6 Mayıs 2020

Nesin Matematik Köyü: Matematik, Sanat, Felsefe

Burcu Tur Yüksel Akay

~12dk

Nesin Matematik Köyü’nün Temelleri

Prof. Ali Nesin, Türkiye’ye dönüp eğitim vermeye başladığı 1995 yılından itibaren, öğrencilerinde fark ettiği eksikleri tamamlamak için akşamları evinde, hafta sonları Nesin Vakfı’nda onlara destek olmayı sürdürmüş. 

Bu çalışmaların yeterli olmadığını gördüğünde ise, farklı yörelerde 6-7 hafta süren yaz okulları düzenlemeye başlamış. Fakat her yaz, artan öğrenci sayısıyla da birlikte, konaklama başta olmak üzere ihtiyaçların karşılanacağı ve eğitimlerin sürdürüleceği bir mekan bulmak zorlaşmış.

Yalnızca matematiğe ayrılacak bir mekan düşüncesiyle de birlikte, Matematik Köyü projesi doğmuş.

Dünyada imece usulüyle kurulan ilk bilim köyü olma özelliğini taşıyan Nesin Matematik Köyü, 2007 yılında Nesin Vakfı tarafından, tamamen bağışlarla ve gönüllü çalışmalarla hayata geçmiş. 

nesin matematik köyü logo

Nesin Matematik Köyü’nün Amacı

Genel olarak özetlemek gerekirse;

 • Önemli ve temel matematik konularını derinlemesine ve ayrıntılı olarak incelenmesi,
 • Araştırmaya yönelik matematiği öğrencilere tanıtmak, matematiği sevdirmek ve öğrencileri matematiksel araştırmaya teşvik etmek,
 • Yeni dostlukların kurulmasına yardımcı olmak,
 • Hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin yaz tatillerini bir arada, iş birliği içinde ve düşünerek geçirmesini sağlamak,
 • Öğrencilerin dünyanın dört bir tanından gelen akademisyenlerden ders almaları ve onların bakış açılarını gözlemleme şansı elde etmeleri,
 • Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan öğrencilerin arasındaki farklılıkları en aza indirmek için kurulmuş.

Başlarda üniversite öğrencilerine yönelik olarak kurulan Matematik Köyü, artan taleplerin ardından ilkokul ve lise öğrencileri için de programlar başlatmış.

‘Matematiksel zekanın hemen hemen herkeste eşit olduğuna inanıyoruz. Başarısızlık korkusu ortadan kaldırılırsa ve gence probleme yoğulaşabilme imkanı tanınırsa, herkesin matematiği sevebileceğine inanıyoruz. Matematikte önemli olan problemi çözmek değil, problemi anlayabilmektir… Matematik Köyü’nde bu iki engeli (korkuyu ve yoğunlaşmayı engelleyici unsurları) ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Matematik Köyü’nde sınav, not, sınıfta kalma, ceza gibi korkuyu körükleyen unsurlar olmadığı gibi, müzik, televizyon, gürültü gibi yoğunlaşmayı engelleyecek unsurlar da yoktur.’

Ali Nesin

Not: Nesin Matematik Köyü’nün web sitesinden köyün kurulma ve başlatılan programların amaçlarına dair daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Eğitmenler

Gönüllülük esasında programlara dahil olan eğitmenler, Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen akademisyenlerden oluşuyor.

nesin matematik köyü

Matematik Köyü’nün Konumu ve Fiziksel Koşulları

Nesin Matematik Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünün 1 kilometre uzağında, Kayser Dağı’nın yamaçlarında kurulmuş.

38 dönüme yakın alanda doğanın içinde bulunan köyde; öğrencilerin konaklaması için 15 koğuş, eğitmenlerin ve çalışanların kalabileceği 54 ev, 4 kapalı derslik, 200 kişilik bir konferans salonuna sahip bir kütüphane, 250 ve 50 kişilik olmak üzere iki amfi, açık hava dersliği, çalışma seti isminde bir açık hava alanı ve uyku mevkii isminde bir açık hava alanı bulunuyor.

Bunların dışında kadın ve erkek hamamları, ortak kullanıma açık 16 banyo, koğuşların içinde yer alanların banyo ve tuvaletlerin haricinde 28 tuvalet, farklı kapasitelerde üç yemek salonu ile açık hava yemek alanı yer alıyor.

Ayrıca yaz aylarında öğrencilerin çadırlarında kalabileceği bir alan da bulunuyor.

Etkinlikler

Matematik Köyü’nde programlar okulların tatil olduğu dönemlerde gerçekleştiriliyor. 

Yaz aylarında hem matematik bölümü lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik dersler devam ediyor hem de lise öğrencileri için ikişer hafta süren programlar düzenleniyor.

Ara tatile denk gelen Ocak ve Şubat aylarında lise ve üniversite programları gerçekleştiriliyor. 

