13 Ocak 2022

90’lar Türkçe Pop: 90’lı Yıllara Damga Vurmuş 10 Şarkıcı

İrem Eraktaş

~5dk

Sezen Aksu

1954 doğumlu şarkıcı, şarkı yazarı ve yapımcıdır. İlk albümünü 1974’te piyasaya çıkarmıştır. 90’lara damgasını Gülümse albümü ile vurmuştur. Sezen Aksu’nun bugüne kadar en çok satan albümü bu olmuştur. Yıldız Tilbe, Sertab Erener, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi ve Levent Yüksel gibi 90’lara damga vuran pek çok ismi müzik piyasasına kazandırmıştır.

Sertab Erener

1964 doğumlu şarkıcı, şarkı yazarı; koloratuar soprano türündeki sesi sayesinde Sezen Aksu’nun dikkatini çekmiş, vokalistliğini yapmaya başlamıştır. 1992 yılında Sakin Ol! albümüyle çıkış yapmış ve çok sevilmiştir. 2003 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemize birinciliği kazandırmış, Avrupa’da adından sıkça söz ettirmiştir.

Levent Yüksel

1964 doğumlu şarkıcı ve müzisyen de Sezen Aksu’nun vokalistliğini yapmıştır. İlk albümü Med Cezir’i 1993 yılında piyasaya çıkan şarkıcı, kısa aralıklarla 9 albüm çıkarmıştır. Sezen Aksu ile tanışmadan önce Fatih Erkoç, Aykut Gürel gibi pek çok kaliteli müzisyenle çalışma olanağı bulmuştur.

Mustafa Sandal

1970 doğumlu şarkıcı ve şarkı yazarı Mustafa Sandal, 90’ların başında pek çok ünlüye verdiği şarkılarla adını duyurmuştur. Sonrasında şarkılarını kendi söylemeye başlamış ve şöhretine şöhret katmıştır. Araba albümünü dünyanın her yanında yayınlayarak uluslararası bir şarkıcı halini almıştır. Mustafa Sandal bugüne kadar tüm dünyada 14 milyonun üzerinde albüm satışı yapmıştır.

Serdar Ortaç

1970 doğumlu şarkıcı ve şarkı yazarının bazı müzik eleştirmenleri tarafından Türk pop müziğinde bir dönemin standartlarını belirlediği kabul edilmektedir. 1994 yılında Aşk İçin albümü ile çıkış yapmıştır. Sonrasında dönemin ünlü yapımcılarıyla çalışmış, pek çok ünlüye besteler vermiştir.

Yonca Evcimik

1963 doğumlu şarkıcı, dansçı, oyuncu, yapımcı ve sunucu, bale bölümü mezunudur. Kariyerine müzikallerde dansçı ve şarkıcı olarak başlamıştır. 1991 yılında Abone adlı albümü ile piyasaya çıkmış, ancak ilk 2,5 ay hiç albüm satışı olmamıştır. TRT’de katıldığı bir program sonrasında albümü duyulmuş, satış rekorları kırmıştır. 8:15 Vapuru isimli teklisi Türkiye’de yapılan ikinci teklidir.

Sibel Alaş

1977 doğumlu şarkıcı, şarkı yazarı; müzik kariyerine Yonca Evcimik’in vokalistliğini yaparak başlamıştır. 1995 yılında çıkan ilk albümünün yapımcılığını Mustafa Sandal üstlenmiştir. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı ödülünü almıştır.

Mirkelam

1966 yılında doğan şarkıcı, söz yazarı ve besteci 1995’te ilk albümünü çıkarmıştır. Bu albümü çıkarmadan önce Kayahan, Burak Kut ve Nazan Öncel gibi pek çok ünlüyle çalışmıştır. Koşan Adam etiketiyle şarkılarının yanına bir de görsellik ekler.

Teoman

1967 doğumlu şarkıcı, söz yazarı ve besteci ilk albümünü 1996 yılında çıkarmıştır. Albümü çıkmadan önce uzun bir süre küçük gruplar halinde söyleyebildiği her yerde şarkılarını söylemiştir. Ne Ekmek Ne de Su şarkısı ile “En İyi Söz” ödülüne layık görülmüştür.

Emre Altuğ

1970 doğumlu şarkıcı, oyuncu, besteci ve söz yazarı; 1990’larda birçok ünlüye vokalistlik yaparak müzik kariyerine başlamıştır. Aynı dönemde Haldun Dormen Tiyatrosu’nda oyunculuk yapmıştır. İlk albümünü 1999 yılında çıkarmıştır. Bundan sonra hem oyunculuk kariyerine hem de müzisyenlik kariyerine devam etmiştir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

İrem Eraktaş

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.