4 Nisan 2024

Edebiyata Çiçekler Açtıran 10 İlkbahar Romanı

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Carmina Burana – Şiir Şarkı ve Başkaldırı, 11.-12. Yüzyıllar

1800’lü yılların başında Münih yakınlarında bir manastırda bulunan ve bugün Bavyera Kütüphanesinin koleksiyonunda yer alan el yazıtları, 11. İle 12. yüzyıllar arasında yazılmış 254 şiirden oluşuyor.

Carl Orff, 1935 ve 1936 yıllarında eserden 24 şiire dayanan, günümüzde de oldukça bilinen aynı isimli bir kantat hazırlamıştır.

Aşkın Emeği Boşuna, William Shakespeare, 1598

Shakespeare’nin ilk komedi oyunlarından biri olan Aşkın Emeği Boşuna, evlilikle sonlanmayan ve birçok zıtlığı içinde barındıran bir çift dansı olarak anlatılabilir.

İlkbahar Selleri, Ivan Sergeyeviç Turgenyev, 1872

Henüz 22 yaşındayken hayatından bezmiş bir halde Avrupa gezisine çıkan Dimitri Sanin, burada Gemma’yla tanışır. Gemma Dimitri’ye aşık olmuş ve onun için nişanlısından ayrılmışsa da Dimitri çoktan başkasına gönlünü kaptırmıştır. Aradan 30 yıl geçtikten sonra hem Gemma’yı hem de gençliğinde kaçırdığı fırsatları yeniden hatırlayan Dimitri, artık hayatını değiştirecek büyük bir karar alacaktır.

Manzaralı Bir Oda, E.M. Forster, 1908

Lucy ve kuzeni Bartlett, Bertolini Pansiyon’da manzaralı bir odaları olsun isteseler de, Lucy’nin asıl isteği o manzaranın içinde olmak; ailesinin, toplumun ve kilisenin dayattıklarından özgürleşmektir.

Yeşilin Kızı Anne, L. M. Montgomery, 1908

Küçük yaşta yetim kalan Anne, doğaya ve çiçeklere ilgisi oldukça yoğun olan; kızıl saçlı, yeşil gözlü bir kız çocuğudur. Bir yanlış anlama sonucunda Prens Edward Adası’na Green Gables’te yaşayan kardeşlerin işlerine yardımcı olmak için yetimhaneden gönderilir ancak kardeşler bir erkek çocuğu beklemektedir. Anne, yetimhaneye dönmemek için kardeşleri ikna etmeye çalışırken hem bölgede hem de adada büyük değişimler yaratır.

bahar çiçekleri
Photo by Meriç Dağlı on Unsplash

Gizli Bahçe / Esrarlı Bahçe, Frances Hodgson Burnett, 1911

Burnett’in çocuk kitaplarından biri olan ve çocuk klasikleri arasında yer alan Gizli Bahçe, annesinin ve babasının ölümünden sonra amcasının malikanesine yerleşen ve orada yıllarca kilitli kalmış bir bahçeyi keşfeden Mary Lennox’un maceralarını konu alıyor.

Şeker Portakalı, José Mauro de Vasconcelos, 1968

Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinde yaşayan ve fakir bir ailenin beş yaşındaki oğlu Zeze, yaramazlıklarıyla herkesi yıldırmış ancak hayata bakışıyla diğer çocuklardan tamamen farklı bir çocuktur. Zeze, yeni evlerinin bahçelerinde keşfettiği bir şeker portakalı fidanıyla arkadaş olur ve yaşadığı her şeyi ona anlatır.

Şeker Portakalı, yazarın Güneşi Uyandıralım ve Delifişek romanlarıyla birlikte üçlemesinin ilk kitabıdır.

Mavi Çiçek, Penelope Fitzgerald, 1995

Kurgusal bir biyografi olan ancak Fitzgerald’ın gerçek belgelere, güncelere ve mektuplara dayanarak yazdığı Mavi Çiçek, erken Alman romantizminin en önemli isimlerinden biri olan ve Novalis ismiyle tanınan Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg’in yaşamını konu alıyor.

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk, 2008

Orhan Pamuk’un on yıllık çalışmasının sonucunda yayımlanan roman, Kemal ile Füsun’un arasındaki aşkı ve ayrılıklarının ardından Kemal’in takıntılı bir şekilde ona Füsun’u hatırlatan nesneleri toplayışını anlatıyor. Hayali bu nesnelerden bir müze açmak olan Kemal gibi Pamuk da Çukurcuma’da hayatı boyunca topladığı nesneleri içeren ve romanla aynı isimli bir müze kurmuştur.

sakura
Photo by David Brooke Martin on Unsplash

Yürümek, Sevgi Soysal

Müstehcenlik gerekçesiyle toplatılan Yürümek, Ela ile Mehmet’in hayatlarının kesişmelerini ve ayrışmalarını anlatırken toplumsal cinsiyet, sınıf değerleri gibi birçok konuyu da bireyin gözünden sorguluyor.

BONUS

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, George Orwell, 1949

“Nisan ayının soğuk, ama açık bir günüydü; saatler on üçü gösteriyordu. Yıldırıcı esen rüzgardan korunabilmek içinçenesini göğsüne gömmüş olan Winston Smith, hızla Zafer Konağı’nın camlı kapısından içeri süzüldü; ama bir toz bulutunun da kendisiyle birlikte içeri dalmasına engel olabilecek kadar çabuk davranamadı.

Kitabın Açılışı

Kapak Fotoğrafı: by Daiga Ellaby on Unsplash

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.