29 Kasım 2021

21. Yüzyılın En İyi Film Müzikleri – Bölüm I

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Gladiator (Gladyatör), 2000

Yönetmen koltuğunda Ridley Scott’un oturduğu Gladyatör, izleyici karşısına çıktığı günden bugüne popülaritesini korumaya devam eden epik-tarihsel filmlerden biri.

Filmin unutulmaz müziklerine imza atan kişi ise, Aslan Kral’dan Karayip Korsanları serisine, Dunkirk’ten Batman Üçlemesi’ne kadar çok sayıda filmin müziklerini yapan Alman besteci Hans Florian Zimmer. Gladyatör’ün film müziği, başarılı besteciye Altın Küre de kazandırmıştır.

Requiem for a Dream (Bir Rüya için Ağıt), 2000

Hubert Selby Jr.’ın romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmeni, Darren Aronofsky.

Filmde kullanılan müzikler ise, Clint Mansell ve Kronos Quartet tarafından derlenmiştir.

Vanilla Sky, 2001

Alejandro Amenabar’ın yazıp yönettiği filmin soundtrack albümünde R.E.M.’den Radiohead’e, Paul McCartney’den Jeff Buckley’e birçok başarılı sanatçının şarkısı yer almıştır.

Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi), 2001 – 2003

J.R.R. Tolkien’in aynı isimli roman serisinden sinemaya uyarlanan filmin etkileyici müziklerinde Howard Shore’un imzası bulunuyor.

Die Another Day (Başka Gün Öl), 2002

James Bond serisinin yirminci filmi olan Die Another Day, izleyici karşısına çıktığında olay örgüsü kadar film müzikleriyle de büyük bir etki bırakmıştı.

8 Mile (8 Mil), 2002

Eminem’in başrolde oynadığı, Curtis Hanson’un yönettiği filmin soundtrack albümü, iki ay içinde 3.2 milyon satarak 2002’in en çok satan beşinci albümü olmuştur. Ayrıca filmde yer alan Lose Yourself şarkısı, Eminem’e En İyi Orijinal Şarkı dalında Akademi Ödülü kazanmıştır.

Lost in Translation (Bir Konuşabilse), 2003

Sofia Cappola’nın yönettiği filmin soundtrack albümü Brian Reitzell tarafından derlenmiştir. Albümde Kevin Shield’in yanı sıra Air, Death in Vegas, Phoenix ve Jesus and Mary Chain gibi birçok sanatçının şarkısı yer almıştır.

Kill Bill, 2003 – 2004

Quentin Tarantino imzalı filmler; animeyi anımsatan çekimleri, abartılı aksiyon sahneleri ve hikayesi kadar film müzikleri ile de pek çok olumlu eleştiri almış ve dikkat çekmiştir.

Into the Wild (Özgürlük Yolu), 2007

John Krakauer’in Christopher McCandless’ın gerçek yaşam hikayesini anlattığı, aynı isimli kitabından uyarlanan filmin müziklerinde müzisyen, söz yazarı ve şarkıcı Eddie Vedder’ın imzası bulunuyor.

I’m Not There (Beni Orada Arama), 2007

Todd Haynes’in yönettiği, Bob Dylan’ın yaşamını konu alan biyografik filmin iki CD olarak yayınlanan film müzikleri, Dylan tarafından yazılan şarkıların çeşitli sanatçılar tarafından kaydedilmesiyle oluşturulmuştur.

BONUS

Pirates of the Caribbean (Karayip Korsanları), 2003 – 2017

Gore Verbinski’nin yönettiği film serisinin müziklerinde Klaus Badelt ve Hans Zimmer imzası bulunuyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.