15 Nisan 2023

Antropoloji ile İlgilenenler için 10 Kitap Önerisi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Kısaca Antropoloji

Antropoloji kelimesi Grekçede insan anlamına gelen anthropos ile eski Yunancada söylem, bilim, inceleme anlamına gelen logos sözcüklerinden türetilmiştir.

Genel bir ifadeyle antropoloji; benzerlik ve farklılıkları anlayabilmek amacıyla insanı ve insan toplumlarını tüm yönleriyle inceleyen, bütüncül ve karşılaştırmalı bir disiplindir.

Tarihi, inceleme konusu ve araştırma teknikleriyle diğer sosyal bilimlerden ayrılan antropolojinin alt disiplinleri; biyolojik antropoloji, arkeoloji, dil antropolojisi ve sosyal-kültürel antropolojidir.

Antropoloji – İnsan Çeşitliliğinin Önemi, Conrad Phillip Kottak

Hem antropoloji öğrencileri için hem de antropolojiyle ilgilenenler için kapsamlı bir kaynak olan Antropoloji İnsan Çeşitliliğinin Önemi, antropoloji alanındaki temel kavram ve bilgilere yer vermesinin yanı sıra çeşitliliğin önemini gösteriyor ve okuyucuların kendi kültürlerini çok daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor.

antropoloji conrad phillip kottak

İnsanın Türeyişi & Seksüel Seçme, Charles Darwin

İnsanın Türeyişi, Charles Darwin’in Türlerin Kökeni kitabının ardından insan evrimi ve seksüel seçme kuramını konu alan ikinci kitabıdır.

The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex ismiyle ilk kez 1871 yılında yayımlanan kitap, Türkçede iki kitap olarak yayımlanmıştır. İnsanın Türeyişi kitabın birinci bölümüdür. Seksüel Seçme ise, ikinci kitaptır. Bu iki kitaba ek olarak, birinci kitabın parçası niteliğindeki İnsanda ver Hayvanlarda Coşkuların Dışavurumu da okuma listenizde yerini alabilir.

Din ve İdeoloji, Şerif Mardin

Mardin’in 1969 yılında yayımlanan kitabında Türkiye’de İslamiyet’in gelişimi, dinin toplumdaki rolü ve etkileri ile siyasi ve iktisadi davranış biçimleri detaylı bir şekilde inceleniyor.

Din ve İdeoloji, Şerif Mardin

Çıplak Maymun, Desmond Morris

Zoolog Desmond Morris’in yayımlandığı dönemden bugüne pek çok tartışmaya neden olan kitabı, insan davranışlarını evrim kuramına dayalı olarak inceliyor ve açıklıyor.

Tüfek, Mikrop, Çelik: İnsan Topluluklarının Yazgıları, Jared Diamond

Coğrafya ve fizyoloji profesörü Jared Diamond, 1997 yılında yayımlanan kitabında insanlık tarihini buzul çağının sona erdiği 13000 yıl öncesinden günümüze kadar inceliyor ve toplumlar arasındaki kültürel ve gelişim farklılıklarının sebeplerini derinlemesine araştırıyor.

1998 yılında Pulitzer Ödülü kazanan kitaba bağlı kalınarak 2005 yılında National Geographic Society tarafından bir belgesel de çekilmiştir.

antropoloji meksika

Büyü, Bilim ve Din, Bronislaw Malinowski

İlk kez 1920 yılında yayımlanan kitap Malinowski’nin en çok okunan üç çalışmasından oluşmaktadır: Büyü, Bilim ve Din, İlkellerin Psikolojisinde Mit ve Baloma-Trobriand Adalarında Ölülerin Ruhları.

Modern İnsanın Kökeni, Roger Lewin

Modern İnsanın Kökeni, insan nereden geldi sorusuna dair birçok tartışmayı ele alıyor ve verilen en açık cevapları okuyucuyla paylaşıyor.

Modern İnsanın Kökeni, Roger Lewin

İnsan Nasıl İnsan Oldu, M. İlin & E. Segal

İnsan Nasıl İnsan Oldu, ilk çağlardan itibaren insanın evrimini, insan olma sürecini ve dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatıyor.

Kültürlerin Yorumlanması, Clifford Geertz

Kültürel antropoloji alanında en önemli düşünürlerden biri kabul edilen Clifford Geertz’in kaleme aldığı kitap, dinin kültürel bir sistem olarak işleyişinden ulusçuluğun geleceğine kadar birçok konuyu ele alıyor.

Kültürlerin Yorumlanması, Clifford Geertz

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari

Son yıllarda oldukça popüler olan kitap, taş devrinden yirmi birinci yüzyıla kadar insanın evrimini konu alıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.