Ayrıca yaz dışındaki mevsimlerde köy çağrı yaptığı programlar düzenleyebiliyor ve başkaları tarafından düzenlenmiş en fazla 1 hafta süren etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Bunların dışında, ilkokuldan üniversiteye kadar her seviyede okula ve sınıfa kapıları açık olan köye, günübirlik ve bir haftaya kadar uzun olabilen ziyaretler ve geziler düzenlenebiliyor.

nesin matematik köyü

Matematik Köyü’nde Yaşam

 • Köyde, saat 7’de herkes uyanıyor. Dersler 8-12 ve 16-20 arasında yapılıyor. Geceleri, öğrenciler tek başlarına ya da birlikte ders çalışıyorlar. 
 • Matematik Köyü’nde radyo, televizyon ve müzik yayını bulunmadığı için öğrenciler odaklanarak çalışabiliyor ve zamanlarını düşünmeye, öğrenmeye ayırabiliyorlar.
 • Lise öğrencileri yaz okulunda her gün, her biri 2’şer saat süren toplam 4 derse katılıyorlar. Ayrıca haftada en az üç gün iki saatlik etütleri oluyor.
 • Üniversite öğrencileri ise, her gün en az 4 saati sınıfta geçiriyorlar. Haftada 6 gün dersleri oluyor. Her hafta en az üç gün gece seminerleri de düzenleniyor.
 • Tatil günü olan Perşembeleri ise, isteyen öğrencilerle gezilere gidiliyor.
 • Kimi zaman yemekten sonra ya da öğle arasında gösteriler, müzik dinletileri, tartışmalar ve program dışı konuşmaların yapıldığı etkinlikler de oluyor.
 • Öğrenciler bulaşık, temizlik, yemek yapımı ve bahçe sulama gibi günlük işlere dönüşümlü olarak dahil oluyor ve her gün 1-2 saatlerini bunlara ayırıyorlar. 
 • Öğrenciler dersler ve günlük işlerin dışında kalan vakitlerini diledikleri gibi geçirebiliyorlar.
nesin matematik köyü

Nesin Matematik Köyü Neler Sunuyor?

Konaklama dışında; her seviyede ve her türde matematik eğitimi, doğayla iç içe huzurlu bir ortamda çalışma imkanı ile dört öğün yemek.

nesin matematik köyü

Nasıl Katılabilirim?

Yaz okulu programlarına başvurmak isteyen öğrencilerin, ebeveynlerinin zorlamasıyla değil, kendi istekleriyle Köy’e gelmeleri esas alınıyor.

Öğrencilerin başvurusunun kabul edilmesi için başarı kriteri aranmıyor ya da bir sınav yapılmıyor.

Öğrencinin liseye geçmiş olması ve matematik öğrenmek istemesi, kabul edilmesi için yeterli görülüyor.

Köyde yer olduğu sürece, hiçbir öğrenci reddedilmiyor. 

Ayrıca köye gitmek isteyenler, köydeki etkinliklere katılabiliyorlar.

Bunların dışında;

 • Köyde en fazla 1 hafta süreyle etkinlik düzenleyebilirsiniz.
 • Her yaştan gruba matematik öğretmek isteyebilirsiniz. Bu konuda köy ahalisinden de yardım alabilirsiniz.
 • Bir okulda matematik öğretmeniyseniz, öğrencilerinizle bir hafta baş başa kalabilir ya da günübirlik bir gezi düzenleyebilirsiniz.
 • Araştırmacıysanız, tek başınıza, bir yakınınızla ya da araştırmacı arkadaşlarınızla çalışmaya gömülebilirsiniz.
 • Toplantı, seminer veya çalıştay düzenleyebilirsiniz.

Ücretler

Topluma ve bilime yararlı olma amacıyla kurulan Matematik Köyü, kar amacı ve zarar amacı gütmüyor.

Köyde her programın ücreti farklı. Fakat köyün düzenlediği tüm programlarda burs imkanı sunuluyor.

Nesin Vakfı’nın mülkiyetinde olan Matematik Köyü, tüm kazancının, matematik yoluyla ve Nesin Vakfı aracılığıyla tekrar topluma dönmesini sağlıyor. 

Siz de isterseniz Matematik Köyü için özel olarak Nesin Vakfı’na bağışta bulunabilirsiniz.

nesin matematik köyü
 • Matematik Köyü’nde katılımcılardan huzuru bozmamaları, uyumlu olmaları, kimseyi rahatsız etmemeleri, var olan özgür ortama uyum sağlamaları ve köye sahip çıkmaları bekleniyor.
 • Yaz okulu bitiminde öğrencilere diploma ve sertifika gibi herhangi bir belge verilmiyor.
 • Genellikle sınav yapılmıyor, ancak sınav yapılsa bile not verilmiyor.
 • Köyde 20’den fazla kişi yaz-kış maaşlı olarak çalışıyor. Köydeki gönüllü sayısı ise, yaz aylarında her hafta 25-30 arasında değişiyor.

BONUS

Ali Nesin

1956 yılında, yazar Aziz Nesin’in çocuğu olarak doğan Ali Nesin, Paris VII. Üniversitesi’nden mezun olmuştur.

Matematikten ‘maitrise’ derecesi alan Nesin, Yale Üniversitesi’nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yapmıştır.

1985-1986 öğretim döneminde, Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampüsü’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 1987-1989 yılları arasında Notre Dame Üniversitesi’nde yardımcı doçent, 1995 yılında Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampüsü’nde doçent ve profesör olarak görev yapmıştır.

1993-1994 öğretim yılında, Bilkent Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

1995 yılında, Aziz Nesin’in ölümünün ardından Türkiye’ye kesin dönüş yapmış ve Nesin Vakfı’nın yöneticiliğini üstlenmiştir.

1996 yılında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanı olarak görev yapmaya başlamıştır.

2003 yılından itibaren, Türk Matematik Derneği tarafından 3 ayda bir yayımlanan Matematik Dünyası isimli derginin sorumlu yazı işleri müdürüdür.

Ali Nesin, Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun kurucu üyesi ve Matematik Köyü’nün kurucusudur.

Not: Listemizde yer alan tüm bilgiler ve görseller Nesin Matematik Köyü’nün resmi web sitesinden alınmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.