2 Aralık 2022

Değişimi Yeni Yıla Ertelemeyin: 10 Adımda Yeni Yıla Hazırlanma Rehberi

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Yeni yıl heyecanı genellikle yılın son günlerinde kendini gösterir ve tam da bu günlerde önümüzdeki yıla yeni hedeflerle ve bambaşka bir insan olarak başlamaya karar veririz. Bu yıl bir değişiklik yapıp, yeni yıl heyecanına kapılmadan hazırlanmaya ve yeni yılı beklemeden değişmeye başlayıp, yeni yıla her zaman arzu ettiğiniz şekilde girmeye ne dersiniz?

Geçmişi Gözden Geçirin

Hala içinde bulunduğumuz yılın yanı sıra bundan önceki yılları da gözden geçirin. Tekrarladığınız hatalar, vazgeçtiğiniz hedefler, değiştiremediğiniz özellikleriniz, karşılaştığınız ‘benzer’ sorunlar, başarısızlıklarınız ve elbette bunların yanı sıra sizi mutlu eden olay ve kişiler, gurur duyduğunuz durumlar, başarılarınız, ulaşılmış hedefleriniz, …

Geçmişle hesaplaşarak sonra kişisel tablonuzu ortaya çıkarabilir ve bir defteri kapatıp yeni bir başlangıç yapma fırsatını daha kolay elde edebilirsiniz.

kahve defter kalem

Aralık Ayını Planlayın

Tamamlamanız gereken veya ertelediğiniz işleri, yıl bitmeden yapacağınız ziyaretleri, kimlere ne hediyeler alacağınızı, ödemelerinizi, kendinize ayıracağınız vakitleri, yılbaşına nerede ve kimlerle gireceğinizi, evinizi temizlemek ve düzenlemek için ayıracağınız zamanı ve sizin için önemli olan diğer her bir maddeyle aylık planınızı oluşturun.

Evinizi Yeni Yıla Hazırlayın

  • Evinizi köşe bucak temizleyin.
  • Dolaplarınızı ve çekmecelerinizi düzenleyin.
  • Kullanmadığınız veya sevmediğiniz gereksiz eşyalardan kullanılabilir olanları bağışlayın, eski ve bozuk olanları atın.
  • Mobilyaların yerini veya dekorasyonunuzu değiştirerek evinize yeni bir soluk getirin.
ev yeni yıl

Bedeninizi Yeni Yıla Hazırlayın

Yeni yıla girmeden önce el ve ayaklarınıza, saçlarınıza, cildinize bakım yapın ya da yaptırın. Hatta daha önce bir bakım rutininiz yoksa, dilerseniz evde bakım yapabileceğiniz malzemeleri edinin dilerseniz profesyonel hizmet alabileceğiniz bir yer belirleyin ve belirli aralıklarla bedeninize zaman ayırmaya başlayın.

Gelecek Yıl İçin Hedefler Belirleyin

Her yıl çoğumuzun yaptığı gibi iddialı hedefler yerine, kendinize uygun, uygulanabilir ve ulaşılabilir hedefler belirleyin. Hedeflerinizin gerçekçi olmasının yanı sıra net olduğuna da emin olun. Örneğin; sağlıklı olma hedefi yerine her gün bir porsiyon sebze yemeyi ve egzersiz yapmayı hedefleyin; 100 kitap okumayı değil, sizin için daha ulaşılabilir olan bir sayıda kitap okumayı; bir paket sigara içiyorsanız sigarayı tamamen bırakmayı değil, azaltmayı ya da bir uzmanla görüşmeyi planlayın.

Hedeflerinizin hepsine aynı anda vakit ayıramayabilirsiniz, bu yüzden kısa ve uzun vadeli planlar yapın, hedeflerinizi bölün ve onlara hemen ulaşmak için acele etmek yerine, bugünden ufak adımlar atın.

plan

Harekete Geçin!

Yeni yılda daha sağlıklı beslenen, düzenli egzersiz yapan bir insan olmayı mı hedefliyorsunuz? O zaman hemen başlayın!

Dilerseniz çeşitli uygulamalar kullanabilir, dilerseniz bir spor salonuna kaydolabilir ve bir diyetisyenle görüşebilirsiniz. Bir sonraki alışverişinizde yeni beslenme şeklinize uygun gıdalar almaya başlayabilirsiniz.

Her zaman başlamak istediğiniz resim dersine ya da almak istediğiniz eğitime aralık ayı bitmeden başvuru yapın. Taşınmayı planlıyorsanız, ev bakmaya şimdi başlayın. Bırakmak istediğiniz kötü alışkanlıklarınız için şimdi bir adım atın. Birikim hesabınızı şimdi açın.

Önemli olan bunları yapmak için 1 Ocak’ı beklememek, hemen bugün harekete geçmek.

Enerjinizi ve Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Kararlarınızı ve hedeflerinizi unutmamak ve gündelik hayatın akışında geri plana düşmelerini önlemek için bunları yazarak veya görselleştirerek görebileceğiniz bir yerde muhafaza edin.

Motivasyonunuzu sürdürmek için bir vizyon panosu hazırlayabilir ya da size güç veren sözleri etrafınıza asabilirsiniz.

Yeni Yıl Motivasyonunu Tüm Yıl Sürdürmeniz için 10 İpucu yazımız da ilginizi çekebilir.

söz

İlişkilerinizi Gözden Geçirin

Kişisel gelişim kitapları, motivasyon konuşmaları ve daha birçok kaynak, etrafımızda bizi mutlu eden, geliştiren insanlar olması; bize olumsuz hissettiren insanlarınsa hayatımızdan çıkması gerektiğini ısrarla vurguladı. Fakat bir insanı hayatımızdan çıkartmak her zaman kolay olmuyor, özellikle de ilişkimiz koparılamayacak bir boyuttaysa.

İlişkilerinizle ilgili aksaklıkları ve sorunları yeniden değerlendirip bazı insanlara sınır koymak, hayır diyebilmek ve kendinizi zorunlu hissettiğiniz için değil, istediğiniz için insanlarla görüşmek gibi birçok noktada yeni kararlar almanın ve uygulamanın tam zamanı!

Kendinizi Yeniden Tanıyın

Kendinizi daha iyi tanımak için alışagelmiş, otomatikleşmiş tepki ve davranışlarınızı gözlemleyin. Hatta sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri yeniden gözden geçirin. Yıllar içinde farkında olmasak da pek çok konuda değişiyoruz, fakat çoğu zaman kendimizdeki değişimi göremiyoruz.

Bugün, artık nasıl birisin, neleri seviyorsun, nelerden hoşlanmıyorsun?

ayna kadın

İyi Hissetmek için Her Zaman İyi Görünün

Evden hiç çıkmayacak da olsanız, uyuduğunuz kıyafetlerle güne devam etmeyin.

Bir yere gitmek için ya da biri sizi ziyaret edecek diye değil, kendiniz için hazırlanın. Aynayla her karşılaştığınızda kendinizi iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

BONUS

Yeni Başlangıçlar ve Gerçek Değişimler için Yeni Yıl Önerileri yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.