23 Eylül 2022

Pasaport ve Vizeye İhtiyaç Duymadan Yalnızca Kimlikle Gidilebilecek 7 Ülke

Burcu Tur Yüksel Akay

~2dk

Azerbaycan

Azerbaycan, 3 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan bildiriyle Türkiye ile olan vize uygulamasını kaldırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu tarihten itibaren yeni çipli kimlik belgeleriyle, 90 günü aşmamak suretiyle Azerbaycan’ı ziyaret edebiliyorlar.

azerbaycan bakü kimlikle gidilebilecek 7 ülke

Bosna Hersek

Kimliğimizle gidebileceğimiz ülkeler listesine kısa süre içinde Bosna Hersek’in de eklenmesi bekleniyor. Yasal düzenlemelerin tamamlanmasının ve protokolün imzalanmasının ardından iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak yalnızca kimlik belgeleri ile diğer ülkeyi ziyaret edebilecek.

Bosna Hersek

Gürcistan

Geçmiş yıllarda 90 güne kadar kimlik belgelerimizle ziyaret edebildiğimiz Gürcistan’da, artık 1 yıla kadar bulunabiliyoruz.

Gürcistan kimlikle gidilebilecek 7 ülke

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından pasaport ve vize istemeyen ülkelerden bir diğeri, KKTC. Yeni çipli kimlik belgeleriyle ziyaret edebileceğiniz KKTC’de 30 güne kadar vize almaya gerek olmadan kalabiliyorsunuz. Ülkeyi pasaportla ziyaret edecek olursanız, 90 güne kadar konaklayabiliyorsunuz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Moldova

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Moldova’ya yalnızca çipli kimlik belgeleriyle seyahat edebiliyorlar. Doğu Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Moldova’da kimlik belgenizle 90 güne kadar konaklayabiliyorsunuz.

Moldova

Sırbistan

Yakın zamanda kimlikle seyahat için yasal düzenlemelerin tamamlanması beklenen bir diğer ülke Sırbistan. Geçmiş yıllarda vize uygulaması bulunmayan, yalnızca pasaportla ziyaret edebildiğimiz Sırbistan’a kısa bir süre sonra çipli kimlik belgelerimizle de giriş yapabileceğiz.

sırbistan

Ukrayna

Pasaport ve vizeye ihtiyaç duymadan yalnızca kimlikle girebileceğimiz ülkelerden biri, 180 gün içerisinde 90 güne kadar konaklayabileceğimiz Ukrayna.

ukrayna

Not: Liste alfabetik olarak sıralanmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.