3 Şubat 2020

10 Maddede Oda Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Nimet Karakolcu

~3dk

Renk Seçimi

Oda dekorasyonu ile ilgili ilk adım, renk seçimi.

Kafanızda hangi renklere ağırlık vermek istediğinizi belirleyin. Bu renkleri kontrastlarıyla kombine ederek eşyaları seçin.

Eğer odanız küçük ise, açık – pastel renkleri seçmeye özen gösterebilirsiniz. Büyük bir odanız varsa, seçeneğiniz daha fazla olacaktır.

Örnek renk kombinasyonları: Gri-Mavi-Beyaz, Kırmızı-Gri-Beyaz, Kahve-Bej-Beyaz, Mor-Sarı-Hardal, vb.

oda dekorasyonu

Desen – Renk Uyumu

Sade ve tek renk bir halınız varsa, mobilyalarınızda desenleri ve canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Eğer odada kullandığınız mobilyalar sade ise, duvarlarınızı tablolarla renklendirebilirsiniz.

oda dekorasyonu tablolar duvar

Fazlalıklardan Kurtulun

Odanızı dekore etmeye başlarken, öncelikle fazla ve gereksiz eşyalardan kurtulun. Kullanışsız eşyalarla ölü alanlar yaratmaktan kaçının.

oda çalışma alanı

Ölü Alanlar

Odada ölü bölge olarak gördüğünüz yerlere dikkat çekici bir obje (tablo veya lambader) koyabilir, odanın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

oda dekorasyonu

Dinlenme ve Hobi Alanları

Kendiniz için özel bölgeler, kitap okuyup kafa dinleyebileceğiniz ya da puzzle yapabileceğiniz alanlar oluşturun. Bir puf ve küçük bir çalışma masası iş görebilir.

oda dekorasyonu dinlenme alanı

Köşeler

Odaların köşelerine genellikle büyük mobilyaları yerleştiririz. Şifoniyer ya da çekmeceli dolaplar gibi gardıroplara kıyasla kısa olan mobilyaların üst kısımlarını kullanarak özel köşeler oluşturabilirsiniz. 

Renkli ve kokulu mumlar ya da aplikler gibi aksesuarları kullanarak hem loş hem de hoş bir ortam yaratabilirsiniz.

oda dekorasyonu

Boş Alanlar

Tüm mobilyaları yerleştirdikten sonra odanızda boş, kullanılmayan alanlar oluşuyorsa, buraları büyük, renkli kutular koymak için kullanabilirsiniz.

Hem görüntüleriyle odanızı renklendirir hem de ufak tefek eşyalarınızı saklarlar. 

oda dekorasyonu

Bitkiler

Eğer dekore ettiğiniz oda yatak odanız değilse, bitkilerin gücünü ve güzelliğini kullanmayı ihmal etmeyin. Bitkiler, odanın atmosferi değişecek, hem bedeninizi hem de zihninizi dinlendirecektir.

oda dekorasyonu bitkiler

Günışığı

Günışığı bizim için çok önemli! Oda dekorasyonunda pencerenizin önünü kesinlikle yüksek eşyalarla kapatmayın. Ayrıca aydınlatmayı doğru bir şekilde yapmaya da dikkat edin. Odanız gözü yormamalı, fakat aynı zamanda yeterince de aydınlık olmalıdır.

lambalar oda

Son olarak;

Tüm bu süreçte yaşam alanınızı, ilgi ve zevkiniz doğrultusunda dekore etmeyi unutmayın. Çünkü; yaşam alanlarımız, yaratıcılığımız üzerinde etkin bir role sahiptir.

oda dekorasyonu
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Nimet Karakolcu

Nimet Karakolcu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.