14 Temmuz 2020

Ev Boyarken Sık Yapılan Hatalar

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Evimizi yenilemeye ya da dekorasyonu değiştirmeye karar verdiğimizde, belki de en zor aşama boya rengine karar vermek oluyor. Çünkü tüm duvar boyandığında rengin nasıl görüneceğini ya da ışık vurduğunda tonun ne şekilde değişeceğini tahmin etmek neredeyse mümkün değil. 

Ev boyarken sık yapılan hatalar ve bunlardan nasıl kaçınacağınızı öğrenerek, uzun süre yaşayacağınız ortamla ilgili pişmanlık yaşama riskinizi en aza indirebilirsiniz.

home decoration

Hızlı Karar Vermek

Renkler arasında karar vermek için birkaç gün beklemeniz iyi bir fikir olabilir. Eğer renkleri deneme şansınız varsa, bir odanın her bir duvarına farklı renkleri uygulayın ve gün boyu ton değişimlerini gözlemleyin. Kapalı havada, güneşli bir günde ve yapay ışık altında nasıl göründüğünü izleyin. Böylece mekan içinde renklerin nasıl göründüğüne dair fikir edinmiş olursunuz. 

Mobilya ve Dekorasyonu Dikkate Almamak

Aklınızdaki renkleri boş bir odada test ettiğinizde, beğendiğiniz birini seçmek konusunda ısrarcı olabilirsiniz. Ancak bu, duvar renginin mobilyanız, halınız ve diğer eşyalarla uyumunu gözden kaçırmanıza sebep olabilir.

Boyayı duvarınızda deneme ihtimaliniz yoksa, bir parça köpüğü ya da ahşap parçasını boyayarak eşyalarla uyumunu ve gün içindeki ton değişimlerini gözlemleyebilirsiniz.

home decoration living room

Alt Tonu Dikkate Almamak

Boya renklerine baktığınızda, bir renk için birden fazla seçenek olduğunu görürsünüz. Örneğin; gri boyalardan biri biraz kahverengi görünürken bir diğeri mavi görünür. Bu ince renk, rengin alt tonudur.

Ev boyarken seçeceğiniz rengin alt tonu, mobilya ve eşyalarınızla rengin bütünleşmesine yardımcı olur. Eğer mobilyanız ve dekorda kullandığınız eşyalar ahşapsa, seçeceğiniz rengin alt tonunun sıcak renkler olması uyum yaratacakken soğuk renkler tezatlığa sebep olabilir.

Seçtiğiniz boyanın alt tonunu görmek için boyayı beyaz bir kağıtta deneyebilirsiniz.

Tek Renk Kullanımı

Genellikle yaptığımız hata, evin tamamına uyum sağlayabilecek tek renge yönelmektir. Ancak dekorasyona canlılık katmak için daha cesur davranabilirsiniz. Örneğin; odanın bir duvarında mobilyanızla kontrast oluşturacak daha canlı ve zengin bir renk tercih ederek tüm atmosferi değiştirebilirsiniz.

bedroom decoration

Çok Fazla Renk Seçimi

Duvarlarınızı renklerle süslemekten korkmayın, ancak her duvarda veya odaya farklı bir renk uygulamaktan da kaçının. Aynı odada çok fazla renk kullanılması dikkat dağıtıcı olabileceği gibi, her bir odanın farklı bir renkte olması da evin bütünlüğünü bozacaktır.

Tavan Beyaz Olmalı

Beyaz bir tavan odanın daha ferah ve geniş görünmesini sağlar. Ancak bu, yalnızca tavının beyaz olmasına bağlı değildir. Dekorasyonunuzu ve mobilyalarınızı dikkate alarak tavanınızda farklı renkler ya da dokular tercih edebileceğinizi unutmayın. 

bedroom decoration wall

Odanın Ne Amaçla Kullanılacağını Düşünmemek

Ev boyarken seçeceğiniz renklerin, odanın kullanım amacına uygun olup olmadığını mutlaka değerlendirmelisiniz. Örneğin; bir çalışma ya da dinlenme alanında kırmızı ve turuncu tonları yorucu ve dikkat dağıtıcı olacaktır.

Odanın Fiziksel Özelliklerini Dikkate Almamak

Odanın yönü, aldığı gün ışığı, işlevi ve büyüklüğü gibi fiziksel unsurları göz ardı etmek ev boyarken yapılan en sık hatalardan biri. 

Örneğin; yoğun gün ışığı alan, geniş bir odada koyu veya canlı renkler kullanmak sorun olmayacakken; gün ışığını az alan, küçük bir odada koyu renk kullanımı boğucu bir etki yaratacaktır.

home decoration wall

Son olarak;

Ev boyarken mobilyalarınızı, aksesuarlarınızı, eşyalarınızı ve dekorasyonu göz önünde tutmalı; odaları hangi amaçlarla kullanacağınızı, seçeceğiniz rengin psikolojinizi nasıl etkileyeceğini değerlendirmelisiniz. Bu konuda bir iç mimar ya da dekoratörden yardım almak iyi bir seçenek olacaktır. Ancak tıpkı moda da olduğu gibi dekorasyonda da mutlaka uyulması gereken belirli kurallar olmadığını unutmamalısınız.

Oda dekorasyonu ile ilgili daha fazla ipucuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.