25 Ocak 2023

10 Maddede Kendim İçin En Doğru Kitabı Bulma Kılavuzu

Arda Ös

~6dk

Tavsiyelere çok da güvenme

Tavsiye işi tam bir muamma. Zevk ve renk meselesi… Tartışmasız, tartışılmayacak tek konu. Ben şunu beğendim aklıma sen geldin, o olsa bayılırdı dedim, falan.

Tavsiyenin bir diğer kötü tarafı, takip. Okudun mu, nasıl, bayıldın değil mi, Marcus’u anımsadın mı tam ortalarda hani öldürdü onu,… Uğraş dur. Halbuki tam kendini vererek okumamışsındır bile.

kitap kahve çiçek

Referans

Tavsiyeden daha güçlü bir istek uyandırıcı olmasına rağmen yine de tartışmalıdır. Tavsiye, istemesen de verilen bir şeydir. Referans ise, çağrışım veya senin taraman sonucu ulaşılan bir noktadır. Referansın kötü tarafı, beklentiyi körüklemesidir.

Tam dersin ki; bu kitabın referanslarına güveniyorum, hop bir şeyler bir yerde aklına takılır ve…

Kitap Safarisi

Bu kavramı ben buldum. Çok işe yaradığı için burada paylaşıyorum. Bunu en çok Mephisto’da yapıyorum. Mesela geçiyorum bilim-kurgu bölümüne ve o an için bana en al benili olanı şöyle bir okuyorum. İki sayfa yetiyor. Eğer beni çekiyorsa gözümle işaretliyorum. Sonra bir başkasına geçiyorum. Aynısı onun için de geçerli. En sonunda bir kararım oluyor. Bunda çok az yanıldım. Bir de bunu RobinsonCruose389’da da yapıyorum. Orada bir saaten fazla vakit geçirdiğim oluyor. Müthiş bir keyif.

kadın kitaplar okumak

Hakkında ne demişler?

Aslında bu, Referans ve Tavsiye’nin birlikte çalıştığı madde. Fikir şekillendirici değil ama en güçlü kanaat burada oluşuyor. Bununla ilgili güvendiğim sitelerin dışına çıkmıyorum. Bu konuda Amazon maalesef çok zayıf (farklı bir güçlü tarafı yüzünden, ondan ayrıca bahsedeceğim) hızlı teslimat için teşekkürler gibi saçma sapan görüşler havada uçuşuyor. Yani bu insanlar kendi kitap aldıklarında da günlüklerine, kendi kendime bir kitap aldığım için kendime çok teşekkür ederim, üstelik hemen aldım diye not düşüyorlar herhalde.

Hakkında ne demişler’den de ötesi…

Goodreads. Burası Amazon’un güçlü olduğu yer işte. Sadece görüş değil, görüşü belirten o kişinin okuma geçmişi, yani kütüphanesi de orada. Bu site, kendiniz için doğru kitabı bulmanız adına yanılma payınızı sıfıra düşürebilir.

gece kitap okumak

Sahaflar

Size şaşırtıcı gelebilir ama o derece engin bir kitap ve içeriği hakkında bilgi sahibi sahaflar var ki, doğrudan nokta atışı yapıyorlar. Hatta ve hatta bazı sahaflar, o yok ama onun içeriği ve işleme tarzına en yakın yazar bu diye pat diye turnayı gözünden vuruyor.

Alıcılarınızı açık tutun

İş Sanat için yapılmış, Melikşah Altuntaş’ın sunduğu (YouTube) Hayatımın Listesi programına denk geldim. İyi ki sonuna kadar tüm bölümlerini izlemişim dediğim sayılı içeriklerden. Ben (henüz okumadım) Can Bonomo ve Serkan Keskin’in, Hayatımın Kitabı olarak listeledikleri eserleri gözüm kapalı sipariş ettim ve çoktan elime geçti bile. Hatta biraz inceledikten sonra, ben nasıl bu Agota Kristof’u şimdiye kadar keşfetmedim diye hayıflandım.

reading

Benzerler

Bir kitap okudum ve bayıldım. Hemen benzerlerine yönelip bir araştırma yaparım. Ya aynı yazarın diğer eserleri ya da aynı eserin türevlerine doğru kısa bir araştırma. Yarım saatimi dahi almaz. Burada da çok az yanılma payınız olduğunu bilmenizi isterim. Kılavuzun güçlü maddelerindendir.

Kitap içindeki kitap

Bu, okuma işinin (ki okumak çok ciddi bir iştir) ince nüansıdır. Referans kitaplarda sıklıkla rastlayabileyeceğiniz kılavuzumuzun bu maddesine edebi metinlerde de rastlayabilirsiniz. Örneğin, kahraman bir kitap karıştırıyordur ve yazar elindeki kitabı vermiştir. Hemen gidip o kitabı da alırım. Fakat, buradan çok randıman elde ettiğimi söyleyemem. Referans kitapları hariç.

kitaplar

Yerel Kitapçıların Özel Seçkileri

Bazılarında bir ‘özel seçki’ köşesi olur. İşi iyi yapanlar bunu sürekli yapmaz. Sürekli bir özel seçki köşesi olanlardan uzak durun. Bilin ki aslında; size bu sefer bunları satmak istedik diyorlar. Yerel zincir kitapçılar veya yerel butik kitapçılar burada çok iyi iş çıkartırlar. Kendilerince özel okuyucu kitlelerine dönük en güçlü metinleri sergilerler. Ne aradığı konusunda kafası karışık olan okuyucular için ilaçtır, şifadır. Ama yerel olanlar.

Okudukça güzelleşecek dünyamız der ve herkese iyi okumalar dilerim.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arda Ös

Arda Ös

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.