9 Ocak 2022

10 Maddede Atalarla İletişim ve Atalar Köşesi Ritüeli

Seçil Sezer

~8dk

İçinde bulunduğumuz modern çağ insanlara konforlu bir yaşam sunarken, diğer taraftan maneviyatla olan bağlantımızın giderek azalmasına yol açıyor.

Tüm insanların en derindeki ihtiyacının manevi açıdan tatmin olarak ve sevgiyi deneyimlemek üzere açık bir kalp ile yaşamak…

Atalarla bağlantı kurmak esasen köklerle sürekli bir iletişim halinde olabildiğimiz ve şu an içinde varlığımızı sürdürdüğümüz bu yaşamı bize armağan etmiş olan büyüklerimizin sevgisinden beslenebildiğimiz anlamına gelir. Aksi halde yaşamda yalnız, amaçsız, değersiz, kıtlık bilincinde, sevgiyi alıp vermekte zorluk yaşayarak yol almak durumunda kalırız.

Atalarla bağını yeniden kurmak için kadim bilgeliklerden günümüze kadar gelen öğretilerden yararlanman mümkün. Çok basit, keyifli ve düzenli olarak uygulandığından çok olumlu etkiler sağlayan bir ritüel olan “Atalar Köşesi Kurma Ritüeli”ni 10 maddede öğrenmeye ne dersin?

Atalarla bağlantı kurmaya niyet et

Niyet, tüm eylemlerimizin merkezindedir. Niyet ederek tüm dikkatini ve isteğini bir eylemi gerçekleştirmek üzere odaklamış olursun. Ve lütfen, eğer varsa önyargılarını bir kenara bırakıp, ritüelin işleyişine güvenmeyi seçerek başla.

Evinde sessiz bir köşe bul

Sessizlik tüm içsel, meditatif uygulamaların en önemli unsurlarından biri olagelmiştir. Çünkü sessizlikte kalbimize yaklaşabilmemiz ve iç sesimizle buluşmamız çok daha kolay olur. Evinde ya da odanda yalnızca kendine ait bir köşe yaratmak bu nedenle çok önemli. Bu köşe çalışma masan, pencerenin önü, yatak odanda bir köşe, vb. olabilir. Yeter ki sessiz kalabileceğin ve rahatsız edilmeyeceğinden emin olduğun bir yer olsun.

oda

Nefesini dinle / Mevcut ol

Rahatça yerleşerek (yerde ya da sandalyede olabilir) ritüele nefesini dinleyerek başla. Sadece 3 – 5 dakika nefesine odaklan. Gözler kapalı olarak nefesine odaklanmak ve aynı bedenindeki nefesin yarattığı hareketi gözlemlemek an içerisindeki mevcudiyetini arttırmış olacaktır. Başlarken ve tüm ritüel boyunca bedeninin ve farkında olmaya özen göster. Bunun için diğer bir önerim bir elini kalbin üzerine yerleştirmendir. Aynı şekilde ayak tabanlarını yerde hissetmek de ana yerleşmen için etkili bir yöntemdir.

Bir adet mum

Ardından göz hizanda olacak şekilde karşına yerleştirdiğin bir adet mumu yakarak başlayabilirsin. Ancak, burada önemli olan bir detay var. O da mumu yakarken çakmak yerine kibrit kullanmaktır. Buna çerağ uyandırmak denilir. Yani öncelikle ateşi uyandırarak başlanır. Ateş dönüştürür, dönüşüm gücü çok yüksek olan bir elementtir. Tıpkı odunu küle çevirmesinde olduğu gibi, Atalarla kurduğun iletişimin dönüşümü ve şifalanmasında büyük bir yardımcıdır. İlk maddede bahsi geçen niyet; kalbin ateşidir ve bu ritüelde temsili olarak yakılan mum da her şeyi kapsayan evrensel ateşe işaret eder.

