20 Ekim 2017

Eskişehir’de Görülmesi Gereken 10 Yer

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Odunpazarı

Odunpazarı, Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi. Restore edilen Tarihi Odunpazarı Evleri, Lületaşı Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ve Cumhuriyet Tarihi Müzesi bölgede ziyaret edebileceğiniz yerler arasında. Ayrıca Odunpazarı’ndan bölgenin geleneksel el sanatlarını gösteren hediyelik eşyalar da alabilirsiniz.

Porsuk Çayı ve Adalar

Sakarya Nehri’nin en uzun kolu olan ve Eskişehir’in içinden geçen Porsuk Çayı’nın çevresi Adalar olarak isimlendiriliyor. Eskişehir’e gittiğinizde çok sayıda kafenin, restoranın ve dükkanın bulunduğu Adalar Bölgesi’nde Eskişehir’in hareketli hayatına karışmalı ve Porsuk Çayı’nda gondol gezisine katılmalısınız.

Sazova Parkı

Eskişehir’de çok sayıda park bulunuyor; ancak bunlardan en ünlüsü, tam ismi Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olan Sazova Parkı. Parkta ilgi alanınıza göre ziyaret edebileceğiniz Masal Şatosu, Uzay Evi, Bilim Merkezi, göletler ve Korsan Gemisi gibi çok sayıda farklı alan bulunuyor.

Kentpark

Otobüs terminalinin karşısında bulunan ve Eskişehir’de mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer olan Kentpark, Türkiye’nin ilk yapay plajını barındırıyor.

Doktorlar Caddesi

Eskişehir’de en tanınan caddelerinden biri Doktorlar Caddesi. Şehrin nabzını tutmak ve şehir yaşamına dahil olmak için araç trafiğine kapalı olan Doktorlar Caddesi’ne gitmelisiniz.

Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı Çarşısı, geleneksel Anadolu çarşılarını andıran yapısıyla kuyumculardan kumaşçılara ve aktarlara kadar çeşitli ürünlerin satıldığı pek çok mağazayı barındırıyor. Yerel halkın alışveriş için en fazla tercih ettiği yerlerden biri olan Taşbaşı Çarşısı’nın çevresinde önemli tarihi, turistik yapılar ve şehrin hareketli caddeleri yer alıyor.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir’e gidip de Balmumu Heykeller Müzesi’ni görmeden dönmek olmaz. Odunpazarı’nda bulunan müzede, Atatürk’ün farklı dönemlerine ait heykellerin yanı sıra Osmanlı padişahlarının, önemli devlet adamlarının ve sanatçıların da heykelleri yer alıyor.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

2005 yılında açılan Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nı; lületaşının pek çok şekilde işlenişini görebileceğiniz, atölyeleri gezebileceğiniz ve lületaşı ürünler alabileceğiniz bir sanat evi olarak da değerlendirebilirsiniz.

Şelale Park

İsmini aldığı yapay şelale ve yapay yel değirmeni ile dikkat çeken Şelale Park, Eskişehir’de görülmesi gereken parklardan biri. Şelale Park’ta özellikle akşam saatlerinde Eskişehir’i izleyebileceğiniz, ışıl ışıl bir manzarayla karşılaşacaksınız.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

1525 yılında inşa edilen Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Eskişehir’in en önemli tarihi yapılarından biri. Odunpazarı’nda yer alan külliyenin bazı bölümleri bugün, cam üfleme atölyesi, Lületaşı Müzesi ve El Sanatları Çarşısı olarak kullanılıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.