30 Mart 2022

10 Adımda Stresten Kurtulun

Beyza Ayçiçeği

~4dk

Uzmanlar gündelik hayatımızda yaşadığımız birçok sorunun sebebinin stres olduğunu belirtiyorlar. Bu sorunlarla baş etmek için stresi tamamen yok etmek elbette başarılması mümkün olamayacak bir hedef. Bu nedenle amacımız, stres kaynaklarından uzak durmaya çalışmak ve yüklendiğimiz stresi yönetmeyi öğrenmek olmalıdır.

Kaldırabileceğiniz Kadar Sorumluluk Alın

Aşırı stres altında olan kişiler genellikle kendilerini ifade etmekte zorluk çekerler. “Bunu yapamam” ya da “yardıma ihtiyacım var” demek yerine, bütün işleri kendi başlarına halletmeye çalışırlar. Bu da kaldırabileceklerinden çok daha fazla sorumluluk yüklenmelerine sebep olur. Stresle mücadele etmeye, iş yükünüzü azaltarak başlayabilirsiniz.


Yeterince Uyuyun

Yeterince uyduğunuzdan; uykunun bedeninizi, ruhunuzu dinlendirdiğinden ve beyninizi boşalttığından emin olun.

uyku obezite sağlık

Dik Oturun

Dik oturmak nefes almayı kolaylaştırır. Beyne daha fazla kan gitmesini sağlar. Stres altında olduğumuzda genellikle kambur dururuz ve bu, nefes almayı ve kan akışını kısıtlayarak umutsuzluk duygusunun artmasına neden olabilir.

Meditasyon ve Nefes Egzersizleri Yapın

Meditasyon, aklınızdan geçen ve sizi strese sokan düşünceleri önleyebilmenin, çözüm alternatifleri bulabilmenin en iyi yollarından biridir. Eğer meditasyon yapmayı bilmiyor ya da yapmak istemiyorsanız nefes egzersizleri de stres seviyenizin yüksek olduğu anlarda yapabileceğiniz ve sizi rahatlatabilecek bir alternatiftir.

dağ doğa meditasyon

Kafein Tüketimini Azaltın

Stres ile yiyecek ve içeceklerin alakasız olduğu düşünülebilir. Fakat yüksek kafein tüketiminin stresi arttırabileceği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle strese eğilimli olduğunuz zamanlarda, kafein tüketimini azaltmalısınız. Kahve, çay, çikolata ve enerji içecekleri gibi yüksek kafein içeren gıdalar yerine bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Yanında Güvende Hissettiğiniz İnsanlarla İletişime Geçin

Etrafımızda sevdiğimiz ve güvendiğimiz insanlar olduğunda, daha huzurlu hissederiz. Sevdiklerimizle vakit geçirip, sorunlarımızı paylaşmak stresi azaltmaya yardımcı bir yöntem olabilir.

arkadaşlar piknik

Aklınızdakileri Not Edin

Aklınıza gelen olumlu ya da olumsuz tüm duygu ve düşüncelerinizi yazın.

Psikolog ve yazar John Duffy, “Stresi azaltmak için notlar alıyorum. Düşünceler, durumlar, insanlarla ilişkiler, makale fikirleri… Aklıma gelen her şeyi yazıyorum. Bu yaratıcı süreç gerçekten faydalı, çünkü bu sayede problemleri unuturuz, zihnimiz berraklaşır, gerginliğimiz azalır. Ondan sonra, farklı perspektifteki olguları fark ediyorum.”

Yalnız Kalın

Her ne kadar yalnız kalmak insanı gerginleştirse de, dengeli bir yalnızlık sayesinde insanın önce kendisiyle iletişime geçmesi sağlanabilir. Ayrıca 1997’de yapılan bir araştırmaya göre; zamanının bir bölümünü yalnız geçiren kişilerin daha pozitif deneyimler elde ettiği sonucuna varılmıştır.

insan siluet

Mizah

Stres ile mücadelenin en etkili yollarından biri de mizahtan geçer. Sorunlarınıza karşı daha sakin ve esprili bir yaklaşımda bulunmak, çözümü kolaylaştırabileceği gibi stresten de uzaklaştırır.

Kabullenmek

Çoğu insan sorunsuz bir yaşam sürdürmeyi düşler. Hayatımızda mükemmel bir denge aradığımız için en ufak bir olumsuzlukta mutsuz oluruz. Oysa bazı gerçekleri kabul etmeliyiz. Hayatta değiştirebileceğimiz şeyleri görerek, değiştirme cesaretine sahip olmalıyız. Öte yandan değiştiremediklerimizi de kabullenmemiz gerekir.

daha mutlu olmak için yalnız kadın çay kahve
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Beyza Ayçiçeği

Beyza Ayçiçeği

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.