörüngesel fırlatma aracını üretmek ve yörüngesel uzay uçuşu maliyetini azaltarak güvenliği artırmak SpaceX’in hedefleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Musk, 2020’li yıllarda Mars’a koloni göndermeyi hedeflediğini açıklamıştır.

space x rocket

Musk Vakfı (Musk Foundation)

Başkanlığını Elon Musk’ın yaptığı Musk Vakfı; temiz enerji, çocuk sağlığı ve bilim eğitimi alanlarında projeler geliştirmektedir.

Uzay Vakfı (Space Foundation), Milli Havacılık ve Uzay Mühendisliği Akademileri (National Academies Aeronautics and Space Engineering), Gezegenler Derneği (Planetary Society) ve Stanford Mühendislik Danışmanlık Komisyonu’nda (Stanford Engineering Advisory Board) yönetim kurulu üyesi olan Elon Musk, aynı zamanda yenilenebilir enerjiyi teşvik eden X Prize Vakfı’nın (X Prize Foundation) ve California Teknoloji Enstitüsü’nün (California Institute of Technology) mütevelli heyetinde yer almaktadır.

OpenAI

OpenAI, yapay zeka araştırmalarının geliştirilmesi amacıyla Elon Musk, LinkedIn’in kurucusu Reid Hoffman ve Y Combinator CEO’su Sam Altman gibi isimlerin bağışları ile kurulan ve kar amacı gütmeyen bir şirkettir.

Şirket, patentlerini ve araştırmalarını halka açık hale getirerek diğer kurum ve araştırmacılarla serbest bir şekilde iş birliği yaparak yapay zeka araştırmalarını genelleştirmeyi hedefliyor.

elon musk

Mühendis, girişimci, yatırımcı ve mucit olan Elon Musk, aynı zamanda elektrikli araba ve uzay gemilerinin tasarımını kendisi yapmaktadır.

Los Angeles ile San Francisco arasındaki mesafeyi yarım saatte alabilecek toplu taşıma sistemi Hyperloop’un tasarımı da kendisine aittir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.