1 Haziran 2022

Arkadaşlarınızla veya Ailenizle Eğlenceli Zaman Geçirmenizi Sağlayacak En İyi Kutu Oyunları

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Tabu

En popüler kutu oyunlarından biri olan Tabu, iki grup halinde oynanıyor ve çekilen kartta yazan 5 yasak kelimeyi kullanmadan en çok kartı anlatmayı başaran takım oyunu kazanıyor.

Tabu’nun küçük büyük her yaşa hitap eden birçok versiyonu bulunuyor.

tabu en iyi kutu oyunları

Jenga

Bir denge ve konsantrasyon oyunu olan Jenga’da amaç, üst üste dizilen tahta blokları kuleyi devirmeden çekmek ve kulenin üzerine yeniden koymak.

Oldukça kolay bir şekilde başlayan oyun giderek güçleşiyor ve oyuncuları daha fazla düşünmeye ve dikkatli olmaya itiyor.

jenga

Dixit

Ödüllü bir oyun olan Dixit, hayal gücünü harekete geçiren en başarılı kutu oyunları arasında yer alıyor.

Üç – altı kişi oynanan oyunda, her turda anlatıcı kartındaki resimle ilgili bir cümle ya da kelime söyler, her bir oyuncu da anlatıcının söylediklerine en uygun kartını seçer ve anlatıcının hangi kartı düşündüğünü tahmin etmeye çalışır.

dixit en iyi kutu oyunları

Scrabble

Büyük küçük herkesin keyifle vakit geçirmesini sağlayan Scrabble’ın tarihi, 1930’lu yıllara kadar uzanıyor.

İki – dört kişi oynanan Scrabble’da her bir oyuncu kare bir platform üzerinde farklı puanlara sahip yedi taşla kelime üreterek en yüksek puanı almayı amaçlıyor.

scrabble kutu oyunları

Trivial Pursuit

Bir genel kültür oyunu olan Trivial Pursuit, farklı kategorilerde bilgi dağarcığınızı kullanmanızı ve aynı zamanda geliştirmenizi sağlayan en popüler kutu oyunlarından biri.

Trivial Pursuit

Catan

1995 yılında piyasaya çıkan ve aynı yıl En İyi Kutu Oyunu, 2000 yılında ise Yüzyılın En İyi Kutu Oyunu seçilen Catan’da oyuncular, altıgen biçimindeki ülkelerini geliştirerek adanın tamamına hakim olmaya çalışıyorlar.

Bir strateji oyunu olan Catan, en az 3, en fazla 4 kişiyle oynanıyor.

catan en iyi kutu oyunları

Monopoly

Kutu oyunları denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Monopoly, ilk olarak Lizzy Maggie tarafından 1935 yılında tasarlanmıştır. Oyunu son haline getiren ise, Charles Darrow’dur.

İki – sekiz kişi oynanabilen bir gayrimenkul oyunu olan Monopoly’de amaç, diğer oyuncuları iflasa sürükleyip zengin olmaktır.

Monopoly

Risk

Bir strateji oyunu olan Risk’te oyuncular, diğer oyuncuların askeri birliklerini yenerek dünyayı fethetmeye çalışıyorlar.

risk en iyi kutu oyunları

Make’n’Break

Oyuncuların zamana karşı bir yarış verdiği Make’n’Break, ahşap blokları kartlardaki şekillere göre hatasız dizmeyi gerektiriyor.

make'n'break

Machi Koro

2015 yılının en iyi üç kutu oyunundan biri seçilen Machi Koro, 2 – 4 kişi ile oynanıyor. Oyuncuların dört büyük projeyi ilk olarak tamamlamaya çalıştığı oyun, şehir geliştirme temalı bir strateji oyunu.

Machi Koro

Dünyanın En Popüler İki Kişilik Masa Oyunları listemiz de ilginizi çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.