4 Ocak 2024

Tarih ve Kültür Zenginlikleri ile Uzak Doğu

Setur

~6dk

Kendine has kültürüyle dikkat çeken Uzak Doğu, yeni dünyalar keşfetmek isteyenlerin mutlaka ayak basması gereken bir coğrafyadır. Japonya, Çin ve Güney Kore, popüler uzak doğu ülkeleri arasında yer alır. Ancak bu ülkeler, eşsiz coğrafyanın yalnızca doğu yakasını oluşturur. Güneydoğu Asya’ya indiğinizde masmavi sular ve ilgi çekici şehir hayatı sizleri bekler.


Nefes kesen manzaralar

Uzak doğu tatilinde baktığınız hemen her yerde büyüleyici manzaralar görebilirsiniz. Sakura dönemi Japonya’ya giderseniz kiraz çiçeklerinin oluşturduğu tabloya hayran kalırsınız. Vietnam’ın dik yamaçlarının arasında kalan sularında güzelliği ve endişeyi bir arada bulursunuz. Orta Asya’nın sapsarı otlaklarının arkasından görülen sisli dağlardan etkilenebilirsiniz. Phuket Adasının berrak kumları ve bakir denizi ise gözlerinizi kamaştırabilir.

Yeni lezzetlere açılan kapı

Suşi

Uzak Doğu tatilinde yabancı veya önyargılı olduğunuz yeni lezzetler keşfedebilirsiniz. Örneğin bir Pekin ördeği ve dumpling yemeden Çin’den dönmemelisiniz. Japonya’da ise sushi, sashimi ve ramen tatmanız gerekir. Güney Kore’de kimchi ve bibimbap, Tayland’da pat thai, Vietnam’da ise phonun tadına bakabilirsiniz. Türk mutfağına nispeten daha çok benzeyen Orta Asya’da ise mantı, samsa ve pilav gibi lezzetleri değerlendirmeniz mümkündür.

Teknolojinin kalbi uzak doğu

Uzak doğu tatilinde yalnızca kültür, tarih ve yemeklerden değil gelişmiş teknolojiden de etkilenebilirsiniz. Zira teknolojiyi günlük hayata fazlasıyla adapte etmiş olan Uzak Doğu’da şaşırtıcı alışkanlıklarla karşılaşabilirsiniz. Yalnızca hazır gıdaları değil sıcak yemekleri, çiçekleri ve hatta kozmetik ürünleri bile otomatlardan alabilirsiniz. Teknolojik altyapıyla bezenmiş akıllı şehirler sayesinden seyahatinizde zorluk yaşamazsınız.

Modern ve geleneksel uyumu

geleneksel-uzakdogu

Uzak Doğudaki teknolojik gelişmeler, bu coğrafyayı çağın normallerini belirleyen bir çizgiye taşır. Buna rağmen Uzak Doğu’da geleneklerin korunduğunu görmek mümkündür. Bu geleneklere şahit olmak isterseniz Uzak Doğu tatilinizi özel bayramların kutlandığı döneme denk getirebilirsiniz. Çin yeni yılı olarak bilinen Lunar Bayramı veya Japonya’nın meşhur Şinto Festivali, çıktığınız turda görebileceğiniz etkinliklerdir.

Dini ve manevi mekanlar

Uzakdoğu tapınakları

Uzak doğu turlarıyla gezeceğiniz en etkileyici mekânlar, şüphesiz ibadethanelerdir. Semavî dinlerden ayrı bir inanç sistemini benimseyen Uzak Doğu ülkelerinde başka yerde göremeyeceğiniz tapınaklara girebilirsiniz. Elbette yer yer Hristiyanlık ve İslamiyet etkileri de görülen bu coğrafyada kilise ve camilerin farklı mimarî özelliklerini inceleyebilirsiniz.  

Geleneksel gösteriler ve gece hayatı

singapur gece manzarası

Uzak Doğu Asya ülkelerinde gece hayatı oldukça hareketlidir. Özellikle Japonya ve Singapur’da ilginç konseptli mekânlar ve doyasıya eğlence bulmanız mümkündür. Modern eğlenceden sıkılanlar ise geleneksel gösterilerle ilgilenebilirler. Kendi içinde bir hikâyesi olan dansları seyrederken Uzak Doğu kültürüne yaklaştığınızı hissedebilirsiniz.

Uzak doğu seyahatine ait pratik bilgiler

Uzak Doğu tatili son derece zevklidir ancak örneğin bir Avrupa seyahatine göre bilinmezlikleri daha fazladır. Özellikle konaklama endişesi yaşamanız mümkündür. Bu endişeleri yaşamamak için bu tatile uzak doğu turları ile çıkmayı düşünebilirsiniz. Böylece yalnızca gitmek istediğiniz bölgeyi seçer ve gerisine karışmazsınız. 

Uzak Doğu’nun Cezbeden Farklı Bölgelerine Kolay Ulaşım

Uzak Doğu tatili kısa sürede tamamlayabileceğiniz bir yolculuk değildir. Son derece geniş ve detaylı bir coğrafya olan Uzak Doğu’nun farklı bölgelerine kolaylıkla ulaşmak isterseniz Setur’dan uçak bileti bakabilirsiniz. Tatil esnasında bulunduğunuz bölgede yer değiştirmek için ise Uzak Doğuda son derece yaygın olan yüksek hızlı trenlerle seyahat edebilirsiniz.

Uzak Doğu’nun Büyüleyen Renkleri Arasında Gezi Olanakları

Setur, farklı deneyimler arayan gezginlere çeşitli olanaklar sunar. Siz de Uzak Doğu tatiline Setur ile çıkarak büyüleyici rotalarda kaybolmadan konforla dolaşırsınız. 1 veya 2 hafta süren turlarla Uzak Doğu’yu köşe bucak gezersiniz. Eğer vize çıkaracak vaktiniz yoksa yine Setur’dan yardım almanız mümkündür. Vizesiz yurtdışı turları ile özgürce seyahat etmenin tadını çıkarırsınız.

Bu içerik Setur sponsorluğunda yayınlanmaktadır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

E-bültenimize kaydolun.