16 Ocak 2023

Ünlü Psikiyatr Gülseren Budayıcıoğlu’nun Kitaplarından Uyarlanan Diziler

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

İstanbullu Gelin (Kitap: Hayata Dön)

Başrollerini Aslı Enver, Özcan Deniz ve İpek Bilgin’in paylaştığı, 2017 ile 2019 yılları arasında 3 sezon yayınlanan İstanbullu Gelin, Budayıcıoğlu’nun televizyona uyarlanan ilk hikayesidir.

Ünlü psikiyatrın Hayata Dön isimli kitabından uyarlanan dizi, İstanbul’da müzisyen olan Süreyya’nın Bursalı zengin bir ailenin büyük oğlu Faruk’la evliliğini ve buradaki yaşamında karşılaştığı zorlukları konu alıyor.


Doğduğun Ev Kaderindir (Kitap: Camdaki Kız)

Gülseren Budayıcıoğlu’nun Camdaki Kız isimli kitabından uyarlanan dizi, 2019 ile 2021 yılları arasında iki sezon yayınlandı. Başrollerini Demet Özdemir ve İbrahim Çelikkol’un paylaştığı dizi, yoksul bir ailenin okuması için evlatlık verdiği kızlarının yıllar sonra biyolojik ailesine karşı hissettiği sorumluluk duygusuyla istemediği bir evlilik yapmasını ve sonrasında gelişen olayları anlatıyor.

Kırmızı Oda (Kitap: Madalyonun İçi)

Gülseren Budayıcıoğlu’nun 2004 yılında yayımlanan Madalyonun İçi isimli kitabından uyarlanan ve 2020 ile 2022 yılları arasında 2 sezon yayınlanan dizi, psikiyatr ve psikologlar ile danışanlarının yaşadıkları olayları anlatmaktadır. Yaşanmış olaylardan uyarlanan dizinin oyuncu kadrosu neredeyse her bölümde değişmektedir. Tek başrol oyuncusu Doktor Manolya’yı canlandıran Binnur Kaya’dır.

Çapraz karakter formatının uygulandığı dizide Doğduğun Ev Kaderindir ve Masumlar Apartmanı dizilerindeki oyuncular konuk olarak yer almıştır.

Masumlar Apartmanı (Kitap: Madalyonun İçi)

Önemli rollerini Ezgi Mola, Merve Dizdar, Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah ve Aslıhan Gürbüz’ün paylaştığı dizi, ünlü psikiyatrın Madalyonun İçi kitabında yer alan Çöp Apartman isimli hikayesinden uyarlanmış ve 2020 ile 2022 yılları arasında iki sezon yayınlanmıştır.

En çok ses getiren ve ödül alan televizyon yapımlarından biri olan Masumlar Apartmanı, psikolojik sorunlar yaşayan dört kardeşin ve hayatlarındaki insanların yaşadıklarını konu alıyor.

Camdaki Kız (Kitap: Camdaki Kız)

Budayıcıoğlu’nun aynı isimli kitabından uyarlanan dizinin önemli rollerini Burcu Biricik, Nur Sürer, Tamer Levent, Feyyaz Şerifoğlu, Enis Arıkan, Cihangir Ceyhan ve Selma Ergeç paylaşıyor.

Dizi, varlıklı bir ailede, anneanne ve dedesinin ebeveynleri olduğunu zannederek, büyük bir baskı altında büyütülen Nalan’ın, varlıklı bir ailenin şımarık oğullarıyla evlendirilmesinden sonra gelişen olayları anlatıyor.

Yalı Çapkını

Eylül 2022’de yayınlanmaya başlanan Yalı Çapkını, torunu Ferit’in evlenmeye karar vermesinden sonra hem Ferit’in müstakbel eşi Seyran’ın hem de Ferit ve ailesinin yaşadıklarını konu alıyor.

Son dönemlerde büyük bir izleyici kitlesine sahip olan dizinin hangi öyküden uyarlandığına dair bir açıklama yapılmamışsa da, karakterlerin benzerliği sebebiyle Budayıcıoğlu’nun Kral Kaybederse kitabından ya da Madalyonun İçi kitabından uyarlanmış olabileceği tahmin ediliyor.

Çöp Adam

Bir Budayıcıoğlu projesi olan ve 30 Kasım 2022’de izleyicinin karşısına çıkan Çöp Adam, gerçek bir hikayeden uyarlanmış olsa da hangi kitaptan ya da hikayeden uyarlandığı paylaşılmadı.

Başrollerini Engin Altan Düzyatan ve Elçin Sangu’nun paylaştığı dizi, anne ve babası tarafından kardeşiyle birlikte yetiştirme yurduna bırakılan ve burada büyüyen Tamer’in evli ve bir çocuk babası olduktan sonraki yaşantısını anlatıyor.

Terzi (Kitap: Hayata Dön)

Henüz yapım aşamasında olan ve 2023 yılında Netflix’te yayınlanması beklenen dizinin önemli rollerini Çağatay Ulusoy, Şifanur Gül, Olgun Şimşek, Salih Bademci ve Berrak Tüzünataç paylaşacak.

Kral Kaybederse (Kitap: Kral Kaybederse)

Ünlü psikiyatrın aynı isimli kitabından uyarlanan dizinin henüz yayın tarihi ve oyuncu kadrosu açıklanmamıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.