20 Ekim 2017

Hatay’da Görülmesi Gereken 10 Yer

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Halkların, medeniyetlerin ve inançların beşiği olan Hatay, her adımınızı yeni bir keşfe dönüştürecek. Tarihten bugüne getirdiği çeşitlilikle her köşesini görmenin neredeyse imkansız olduğu Hatay’ı, görebildiğiniz ve gezebildiğiniz kadar yaşamanızı önererek başlıyoruz listemize;

Arsuz

Şehrin en popüler turizm merkezlerinden biri Arsuz ilçesi. Özellikle yaz aylarında kalabalıklaşan Arsuz’da denizin, güneşin ve kumun tadını çıkartmanın yanı sıra yüzyıllar öncesinde inşa edilen Arsuz Kalesi’nin kalıntılarını da görebilirsiniz.

arsuz plaji

Hatay Kaleleri

Medeniyetlerin beşiği demiştik, Hatay’da pek çok şehre kıyasla çok sayıda kale bulunuyor. Antakya Prensliği döneminde yapıldığı düşünülen Koz Kalesi, Bakras Kalesi, bir Osmanlı kalesi olan Payas Kalesi ve Darbısak Kalesi bunların bir kısmı.

Saint Pierre Kilisesi

Dört patriklik merkezinden biri olan Hatay’da dünyanın ilk Katolik Kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi bulunuyor. Hristiyan isminin doğduğu yer olan kiliseye, Hristiyanlar 29 Haziran tarihinde hacı olmak için geliyorlar.

Saint Pierre Kilisesi’nin yanı sıra şehirde ziyaret edilebilecek diğer inanç merkezleri arasında Yayladağı Barleam Manastırı, Keldağı Barleam Manastırı, Ahmet Kuseyri Cami, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ve Ulu Cami de bulunuyor.

Samandağ

Hem yaz turizmi için önemli olan hem de çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapan Samandağ, Hatay’da görülmesi gereken yerlerden biri.

İlçede kayaya oyulmuş mezarlardan oluşan Beşikli Mağara, Saint Simeon Manastırı ve Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı Köyü yer alıyor.

Antakya Camları Müzesi

Camın ilk keşfedildiği yerlerden biri olan Antakya’da binlerce yıldır cam atölyeleri bulunuyor. Kentin ilk sabit cam atölyesi olarak kurulan Antik Cam Evi, bugün müze olarak ziyaretçilere açık.

Haron (Cehennem Kayıkçısı)

Saint Pierre Kilisesi’ne 20 metre uzaklıkta bulunan Haron, kayalara oyulmuş dev bir insan portresi. Antiochus döneminde yaşanan veba salgınını durdurmak için yapılan büstün üzerinde ölümleri önlemek için yazılan yazılar hala okunabiliyor.

Titus-Vespasianus Tüneli

1.330 metre uzunluğundaki tünelin yapımı Vespasianus döneminde başlamış ve oğlu Titus döneminde tamamlanmıştır. Şehri, dağlardan gelen sel sularından korumak için yapılan tünelin yakınında Beşikli Mağara’nın da içlerinde bulunduğu 13 kaya mezarı bulunur.

Daphne (Harbiye)

Şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Harbiye, şelaleleri ve sayfiye alanlarıyla ünlüdür. Özellikle yaz aylarında serinlemek ve doğayla iç içe olmak için Harbiye’yi ziyaret edebilirsiniz.

Habib-i Neccar Cami

Anadolu’nun ilk camisi olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Cami, aynı zamanda Müslümanlığın Anadolu’da yayılmaya başladığı yerdir.

Uzun Çarşı

Antik bir çarşı olan Uzun Çarşı’da yöresel ürünlerden el sanatları ürünlerine ve baharata kadar pek çok malzemeyi bulabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.