mum

Atalarına ait fotoğraflar ya da eşyalar

Atalarına ait (anne, baba, büyükanne, büyükbaba ve onların anne babaları olacak şekilde 7 kuşak geriye kadar gidebilirsin.) fotoğraflar, eşyalar, objeler vb. hazırlayarak ritüeli yapacağın alana yerleştirebilirsin. Bunu yaparken anne ve anne atalarını sol tarafına, baba ve baba atalarını sağ tarafına gelecek şekilde yerleştir. Bunu yaparken dilersen bir fotoğraf ya da eşya kullanabilirsin. Şu anda hayatta olsun ya da olmasın anne baba ve tüm büyüklerini bu ritüel sırasında alana yerleştirebilirsin.

Küçük bir kap su

Su elementi yine bu ritüel sırasında duygusal simyayı temsilen kullanılan bir elementtir. Su, bedenimizdeki duygusal akıştır ve özgürce akamadığında oluşturduğu blokajlar, geçmişte kalmış olaylarla olan bağlantımızın sağlıksız bir biçimde sürmesine neden olur. Aynı zamanda büyük savaşlar, göçler, kıtlıklar vb. zorlu yaşam koşulları içinde varlığını sürdürmüş olan Atalarımızın da duygusal blokajlarının yükünü taşımaya devam edebiliyoruz. Ritüel alanındaki su, Atalarımızla aramızda akmayan, kristalize olmuş duyguların çözülmesini ve mevcut yaşamlarımıza hafifleyerek devam edebilmemizi temsil eder.

su

Rahatlatıcı bir müzik

Ritüel sırasında müzik kullanmak isteğe bağlıdır. Ancak, bulunduğun anda mevcudiyetini arttırmak üzere frekansı yüksek (520 Hz ya da üstü) müzik fonda çalabilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da müziğin sesinin kendi konuşma sesinizi çok bastırmayacak şekilde ayarlanmış olmasıdır.

Sihirli kelimeler, teşekkür ederek başla

Öncelikle annene ve babana teşekkür ederek başla. Dilersen önce sağ tarafında göz hizasına yerleştirdiğin fotoğraf ya da objeye seslenerek babana yönelebilir ya da sol tarafına yerleştirdiğin fotoğraf ya da objeye seslenerek annene yönelebilirsin. Dilediğin yönden başlayabilirsin.

Burada önerilen cümleleri kullanmak, akışı hızlandırır. Babacığım seni çok seviyorum. Bana verdiğin bu hayat için sana minnettarım. İyi ki benim babamsın. Seni çok seviyorum, diyerek hayalinde babanın önünde eğildiğini imgele ve bu imgeyi ve bu cümleleri dilediğin kadar tekrarlayabilirsin.

Ardından annene yönelerek, aynı şekilde ritüeli uygula.

doğa kadın huzur

Atalardan aldığın yükleri hafifletme

Ritüelin bu aşamasında sırasıyla annene ve babana yönelerek; “senin sağlığın senin sağlığın / benim sağlığım benim sağlığım, senin yaşamın senin yaşamın / benim yaşamım benim yaşamım. Artık kıtlık, savaşlar, göçler tüm acılar bitti artık ışığa kavuşabilirsin, artık sen de göz yaşlarını dindirebilirsin, artık bitti. Huzura ve ışığa kavuşabilirsin.” Cümlelerini dilediğin kadar ve akışı hissedene kadar tekrarlayabilirsin.

Tüm bu dilek, niyet ve cümleleri anne ataların ve baba ataların için de tekrarlayabilirsin. (Örn; sevgili büyükanne, sevgili büyükbaba)

Belirli bir süresi yok, dilediğin kadar bu cümleleri kendi sesini duyacak şekilde dışarıdan ya da içinden tekrarlaman mümkün.

Ritüeli sonlandırma

Tamamlandığını hissettiğinde ritüeli sonlandırmak üzere mumu teşekkür ederek söndürebilirsin.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Seçil Sezer

Seçil Sezer

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.