12 Şubat 2023

10 Maddede Coco Chanel: Modayı Yeniden Tanımlayan Bir İkon

Meral Yılmaz

~6dk

Çocukluğu ve İlk Gençlik Yılları

Coco Chanel ya da tam adıyla Gabrielle Bonheur Chanel, 19 Ağustos 1883’te Saumur, Fransa’da dünyaya geldi. Chanel, Fransız kırsalında yoksulluk içinde doğdu. 10’lu yaşlarındayken annesi öldü ve babası onu bir manastıra terk etti.

Bir süre tezgahtarlık yaptıktan sonra birkaç yıl kafe şarkıcısı olarak çalıştı. Hayatındaki varlıklı insanlar ve onlarla ilişkileri Chanel’in moda hayatını finanse etmeye başladı.


Coco Doğuyor

Doğum ismi Gabrielle olan Chanel’e, ‘Coco’ lakabı şarkı söylediği dönemde izleyicisi olan askerler tarafından verilmiştir. Ve bugün tüm dünya kendisini, Coco Chanel olarak tanımaktadır.

coco chanel

Bir İkonun Yükselişi

1913’te sevgilisinin mali desteğiyle Fransa’da küçük bir tuhafiye dükkanı açmış ve eş zamanlı olarak burada basit giysiler satmıştır.

Kısa bir süre içinde jarse kumaşı yeniden yaratan ve yaygın giyim stillerinden kurtulmak isteyen zengin kadınların dikkatini çeken Coco Chanel, kadın için rahatlığı vurgulayan tasarımları ile moda endüstrisinde devrim yaratmıştır.

1920’lerin sonuna gelindiğinde ise, Chanel dehası sadece moda evinde değil, aynı zamanda tekstilde, parfüm sektöründe ve kuyumculukta da hayat bulmuştur.

Siyahın Devrimi

Chanel bütün moda anlayışını rahatlık ve sadelik üzerine kurdu. Moda dünyasında en bilinen düsturu “lüks rahat olmalı, yoksa lüks değildir” şeklindeydi. Zamanla sadeliği öngören vizyonu, pantolon tasarımları ve küçük siyah elbisesiyle yeni bir akım yarattı. 

“Siyahın yok olması için, etraftaki her şeyin yok olması lazım.”

Chanel Parfümleri

Coco Chanel, 1921’de ilk parfümü Chanel No 5’i yarattı. Bu parfüm, tasarımcısının adını taşıyan ilk parfümdü ve ona beş numara eşlik ediyordu çünkü falcısı, Chanel’e bunun onun şanslı numarası olduğunu söylemişti.

coco chanel no5

‘Dünyadaki en güzel renk size yakışan renktir.’

Coco Chanel, tasarımlarını sadeleştirdi, geometrik kalıplara yönelerek siyah, beyaz, bej ve kırmızı renkleri, kimi zaman maskülen kimi zaman da şık desenlere adapte etti.

Aykırı bir kadın

Coco, diğer moda tasarımcılarıyla anlaşmazlık içerisindeydi. Öyle ki; Chanel ve Cristóbal Balenciaga daha önce yakın olsalar da, Chanel’in Balenciaga’yı tasarlamaya devam etmek için “çok yaşlı” olarak nitelendirmesinin ardından moda çevresiyle derin bir anlaşmazlığa düştü.

Soylularla Çatışma

Coco hayatı boyunca pek çok otoriteyle çatıştığı gibi soylularla da sürekli bir anlaşmazlık içindeydi. Ününün zirvesindeyken telif hakkı için bile ücretsiz tasarım yapmayı reddetti. Öyle ki bir röportajında; ‘‘Bu prensesler ve düşesler… faturalarını asla ödemezler. Onlara neden karşılıksız bir şey vereyim? Kimse bana bir şey vermedi.” dedi.

coco chanel

Aşk Hayatı

Bir partide “Boy” lakaplı iş adamı Arthur Capel ile tanıştı ve nişanlanmalarının ardından her şeyi geride bırakarak Paris’e yerleştiler. Her şey yolunda giderken Arthur feci bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

“Onun ölümü benim için büyük bir şok oldu. Capel’i kaybettiğim gün aslında her şeyimi kaybettim. Hayatta gelebilecek tüm mutlulukları da kaybettiğimi söylemek zorundayım.”

Arthur’dan yıllar sonra Coco, Westminster Dükü ile tanıştı ve bir ilişkiye başladılar. Ona neden Westminster Dükü ile evlenmediğini sorduklarında şöyle cevap verdi:

“Bugüne kadar birkaç tane Westminster Düşesi olmuştur ancak dünyada yalnızca bir tane Chanel vardır.”

‘Bir kız iki şey olmalı: Şık ve muhteşem.’

Coco Chanel birçok şeydi: Aykırı, başarılı ve asi ama onu etkili kılan şey, modaya son derece uygun olan tasarımlarıydı.Chanel, modaya o zamanlar tasarımcıların bakmadığı bir açıdan yaklaşmıştı. Öyle ki, tasarımları modaya uygun olmanın cok ötesindeydi. Onda her şey şıktı, rahattı ve erkek giyimi kadın giyimine uyarlanmıştı.

Sonuçta Coco, bütün sınırlamalara meydan okuyarak kadınları tasarımlarıyla beraber çağının ötesine taşıdı.

Kadın Giyiminde Devrim Yaratan Moda Tasarımcısı Coco Chanel Hakkında 10 Bilgi ve Moda Dünyasında İz Bırakan 10 Moda Tasarımcısı yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Kapak Fotoğrafı

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Meral Yılmaz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.